ایجاد مرکز آمار اتاق در جهت راستی آزمایی آمارهای دولتی | اتاق خبر
کد خبر: 360058
تاریخ انتشار: 28 تیر 1395 - 15:09
مجیدرضا حریری در گفت و گو با اتاق خبر تاکید کرد
مجیدرضا حریری معتقد است فارغ از اینکه ایجاد مرکز آمار و اطلاعات جزو وظایف اتاق تعریف شده در آینده ای نزدیک ضرورت تشکیل این بخش در اتاق محسوس خواهد بود.

اتاق خبر-گروه اقتصادی: در اصلاحیه ای که در سال 1373بر قوانین اتاق بازرگانی نوشته شد به یکی از مسائلی که به عنوان وظایف اتاق اشاره شد ایجاد و اداره مرکز آمار و اطلاعات اقتصادي به منظور انجام وظایف و فعالیتهاي اتاق بود اما در بیش از 20سال که از این مصوبه گذشته است هنوز مرکز آمار در اتاق تشکیل نشده است. مجیدرضا حریری یکی از اعضای صاحب نام اتاق به شمار می رود که در طول سال های طولانی در اتاق بازرگانی ایران حضور داشته است و بر مسائل شفاف سازی و انتشاراطلاعات و آمار تاکید زیادی دارد. در ادامه گفت و گو با وی را می خوانید.

با توجه به اینکه یکی از وظایف اتاق بازرگانی انتشار آمار و اطلاعات می باشد آیا این مجموعه در این موضوع موفق عمل کرده است؟

انتشار آمار صحیح و اطلاعات دقیق مستلزم وجود یک مرکز تهیه آمار به عنوان بانک آماری می باشد که برای رسیدن به این هدف لازم است بانک اطلاعاتی و مرکز جمع آوری اطلاعات داشته باشیم. در واقع این آماری که در حال  حاضر توسط اتاق منتشر می شود آماری است که منابع دولتی مانند بانک مرکزی و مرکز آمار اعلام می کنند و اینها آماری نیست که بخش خصوصی جمع آوری کرده است این باید در برنامه اتاق باشد که به آن سمت حرکت کند که مرکز آماری برای خود ایجاد کند که بتواند آمارها را به روش های مختلف آماری و مطابق استانداردهایی که در این علم وجود دارد آمار گیری های دوره ای داشته باشد. متاسفانه در حال حاضر فاقد این برنامه ها هستیم.

با توجه به اینکه جمع آوری اطلاعات آماری کار پرهزینه ای است و تا قبل از 8 یا 9 سال پیش اتاق فاقد منابع مالی لازم برای این کار بود نتوانست برنامه ای در این راستا داشته باشد اما در طی 7یا 8 سال اخیر که این منابع مالی در اختیار اتاق قرار گرفت به دلیل کوتاهی اعضا و هیات مدیره نتوانسته اند اقدامی در این راستا انجام دهند. این در حالی است که ایجاد مرکز آمار وظیفه اتاق است و همچین خواسته اعضای اتاق بر تشکیل آن بوده است. لذا پیش بینی من این است که این امر تا مدتی دیگر جزو ضرورت ها خواهد بود. ایجاد مرکز آمار کمک می کند که آمار های منتشر شده دولتی را راستی آزمایی کنیم و همچنین منابع آماری کشور را بازبینی کنیم تا به عددهایی برسیم که به واقعیت نزدیک تر باشد. زیرا بارها پیش آمده که آمارهای رسمی اعلام شده مورد تردید قرار گرفته است، ولی مرکز آمار غیر دولتی و بی طرفی وجود نداشته که این آمارها را بازنگری و در نهایت اعتبار سنجی کند.

آیا اتاق بازرگانی برنامه ای برای اجرای این طرح دارد؟

هر دوره که در اتاق انتخابات انجام می شود در وعده کاندیدا ها به این مسئله اشاره می شود و از نظر قانونی جزو وظایف اتاق است اما متاسفانه اعضای اتاق آنقدر درگیر مسائل روزمره اتاق می شوند که دیگر نمی توانند به مسائل زیر بنایی مربوط به مرکز آمار رسیدگی کنند. 

برای تشکیل مرکز آمار شما چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

اینکه اتاق بخواهد آمار و اطلاعاتی را مستقلا و بی طرفانه اعلام کند کار سختی نیست بلکه کافی است یک مرکز جمع آوری آمار در اتاق تشکیل شود. اگر چه این کار یعنی جمع آوری اطلاعات بسیار پرهزینه است اما با حذف هزینه های غیر ضروری اتاق می تواند یک مرکز آماری تشکیل شود که به وسیله آن و با بکارگیری از روش های به روز و همچنین جمع آوری جمعیت های آماری مشخص در تمام رشته های اقتصادی بتواند به شکل مستقل دست به تهیه آمار بزند. البته که این کار سخت نیست و با صرف هزینه و برنامه های کارشناسی شده موفق خواهد شد زیرا در کشور، هم کارشناسان این حوزه وجود دارد و هم منابع مالی آن در اتاق موجود است بنابراین قاعدتا اگر اراده ای در مدیریت اتاق وجود داشته باشد که برنامه های مربوط به این طرح را پیگیری کند رسیدن به این هدف دور از دسترس نیست.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید