شیوه بازرسی از صنوف به سمت مردم محوری در حال تغییر است | اتاق خبر
کد خبر: 363819
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1395 - 15:23
رئیس اتاق اصناف شهرستان همدان با اشاره به اینکه موافق سپردن تنظیم بازار به سازمان جهاد کشاورزی نیستیم، گفت:‌ اتاق اصناف مسئولیتی در برابر دستورالعمل‌های سازمان جهاد کشاورزی ندارد.

به گزارش اتاق خبر، از همدان، حمیدرضا فرسایی‌وحید با بیان اینکه در حال اجرای پروژه مشتری‎مداری در اصناف هستیم، اظهار کرد: ۵۵۰ واحد نانوایی در سراسر شهرستان همدان شامل شهرهای همدان، قهاوند، مریانج، روستاهای اطراف شامل شورین، برفین، امامزاده کوه و … وجود  دارد که باید هر یک از برچسب‌ها با اطلاعات صاحب نانوایی مطابقت داده شده و نصب شود.

وی با بیان اینکه تاکنون ۴۲۰ واحد نانوایی دارای برچسب مشتری‌مداری شدند، افزود: در فاز بعدی، پروژه مشتری‎مداری در اتحادیه‌های مرغ و ماهی، قصاب و قنادان و شیرینی‎فروشان و آرایشگر خانم اجرا خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف همدان با بیان اینکه این اتحادیه‌ها برای اجرای طرح مشتری‎مداری اعلام آمادگی کردند، تصریح کرد: در فاز اول هزینه‌های اجرای طرح مشتری‎مداری به دلیل اهمیت موضوع را اتاق اصناف پرداخت کرده، اما سایر اتحادیه‌ها برای اجرای این طرح باید خودشان تأمین اعتبار لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه این طرح هزینه چندانی در بر ندارد، ادامه داد: همه نظارت‌ها بر واحدهای صنفی بر عهده اتاق اصناف است، البته با توجه به قانون شیوه بازرسی‌ها در حال تغییر بوده و به سمت شکایت محوری و اولویت بندی سوق داده می‌شود.

فرسایی‌وحید با اشاره به اینکه پس از شکایت همشهریان و دریافت پیامک در سامانه ۱۰۰۰۱۲۷، پیگیری‌های لازم انجام می‎شود، خاطرنشان کرد: پس از پیگیری شکایت از واحد صنفی، بررسی لازم انجام و به اداره کل تعزیرات حکومتی ارجاع داده خواهد شد و در غیر این صورت واحد صنفی تبرئه می‌شود.

وی با بیان اینکه در آیین‌نامه جدید شیوه بازرسی به سمت مردم محوری در حال تغییر است، گفت: البته بازرسی اتاق اصناف کف بازار را رها نکرده و همچنان در بازار حضور داشته و موضوعات را به صورت موردی و میدانی دنبال می‌کند.

رئیس اتاق اصناف همدان با بیان اینکه نقش اصلی در نظارت و بازرسی بازار بر عهده مردم است، اظهار کرد: پس از ارسال پیامک از سوی شهروندان، عملیات پیگیری آغاز شده و در اصل مردم به بازرسان اتاق اصناف بدل شدند.

وی با اشاره به اینکه هر شخصی که وارد یک نانوایی می‌شود، یک بازرس اتاق اصناف است، افزود: در این شرایط نیاز به کارت شناسایی و ساماندهی گروه بازرسی نیست، بلکه تنها بر اساس کدهای تعریف شده بر روی برچسب، ارسال یک پیامک ما را از تخلف احتمالی با خبر می‌کند.

فرسایی با تأکید بر اینکه در صورت بروز تخلف، کد رهگیری صادر می‌شود، تصریح کرد: ما نیازی به نیروی بازرسی دیگر نخواهیم داشت زیرا واحدهای صنفی نیز متوجه این مسأله شدند که با اجرای این طرح باید در برخورد با مشتریان بهتر عمل کرده و خدمات بهتری را ارائه دهند، زیرا هر فردی می‌تواند یک گزارش را ارسال کند.

وی با اشاره به اینکه موافق سپردن تنظیم بازار به سازمان جهاد کشاورزی نیستیم، ادامه داد: تجربه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حوزه تنظیم بازار بسیار سازنده بوده است در حالی که جهاد کشاورزی نیز هنوز از تجربیات سازمان صنعت، معدن و تجارت استفاده می‌کند.

فرسایی با بیان اینکه درگیر کردن هر دو سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی در حوزه تنظیم بازار اقدام منطقی‌تر و کاربردی‌تر بود، خاطرنشان کرد: اتاق اصناف زیر نظر حوزه بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت گنجانده می‌شود و ما تنها می‌توانیم از این سازمان دستور مستقیم دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه اتاق اصناف مسئولیتی در برابر دستورالعمل‌های سازمان جهاد کشاورزی ندارد، گفت: اگر تنظیم بازار به دست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان سپرده شود، مدیریت بازار با کیفیت بهتری صورت می‌گیرد.

منبع:  صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید