Performancing Metrics

بورس لندن، دغدغه‌ها را کم می‌کند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 359855
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 19:48
چندی پیش خبری مبنی بر آغاز معاملات سنگ‌آهن و زغال‌سنگ در بورس فلزات لندن « LME » مطرح شد که هدف از آن رقابت مستقیم با بورس‌های شرق آسیا از قبیل سنگاپور و دالیان و افزایش ثبات قیمت سنگ‌آهن در آینده برای فولادسازان و معدنکاران اعلام شد.

به گزارش اتاق خبر، حال اینکه اقدام یادشده تا چه اندازه بر روند فعالیت معدنکاران و بازار این ۲ماده معدنی اثرگذار است، موضوعی است که کارشناسان و فعالان حوزه معدن برای آن پاسخ‌های مختلفی دارند. سنگ‌آهنی‌ها می‌گویند با ورود بورس فلزات لندن به این حوزه، قدرت چین در تعیین قیمت سنگ‌آهن با چالش روبه‌رو خواهد شد و می‌توان به افزایش و ثبات قیمت این ماده معدنی امیدوار بود. پس بر این اساس فعالان سنگ‌آهنی ایران می‌توانند به جرگه صادرکنندگان این ماده معدنی بپیوندند. در مقابل زغال‌سنگی‌ها می‌گویند ممکن است این اتفاق برای معدنکاران ایرانی خطرناک باشد چراکه در صورت کم نکردن هزینه تولید خود، امکان وارد کردن زغال‌سنگ به کشور افزایش خواهد یافت.

 
چین، عمده مصرف‌کننده سنگ‌آهن
رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران درباره تاثیر ورود سنگ‌آهن و زغال‌سنگ به بورس فلزات لندن«LME» بر معادن این مواد معدنی به صمت گفت: یکی از دلایلی که تاکنون سنگ‌آهن در بورس لندن معامله نشده که عمده مصرف‌کننده سنگ‌آهن و مصرف‌کننده آن کشور چین بوده زیرا سالانه حدود ۸۰۰ میلیون تن واردات سنگ‌آهن داشته است.
سعید صمدی با بیان اینکه عمده فولادسازان کسانی هستند که منابع سنگ‌آهن را در اختیار دارند در ادامه گفت: کشورهایی همچون ترکیه و عربستان واردکننده سنگ‌آهن هستند و دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز واردکننده محصولات تولید شده از سنگ‌آهن همچون گندله به‌شمار می‌آیند و این موضوع در مقابل میزان مصرف سنگ‌آهن چین رقم ناچیزی را به خود اختصاص می‌دهد.
وی افزود: به‌دلیل اینکه چین مصرف‌کننده عمده سنگ‌آهن جهان است بنابراین مرکز ثقل انجام معاملات این ماده معدنی بوده و تعیین‌کننده قیمت این ماده معدنی نیز به شمار می‌آید. در این میان بورس فلزات لندن نیز بحث مواد معدنی خام را جدی نگرفته و عمده فعالیت آن با محوریت فلز نهایی بوده است.
به گفته صمدی بیشترین مبادله تجاری سنگ‌آهن در دنیا اینگونه است که از حدود ۳میلیارد تن سنگ‌آهن تولید شده در جهان یک‌میلیارد تن از آن مبادله می‌شود. به نظر می‌رسد بورس فلزات لندن نیز با ارائه سنگ‌آهن در این بخش، دنبال این ایجاد تحول در بازار سنگ‌آهن باشد و بازار بزرگ این ماده معدنی را در دوره کاری خود قرار دهد. بنابراین انتظار حضور دیگر مواد معدنی را در این بورس می‌توان داشت.
چالش چین در قیمت‌گذاری سنگ‌آهن
رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران اظهار کرد: عمده معاملات سنگ‌آهن در متال‌بولتن و یومتال انجام می‌شود. حال با ورود سنگ‌آهن به بورس فلزات لندن وضعیت تعیین‌کنندگی چین برای قیمت سنگ‌آهن با چالش روبه‌رو خواهد شد و مواد خام معدنی دچار چالش شده و بنگاه جدیدی برای سنگ‌آهن ایجاد می‌شود. البته ایران نیز تجربه زیادی در بورس فلزات لندن ندارد اما هم‌اکنون می‌توان امیدوار بود در شرایط پساتحریم بتوان بخشی از سنگ‌آهن تولید شده را در بورس فلزات لندن ارائه کرد. وی معتقد است باید صبر کرد که بازار این مواد معدنی تا چه اندازه رشد خواهد کرد زیرا مدتی است که اروپایی‌ها نیز از تولید فولاد فاصله گرفته‌اند.
وی همچنین درباره ورود زغال‌سنگ به بورس فلزات لندن نیز گفت: در حال حاضر زغال‌سنگ در جهان بیشتر برای تولید انرژی مصرف می‌شود و از ۸ میلیارد زغال‌سنگ تولیدشده در جهان تنها یک‌میلیارد تن آن از نوع متالورژی «کک‌شو» است. وارد کردن سنگ‌آهن و زغال‌سنگ با یکدیگر در کنار هم که هردو برای تولید فولاد استفاده می‌شوند شاید در روند تامین نیاز فولادسازان و تولیدکنندگان آن اثرگذار بوده و باعث ثبات قیمت آن نیز بشود زیرا امروزه حدود ۶۰درصد از کل فولاد جهان با روش کوره بلند تولیدمی‌شود و میزان بسیار کمی از فولادسازی با استفاده از گاز و روش احیای مستقیم انجام می‌شود. به گفته صمدی درحال حاضر تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن جهان۲ کشور برزیل و استرالیا هستند که تولیدکنندگان بزرگی در این زمینه دارند. در واقع ۳تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن تعیین‌کننده قیمت این ماده معدنی هستند و قصد دارند تا تمام تولیدکنندگان کوچک سنگ‌آهن را از بازار دور کنند.
وی بر این باور است با ثبات قیمت سنگ‌آهن در جهان، ایران می‌تواند در حوزه صادرات به یکی از کشورهای مطرح تبدیل شود چراکه در یک مقطع زمانی تولید سنگ‌آهن در ایران به بالای ۵۰میلیون تن رسید و اگر این روند افزایش قیمت ادامه پیدا می‌کرد به راحتی می‌توانست این افزایش ظرفیت در ۳ سال از ۷۰میلیون نیز گذر کند.


افزایش قدرت چانه‌زنی تولیدکننده‌ها
مجری طرح توسعه زغال‌سنگ طبس درباره خبر منتشرشده مبنی بر ورود زغال‌سنگ به بورس فلزات لندن « LME » به گفت: از آنجایی که زیر نظر گرفتن رفتارهای قیمتی در بازارهای مالی و تعیین قیمت مناسب برای کالاها همواره از دغدغه‌های تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بوده، ثبت قیمت کالاها در بورس فلزات لندن «LME»، به عنوان مرجعی معتبر و بین‌المللی این مشکل را برطرف می‌کند. امید فلاح اظهار کرد: به نظر می‌رسد هدف از این اقدام رقابت مستقیم با کشورهای بزرگ تولیدکننده زغال‌سنگ، مانند کشورهای چین، امریکا، هند و استرالیا باشد. گفتنی است که کشور چین بزرگترین کشور تولیدکننده و مصرف‌کننده زغال‌سنگ در دنیا است.
وی در ادامه گفت: این اتفاق که خریداران چینی در ایام پس از تعطیلات سال نوی این کشور، با مسکوت نگه‌داشتن خرید، سبب افت قیمت کاذب در بازار می‌شدند رخ داده بود که موجب زیان تولیدکنندگان زغال‌سنگ می‌شد. از مزایای ثبت قیمت معاملات در بورس فلزات لندن «LME» می‌توان افزایش قدرت چانه‌زنی تولیدکننده‌ها، به ویژه معادن تولیدکننده کوچک را نام برد.

همچنین ایجاد بازاری متشکل و سازمان‌یافته مانند «LME » برای تقابل آزاد عرضه و تقاضای زغال‌سنگ و مشخص بودن عیار و کیفیت آن می‌تواند به شفافیت قیمت این محصول کمک کند. مجری طرح زغال‌سنگ طبس بر این باور است که این اتفاق را از سویی دیگر می‌تواند به ضرر تولیدکنندگان داخل کشور و فرصتی برای مصرف‌کنندگان داخلی باشد. از آنجایی که معمولا هزینه استخراج زغال‌سنگ از معادن داخل کشور بالا است، در صورتی که تولیدکنندگان زغال‌سنگ داخلی نتوانند بهای تمام شده محصول خود را پایین بیاورند، متضرر خواهند شد. علاوه بر این باید تولیدکنندگان داخل کشور کیفیت عیار تولیدی خود را نیز به سطح مطلوب برسانند. از طرفی دیگر این امر به نفع مصرف‌کنندگان زغال‌سنگ است که با توجه به شفاف شدن قیمت و کیفیت محصول در «LME» می‌توانند در صورت نیاز، اقدام به واردات کنند.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید