دیابتی‌ها در معرض این عفونت‌ها قرار دارند | اتاق خبر
کد خبر: 364697
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1395 - 05:38
یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: بیماران دیابتی در معرض عفونت‌های پوستی، مثانه و کلیه و عفونت‌های دهانی و ریوی هستند.

اتاق خبر: ‌دکتر حسن گنجی‌زاده اظهار کرد: بیماران مبتلا به دیابت به دلیل قند خون بالا و آسیب اعصاب و مشکلات عروقی در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به برخی عفونت‌ها قرار دارند.

وی با بیان اینکه قند خون بالا باعث از بین رفتن عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن می‌شود، افزود: همچنین ابتلا به دیابت در طول زمان می‌تواند سبب آسیب به اعصاب شود و مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. به عنوان مثال آسیب عصبی باعث از بین رفتن حس در پاها شده و حتی چنانچه بریدگی در پا ایجاد شود یا توسط اشیای نوک‌تیز، آسیبی در پای فرد بیمار ایجاد شود، وی متوجه نخواهد شد. چنانچه آسیب زخم به موقع درمان نشود، به زخمی باز تبدیل شده و دچار عفونت خواهد شد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه مشکلات عروقی از دیگر عوارضی است که بیماران مبتلا به دیابت را در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به عفونت قرار می‌دهد، افزود: دیابت در طول زمان می‌تواند منجر به آسیب‌های عروقی شود؛ به گونه‌ای که جریان خون محل آسیب‌دیده کم شده و ترمیم به خوبی انجام نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه بیمار مبتلا به دیابت فکر می‌کند که ممکن است دچار عفونتی شده باشد، باید پزشک یا پرستار خود را در جریان بگذارد؛ چراکه بیماران دیابتی در صورت ابتلا به عفونت در معرض ابتلا به کتواسیدوز دیابتی خواهند بود.

گنجی‌زاده اضافه کرد: بیماران دیابتی در معرض عفونت‌های پوستی، واژینال، مثانه، کلیه، عفونت پا، عفونت‌های دهانی و ریوی و عفونت محل زخم پس از اعمال جراحی قرار دارند.

وی یادآور شد: بیماران دیابتی در صورت مشاهده علائمی مانند تب و لرز، تهوع، استفراغ، اسهال، ثبورات و ضایعات پوستی، قرمزی، تورم، گرمی، افزایش درد در اطراف محل بریدگی، ترشح چرک از محل آسیب، نیاز به دفع مکرر ادرار، درد در هنگام دفع ادرار، تیره شدن رنگ ادرار، بدبو شدن ادرار، خارش یا ترشح از ناحیه واژن، سرفه و ایجاد ضایعات سفیدرنگ در دهان یا روی زبان باید به پزشک خود مراجعه کنند.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید