قوانین مربوط به خصوصی‌سازی تیم‌ها باید اصلاح شود | اتاق خبر
کد خبر: 360024
تاریخ انتشار: 28 تیر 1395 - 16:28
وزیر ورزش در فراکسیون ورزش مطرح کرد
وزیر ورزش و جوانان عصر امروز در جلسه فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قوانین مربوط به خصوصی‌سازی تیم‌ها باید اصلاح شود.

محمود گودرزی

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اعضای فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی، ظهر امروز (یکشنبه، 27 تیر) میزبان محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان و معاونان این وزارتخانه بودند.

در ابتدای این جلسه محمدرضا تابش رییس فراکسیون ورزش  با اشاره به اینکه ورزش به عنوان یک پدیده اجتماعی دنیا را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: همه دستگاه‌ها و مسئولان باید به موضوع رشد ورزش و تقویت جامعه ورزشی بپردازند.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شاخصه‌های قانون‌مداری، نظم، دوری از حواشی، پرداختن به متن، کمک به جامعه ورزشی از جمله نکات مرام‌نامه فراکسیون ورزش است، اظهارکرد: وضعیت کنونی عرصه ورزش متأثر از وضعیت کل کشور است، لذا برای تأثیرگذاری این عرصه بر سایر بخش‌ها از جمله سیاست، اقتصاد و غیره باید تصمیمات مناسبی از سوی مسئولان مربوطه گرفته شود. همچنین  قانون تربیت بدنی فعلی باید اصلاح شود لذا اگر همین یک موضوع توسط نمایندگان مورد بازنگری قرار بگیرد می‌توان ادعا کرد کار خوبی انجام شده است.

وی  با اشاره به اینکه تشکیل کمیته‌های مختلف مانند بین الملل، حقوقی، زنان، جوانان و غیره در فراکسیون ورزشی پیش بینی شده است، گفت: این مهم در راستای ایجاد ارتباط نظام‌مند و تاثیر مناسب در جامعه ورزشی دردستور کار قرار گرفته است.

در ادامه این جلسه محمود گودرزی ضمن ابراز امیدواری جهت ایجاد تعامل بین وزارت ورزش و جوانان و نمایندگان خانه ملت در راستای تحقق مفهوم همدلی و همزبانی و ایجاد رونق در عرصه ورزش، گفت: ورزش کشور همیشه با تنش‌هایی مواجه بوده که بر متن ورزش غلبه کرده و مانع از انجام حرکت‌های عمیق، پایدار و اساسی شده است لذا می‌توان از طریق قوانین و حمایت‌های معنوی مجلس دهم گامی در جهت رفع این موضوع و رشد جامعه ورزشی برداشت.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه بخش جوانان در وزارتخانه‌اش ظاهرا در حاشیه بوده است، اظهار کرد: نمایندگان می‌توانند مطالبات حوزه جوانان را پیگیری کنند؛ البته پیشنهاد جداسازی بخش ورزش و جوانان به دولت ارائه شده ولی فعلا محقق شدن این امر امکان پذیر نیست.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه با تأکید بر اینکه لایحه اختیارات، وظایف و مسئولیت‌ها در حوزه ورزش و جوانان به عنوان موضوعی که مغفول مانده بود محسوب می شود، گفت: از این رو این لایحه در حوزه ورزش و جوانان تنظیم شده و درحال بررسی توسط کمیسیون‌های دولت است و بعد از طی شدن مراحل نهایی احتمالا یک ماه دیگر به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه لایحه مربوط به سازمان نظام تخصصی در حوزه ورزش در دولت تصویب شده و در حال گذراندن مراحل نهایی است، ادامه داد: این موضوع موجب تنظیم روابط بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی با ورزش می‌شود.

گودرزی با بیان اینکه قانون جامع ورزش نیز نگارش شده و در حال نهایی شدن و طی مراحل پایانی است، اظهار کرد: سیاست های کلی نظام در حوزه تربیت بدنی با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه و تدوین شده است؛ نظام‌نامه فرهنگی نیز به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده لذا اگر ابلاغ شود، ادارات کل ورزش و جوانان موظف به انجام سیاست‌های آن هستند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده طی سال‌های گذشته میانگین 7 الی 10 درصد مردم ورزش می‌کردند، ادامه داد: با توجه به بررسی‌های آماری دقیق هم‌اکنون این رقم به میانگین 21 درصد رسیده که قابل توجه است اما هنوز با میانگین 50 درصدی کشورهای اروپای غربی فاصله زیادی دارد.

وی با بیان اینکه تعداد مدال‌ها در حوزه ورزش قهرمانی در سال 94 نسبت به 93 با رشد بیش از 2برابری مواجه بوده است، تصریح کرد: خوشبختانه ریل‌گذاری خوبی در ورزش‌های پایه و پرمدال انجام شده و توزیع اعتبارات نیز در این بخش بر اساس عملکرد انجام شده است.و  به دنبال افزایش میانگین کسب مدال در مسابقات المپیک هستیم،

وزیر ورزش در خصوص نحوه ی برخورد وزارت ورزش با تیم های استقلال و پرسپولیس گفت:  از زمان حضورش در این وزارتخانه اعتباری از بخش ورزش به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اختصاص نیافته و این 2 باشگاه بر اساس برند خودشان اقدام به کسب درآمد و انجام هزینه می‌کنند، همچین برای خصوصی سازی این باشگاه ها و سایر باشگاه های کشور با توجه به نواقصی که در قانون وجود دارد قانون مربوطه در این بخش باید به‌روزرسانی و تکمیل شود.

وی خاطرنشان کرد: باید به حوزه ورزش کمک شود تا 3600 پروژه‌ای که در سال‌های گذشته کلنگ‌زنی شده به سرانجام برسد. همچنین در آستانه برگزاری مسابقات المپیک و پارالمپیک باید به ورزشکاران روحیه مضاعفی بخشید لذا از نمایندگان دعوت می‌شود در مراسم بدرقه ورزشکاران حضور یابند.

در ادامه‌ی این جلسه فاطمه ذوالقدر، عضو کمیته «زنان، خانواده، تربیت بدنی و جوانان» کمیسیون فرهنگی مجلس نیز  ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده در راستای گسترش ورزش بانوان، بر الزامی کردن ساعت ورزش بانوان و اختصاص بودجه مجزا برای ورزش بانوان تأکید کرد.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه ورزش در ایجاد نشاط در جامعه، افزایش حس غرور ملی،دفع فساد و ایجاد اتحاد ملی، بر ضرورت دور کردن حواشی از عرصه ورزش و توجه به رشد رشته‌های قهرمانی و ملی توسط وزارت ورزش و جوانان تأکید کرد.

همایون یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی  نماینده دیگری بود که در جلسه امروز فراکسیون ورزش  سخن میگفت و برنامه‌ریزی برای حوزه ورزش، ضرورت همگانی شدن ورزش در جامعه، تصویب قوانین مناسب، گسترش رشته‌های ورزشی بر اساس استعداد ژنتیکی و آمایش سرزمینی را مهم دانست و بر توجه به آموزش تیم‌های ملی پایه از دوران سنی پایین، جلوگیری از واسطه‌گری، توجه به رشته‌های پرطرفدار المپیک، آسیب‌شناسی خصوصی‌سازی نامناسب در عرصه ورزش، دوری ورزش از سیاست و جداسازی حوزه جوانان از بخش ورزش تأکید کرد.

علی اصغر یوسف‌نژاد، نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی توجه به رفع مشکلات و کمک به ورزشکاران اعزامی به المپیک 2016 ریو رابا اهمیت دانست  و بر اهمیت تبیین جایگاه ورزش در برنامه ششم توسعه تأکید کرد.

زهرا سعیدی،  نماینده مردم مبارکه در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه بر اهمیت توجه به جایگاه ورزش بانوان و حفظ جایگاه ورزشکاران و قهرمانان تأکید کرد.

سید فرید موسوی، سخنگوی فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از تخصیص مناسب اعتبارات به حوزه ورزش، خواستار مساعد دولت برای رشد و رونق در این حوزه شد. وی در ادامه جداسازی حوزه جوانان از بخش ورزش، آسیب‌شناسی و بررسی قراردادهای میلیادی، دوری از شعارزدگی در ورزش و خصوصی سازی باشگاه‌های ورزشی را مهم دانست.

یوناتن بت‌کلیا، نماینده آشوریان و کلدانی در مجلس شورای اسلامی از هجمه برخی افراد در فضای مجازی به ورزشکاران انتقاد و بر اهمیت آسیب‌شناسی این موضوع تاکید کرد؛ وی ارائه لباس‌های مناسب و باکیفیت به ورزشکاران تیم‌های ملی را مهم دانست.

در پایان جلسه فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی با وزیر ورزش و جوانان و معاونان این وزارتخانه، کارگروه مشترک برای پیگیری مفاد مدنظر برای گنجاندن در لایحه برنامه ششم و پیگیری سایر طرح ها و لوایح دیگر در حوزه ورزش تشکیل شد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید