راه‌آهن باری تهران به شمس‌آباد می‌رسد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 365151
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 13:29
افتتاح طرح توسعه ۲ واحد صنعتی در زمینه تولید نایلون و قطعات خودرو به همراه قدردانی از تولیدکننده نمونه، دلیل حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرک صنعتی شمس‌آباد شد.

اتاق خبر: علی یزدانی همزمان با گرامیداشت هفته صنایع کوچک در بزرگترین شهرک صنعتی کشور از نظر تعداد واحدهای صنعتی و وسعت هکتاری حضور یافته و بر کیفی‌سازی زیرساخت‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی کشور تاکید کرد.
این درحالی است که با تامین زیرساخت از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی تهران و ریل‌گذاری از سوی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران قرار است ایستگاه راه‌آهن باری تهران در شهرک صنعتی شمس‌آباد در آینده نزدیک به بهره‌برداری برسد همچنین با توجه به فاصله ۴ کیلومتری آخرین ایستگاه مترو تهران تا شهرک صنعتی شمس‌آباد، رایزنی‌ها برای احداث ایستگاه مترو در شهرک صنعتی شمس‌آباد در حال انجام است.
علی یزدانی، رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در مراسم افتتاح و بهره‌برداری دو واحد تولیدی - صنعتی در شهرک صنعتی شمس‌آباد، تزریق منابع جدید و سایر حمایت‌ها را به صنایعی که دارای مدیریت تجربی و علمی و بازار فروش محصولات خود باشند، مشروط کرد و ادامه داد: در طرح رونقی که به دنبال سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حال اجراست تزریق منابع و سایر حمایت‌ها از بنگاه‌هایی انجام می‌شود که مدیریت تجربی و علمی و بازار مناسبی برای محصولات خود داشته باشند.
یزدانی با بیان اینکه واحدهای تولیدی برای بقا و ادامه حیات خود به نوآوری و مدیریت علمی و تجربی نیاز دارند، اظهار کرد: در ۴ماه گذشته ۶۰۰ واحد جدید در شهرک‌های صنعتی ایجاد شده است. همچنین ۴۵۰ واحد تعطیل‌شده به چرخه تولید بازگشته‌اند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود ۸۴هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در کشور تصریح کرد: میزان پراکندگی و مشکلات پیش روی این صنایع باعث شده توجه بسیاری از بخش‌های کشور به سوی صنایع کوچک و متوسط جلب شود.
یزدانی افزود: به همین سبب در تلاشیم با کنار هم قرار دادن واحدهای صنعتی و صنفی و از سوی دیگر ایجاد ارتباط با صنایع بالادستی در قالب یک کار شبکه‌ای خوشه‌های صنعتی تشکیل داده و برخی از این مشکلات مرتفع شود.
به گفته وی، واحدهای تولیدی کوچک و متوسط اگر به خوبی مدیریت نشوند و به بازار فروش و صادرات محصولات خود دسترسی نداشته باشند، نمی‌توانند سرمایه‌گذاری ایجاد شده و ریسک آن را مدیریت کنند که به این ترتیب در آینده با مشکل روبه‌رو می‌شوند.


توسعه زیرساخت‌های شبکه‌ای
محمدرضا قاهری‌بدر، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نیز اعلام کرد: با وجود لوله‌گذاری ۱۲ کیلومتری برای تامین آب شهرک صنعتی شمس‌آباد از قنات شوش عباسی این پروژه متوقف شده و آب شهرک از سرشاخه‌های منابع آب‌های زیرزمینی در فاصله ۸کیلومتری از این قنات تامین می‌شود و قابلیت انتقال ۱۶۰ لیتر بر ثانیه را دارد. این پروژه حداکثر تا ۱۸ ماه آینده به بهره‌برداری خواهد
رسید.
قاهری‌بدر ادامه داد: ذخیره آب قنات شوش عباسی رو به کاهش است همچنین آب این قنات به‌دلیل آلودگی قابل انتقال به شهرک صنعتی شمس‌آباد نیست.
 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با اشاره به هزینه ۴۰۰ تومانی هر مترمکعب آب در شهرک‌های صنعتی تصریح کرد: واحدهای تولیدی که مصرف اضافی آب داشته باشند باید هزینه بیشتری
بپردازند.
همچنین واحدهایی که مصرف بهینه آب داشته باشند همین هزینه آب را پرداخت می‌کنند، اما اگر واحدی مصرف اضافه داشته باشد باید هزینه بیشتری بپردازد و درآمد حاصل از این افزایش هزینه برای تکمیل شبکه‌ها و استفاده بهینه از آب هزینه خواهد شد.
قاهری‌بدر همچنین از انجام مذاکراتی با شرکت راه‌آهن ایران خبرداد و گفت: بر پایه این مذاکرات، ساخت ایستگاه باری راه‌آهن شمس‌آباد در دستور کار قرار گرفت که در مراحل پایانی است و زیرساخت‌های آن را شرکت شهرک‌های صنعتی تهران تامین کرده و ریل‌گذاری را شرکت راه‌آهن برعهده خواهد گرفت. همچنین در تلاش هستیم که ایستگاه مترو شمس‌آباد نیز در صورت امکان به خود شهرک برسد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران وظیفه این شرکت را شامل دو بخش تامین زیربناها برای صنایع کوچک و گستراندن چتر حمایتی برای این صنایع دانست و اظهار کرد: در بخش تامین زیرساخت‌ها ساختار فیزیکی و حمایت معنوی دو قسمت اصلی را تشکیل می‌دهد که این حمایت‌های معنوی شامل خدمات شبکه‌ای این صنایع است.
به گفته وی، زیرساخت‌های فیزیکی تاکنون به طور مناسب تامین شده اما خدمات شبکه‌ای به شدت مغفول واقع شده است.
در ادامه این مراسم، نماینده یکی از واحدهای تولیدی افتتاح شده با بیان اینکه قبل از انقلاب واردکننده مواد پلاستیکی بودیم، اظهار کرد: با کمک مسئولان، پتروشیمی‌ها در این مدت توسعه یافته و امروز دومین تولیدکننده بزرگ محصولات پتروشیمی در خاورمیانه هستیم. صنایع پتروشیمی دارای ارزش افزوده بسیار و امکان اشتغالزایی بالایی هستند که از این منظر باید در توجه بیشتر مسئولان باشند تا بتوانیم مشکل اشتغال کشور را با توسعه صنایع پتروشیمی رفع کنیم.
 این مدیر تولیدی با تاکید بر اینکه نباید مواد خام را صادر کنیم، گفت: باید به فکر ایجاد ارزش‌افزوده بالا و اشتغالزایی باشیم و زمینه صادرات محصولات نهایی را فراهم کنیم.
همچنین در پایان این مراسم همزمان با گرامیداشت هفته حمایت از صنایع کوچک از تولیدکننده نمونه در شهرک صنعتی شمس‌آباد قدردانی شد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید