رویترز: قیمت جهانی طلا ثابت ماند | اتاق خبر
کد خبر: 365188
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 17:57
خبرگزاری رویترز انگلیس اعلام کرد، قیمت طلا در ساعات نخست معاملات روز دوشنبه بازار جهانی ثابت ماند زیرا کسادی بازار خرده فروشی آمریکا، احتمال اینکه بانک مرکزی این کشور در آینده نزدیک اقدام به بالا بردن نرخ بهره کند را ضعیف کرد.

اتاق خبر:بانک مرکزی آمریکا پس از رکود بزرگ سال 2007 به منظور تقویت اقتصاد این کشور، اقدام به بازخرید تریلیاردها دلار اوراق قرضه دولتی و کاهش نرخ بهره به حدود صفر کرد.
در اواخر دسامبر سال 2015 (اواسط آذر 1394) بانک مرکزی آمریکا با این استدلال که اقتصاد این کشور توانسته است تا حد زیادی بر آثار بحران مالی جهانی در فاصله سال های 2007 تا 2009 مسلط شود، با اکثریت قاطع آرا نرخ بهره پایه را یک چهارم درصد (در محدوده 25 صدم درصد تا نیم درصد) افزایش داد.
بانک مرکزی آمریکا همچنین اعلام کرد این افزایش نرخ بهره، آغازی برای تشدید سیاست پولی انقباضی این بانک خواهد بود، لیکن تا کنون مراحل بعدی افزایش نرخ بهره را اجرایی نکرده است.
قیمت نقدی طلا در ساعت 01:01 بامداد روز دوشنبه به وقت گرینویچ در بازار لندن در سطح یک هزار و 337 دلار و 16 سنت ثابت ماند و نسبت به جمعه گذشته تغییری نکرد.
قیمت طلا جمعه گذشته در بازار لندن تا سطح یک میلیون و 355 دلار و 80 سنت افزایش یافت اما سپس همین افزایش قابل ملاحظه 1.4 درصدی قیمت نسبت به روز پیش از آن، سرمایه گذاران را به فروش اوراق بهادار با پشتوانه طلا ترغیب کرد و منجر به کاهش قیمت فلز زرد در پایان معاملات شد.
در بازار کامکس نیویورک نیز امروز قیمت طلا تقریبا در سطح یک هزار و 342 دلار در هر اونس ثابت ماند.
شاخص خرده فروشی آمریکا در ماه ژوئیه 2016 (تیر-مرداد) به طور غیرمنتظره ای کاهش یافت و احتمال رشد سریع اقتصادی این کشور را در سه ماهه سوم کاهش داد.
شاخص دلار که نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل مجموعه ای از ارزهای اصلی را اندازه می گیرد، روز دوشنبه 0.03 درصد افزایش پیدا کرد و به 95.71 رسید.
افزایش شاخص دلار از کاهش قیمت طلا حمایت می کند، در حالی که احتمال بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا به نفع کاهش قیمت فلز زرد می رود.
قیمت طلا در بازارهای جهانی هم اکنون نسبت به افزایش نرخ بهره در آمریکا بسیار حساس است زیرا افزایش نرخ بهره، هزینه فرصت نگهداری طلا را به عنوان یک دارایی بی بازده افزایش می دهد و سرمایه گذاران را ترغیب به فروش اوراق بهادار با پشتوانه طلا می کند و قیمت فلز زرد را کاهش می دهد.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید