ایران نقش قابل توجهی در منطقه آسیا ایفا می کند | اتاق خبر
کد خبر: 360350
تاریخ انتشار: 30 تیر 1395 - 07:33
وزیر سنگاپوری در دیدار با ولایتی:
علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و 'محمد مالکی عثمان' وزیر ارشد دولت در وزارت امور خارجه و وزارت دفاع سنگاپور روز سه شنبه در خصوص مسایل منطقه ای و روابط دو جانبه بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش اتاق خبر، وزیر سنگاپوری در این دیدار با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران نقش قابل توجهی در منطقه آسیا ایفا می کند، به نقش کشورمان در عراق سوریه و برخی دیگر کشورهای منطقه اشاره کرد.
وی برگزاری روز دوشنبه کنفرانس مهاجران آسیایی و سخنرانی ولایتی را در این کنفرانس مورد اشاره قرار داد و گفت: سخنرانی شما در کنفرانس بسیار مورد توجه قرار گرفته است و نقش ایران در آسیا قابل توجه است.
در این دیدار آخرین وضعیت منطقه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این دیدار به بررسی مسایل منطقه ای پرداخت و گفت: برخی کشورهای غربی تهدیدات و معضلات مختلفی برای منطقه به وجود آورده اند که همین موضوع هوشیاری و همکاری هر چه بیشتر را ضروری می کند.
وی تاکید کرد: ایران و سنگاپور می توانند با همفکری و تعامل بیشتر در این زمینه برنامه ریزی و اقدام کنند.
ولایتی با اشاره به نقشه های تجزیه طلبانه در عراق و سوریه، گفت: ایران از ابتدا به صراحت و صادقانه در برابر این توطئه ها ایستادگی کرد و از دولت های قانونی این کشورها به درخواست خود آن ها حمایت کرد.
وی گفت: ایران معتقد است این گونه طرح ها در صورت موفقیت بی تردید محدود نخواهد بود و به صورت دومینو می تواند دیگر کشورها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
وی در ادامه با توجه به نقطه نظرات مشترک ایران و سنگاپور در زمینه های بین المللی و منطقه ای، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای نقش آفرینی و همفکری و تعامل بیشتر و همکاری تحقیقاتی اعلام کرد.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص آینده جریانات تروریستی و افراطی و تکفیری در منطقه، گفت: براساس تحلیل آخرین شرایط به نظر می رسد توان و ظرفیت گروه های تروریستی رو به پایان است.
وی گفت: این گروه های تروریستی با توجه به تغییر سیاست حمایتی برخی کشورها رو به زوال خواهند بود و کشورهای منطقه با مقاومت و ایستادگی به پیروزی های بیشتری همانگونه که شاهد هستیم، دست خواهند یافت.
ولایتی در این دیدار ظرفیت های اقتصادی ایران به ویژه در ارتباط با انرژی، حمل و نقل و سرمایه گذاری در مناطق آزاد به خصوص در مکران و چابهار را تشریح کرد.
'جواد انصاری' سفیر کشورمان در سنگاپور نیز در این دیدار با اشاره به برخی اشتراکات فیمابین، بسترهای سیاسی لازم را برای توسعه تعاملات و ارتباطات مثبت ارزیابی کرد .
ولایتی در پایان این دیدار دفتر یادبود وزارت خارجه را امضاء کرد.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که روز یکشنبه برای سفری سه روز و شرکت در کنفرانس مهاجران آسیایی وارد سنگاپور شد، صبح سه شنبه نیز با 'تارمان شانمو گارتنام' معاون نخست وزیر این دولت – شهر دیدار و رایزنی کرد.
وی قرار است روز چهارشنبه نیز با سفر به مالزی با مقام های بلندپایه این کشور دیدار و گفت وگو کند.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید