طرح باران به کنترل و ردیابی شبکه قاچاق کمک می کند | اتاق خبر
کد خبر: 365258
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1395 - 02:45
مجری طرح باران اتاق اصناف ایران گفت: این طرح موجب شفافیت اطلاعات اقتصادی و تحقق عدالت مالیاتی در جامعه می‌شود.
اتاق خبر: حمیدرضا سعداله افزود: عملکرد اقتصادی اصناف با اجرای طرح باران و نصب صندوق مکانیزه فروش شفاف سازی می‌شود.
 
وی همچنین اظهارداشت: مالیات اصناف سالانه براساس توافق سازمان امورمالیاتی و اتحادیه‌ها بدون اطلاعات دقیق، تعیین و دریافت می شود که براین اساس اصناف ضعیف مالیات بیشتر واصناف قوی مالیات کمتری پرداخت می کنند.
 
مجری طرح باران اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه نصب صندوق‌های مکانیزه فروش سبب شفافیت اطلاعات اقتصادی اصناف و دریافت مالیات عادلانه می‌شود، گفت: بر اساس قانون مالیات برارزش افزوده و قانون مالیات‌های مستقیم نصب صندوق فروشگاهی در اصناف اجباری است.
 
وی افزود: این طرح با سرمایه گذاری شهرداری‌ها، بخش خصوصی، بانک‌ها و غیره اجرایی می‌شود.
 
سعداله بیان داشت: هدف اصلی اجرای این طرح تعیین رقم مالیات برارزش افزوده بر اساس داخلی وخارجی بودن اجناس است.
 
وی همچنین حمایت از تولید داخلی وایجاد اشتغال را از دیگر اهداف این طرح دانست و تصریح کرد: با اجرای طرح باران زیرساخت‌های لازم برای قانونگذاری مجلس هم برای حمایت از تولید داخلی و مدیریت واردات ایجاد می‌شود.
 
مجری طرح باران اتاق اصناف ایران ؛ حذف هزینه خرید صندوق برای اصناف، شفافیت اطلاعات اقتصادی و تحقق عدالت مالیاتی، حذف چرخه عرضه کالای قاچاق در شبکه رسمی توزیع و همچنین کاهش هزینه قیمت تمام شده کالا برای اصناف با حذف واسطه‌های غیرضروری را از مزایای اجرای این طرح عنوان کرد.
 
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اذعان داشت: اجرای این طرح موجب خواهد شد شبکه تولید و توزیع کشور از تأمین کنندگان و تولیدکنندگان تا آخرین حلقه زنجیره توزیع به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط داشته باشند، واسطه‌های غیرضروری حذف شوند و کالا ارزانتر به دست مصرف کننده برسد.
 
سعداله گفت: رواج فناوری اطلاعات و ارتباطات در کسب و کارهای خرد سبب دقت، شفافیت و افزایش رشد در سطح این بنگاه‌ها و در نهایت اقتصاد خواهد شد.
وی افزود: صندوق‌های مکانیزه فروش علاوه براینکه بهره وری را افزایش می‌دهند ابزاری برای توسعه و بکارگیری فناوری‌های نوین ارتباطات و اطلاعات در بنگاه‌های کوچک اقتصادی است.
 
مجری طرح باران با بیان اینکه با راه اندازی این سامانه شبکه قاچاق قابل ردیابی و کنترل خواهد بود ، تصریح کرد : با اجرای این طرح امکان جعل فاکتور حذف و هر فاکتوری که صادر می‌شود دارای امضای الکترونی و قابل پیگیری است.
 
وی ادامه داد: اجرای این پروژه ملی با توجه به تمامی ملاحظات اتاق اصناف ایران به شرکت باران واگذار شده و این شرکت با توجه به تاکید اتاق مبنی بر تأمین پوزها از منابع تولیدکنندگان معتبر داخلی با شرکت کنتورسازی ایران به توافق رسیده است.
 
سعداله یادآورشد: در این طرح با جمع آوری اطلاعات مشاغل و اصناف به طور دقیق، مالیات گریزی به حداقل خواهد رسید.
 
با توجه به نقش مالیات در اقتصاد که یک اهرم مالی تخصیصی- توزیعی است ولی پدیده فرار مالیاتی به عنوان یک ضد ارزش می‌تواند تهدید جدی برای تداوم زندگی اجتماعی و تحقق رفاه اجتماعی باشد.
 
بررسی‌ها حکایت از این دارد که ضعف نظام گردش پولی، ضعف نظام اطلاعات مالیاتی، پیچیدگی قوانین مالیاتی کشور، میزان بالای مالیات، سطح پائین خدمات عمومی و فقدان فرهنگ مالیاتی تأثیر مثبتی بر فرار مالیاتی مودیان دارد.
منبع: اتاق اصناف
95102
نظرات
ADS
ADS
پربازدید