افزایش تنش های سیاسی در بروندی | اتاق خبر
کد خبر: 363172
تاریخ انتشار: 15 مرداد 1395 - 00:39
تنش های سیاسی در بروندی با تدوام تظاهرات سراسری مردم این کشور بر ضد دو کشور فرانسه و روآندا افزایش یافته است.

اتاق خبر: به گزارش شبکه تلویزیونی ' فرانس 24' هزاران تن از شهروندان بروندی در اعتراض به قطعنامه اخیر شورای امنیت برای اعزام پلیس ناظر به این کشور ٬در اطراف سفارت فرانسه و روآندا در بوجومبورا تظاهرات کردند.
تظاهرکنندگان کارشکنی نماینده فرانسه در شورای امنیت و حمایت غیرقانونی رواندا از شورشیان مسلح در این کشور را دو عامل اصلی تشدید فضای خشونت بار در این کشور می دانند.
رهبر حزب حاکم بروندی پیشتر برخی دولت های اروپایی را به تامین سلاح و پول برای رهبر رواندا متهم کرده بود.
مقام های دولت بروندی، رواندا را مسئول عضوگیری از میان شهروندان جوان بروندی در اردوگاه های آوارگان رواندا و آموزش آنها می دانند تا پس از بازگشت به وطن خود، مرتکب نسل کشی شوند.
ازسوی دیگر، قطعنامه اخیر شورای امنیت از دبیرکل این سازمان خواسته است تا راه های استقرار 288 نیرو تحت عنوان «پلیس سازمان ملل متحد» را در کشور آفریقایی بروندی مورد بررسی قرار داده و هرگونه نقض حقوق بشر در این کشور آفریقایی را گزارش دهد.
این در حالی است که « فیلیپ نزوبوناریبا» سخنگوی رئیس جمهوری بروندی اعلام کرده است اعزام پلیس ناظر به این کشور خلاف قوانین بین المللی در زمینه تمامیت ارضی کشورها است.
این تظاهرات مسالمات آمیز از روز شنبه در این کشور آفریقایی و پس از آن آغاز شد که نماینده فرانسه در قطعنامه پیشنهادی خود که در اختیار دیگر اعضای شورای امنیت نیز قرار گرفت، موضوع اعزام 228 پلیس ناظر به بروندی در مدت یک سال را در دستور کار خود قرار داده بود که روز جمعه به تصویب این نهاد بین المللی رسید.
این قطعنامه شورای امنیت از دبیرکل این سازمان خواسته است تا راه های استقرار 288 نیرو تحت عنوان «پلیس سازمان ملل متحد» را در کشور آفریقایی بروندی مورد بررسی قرار داده و هرگونه نقض حقوق بشر در این کشور آفریقایی را گزارش دهد.
به گفته اعضای شورای امنیت، قطعنامه اخیر این امکان را فراهم می کند که پلیس سازمان ملل بتواند گام های موثری برای بهبود شرایط امنیتی در بروندی بردارد، ضمن اینکه استقرار نیروهای پلیس سازمان ملل در بروندی به ارتقاء وضعیت حقوق بشر در این کشور کمک خواهد کرد.
بروندی از آوریل سال 2015 میلادی در مخالفت با تمدید دوره ریاست جمهوری «پیر انکورونزیزا» صحنه درگیری و آشوب بوده است و در این میان 400 نفر تاکنون جان خود را از دست داده اند.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید