سودای سودآوری در صنایع ساختمانی | اتاق خبر
کد خبر: 365319
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1395 - 10:43
حضور بیش از۸۰۰ شرکت داخلی و ۳۰۰ شرکت خارجی از ۲۳ کشور دنیا در شانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان باعث شد ضرب‌المثل «جای سوزن انداختن نیست! » در نمایشگاه بین‌المللی تهران تعبیر شود.

اتاق خبر: این نمایشگاه در حالی برگزار شد که فعالان صنعت ساختمانی به‌دلیل رکودی که بر ساخت‌وساز حاکم است، با مشکلات بسیاری مواجه شدند. شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای خود را در بیش از۱۰۰رشته مرتبط با صنعت ساختمان به نمایش گذاشتند تا شاید سودای سودآوری برای واحدهای تولیدی خود را در سر بپروانند.
این نمایشگاه که از ۲۲تا ۲۵ مرداد امسال برگزار شد، برای بسیاری از تولیدکنندگان نقطه روشنی در رکود این بازار بود. پس از رکود در صنعت ساخت‌وساز بسیاری از واحدهای تولیدی تا مرز ورشکستگی پیش رفتند و برخی هم متاسفانه به این درد مبتلا شدند. با اینکه برخی از کارشناسان اقتصادی معتقد بودند چنین نمایشگاه‌هایی ظرفیت مناسبی برای تولیدکنندگان ایجاد نمی‌کند اما این‌طور نبود. شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه از ظرفیت‌های بسیاری که برای‌شان ایجاد شده بود، خرسند بودند و به نظر می‌رسد در صورتی که دولت بتواند از عهده مشکلاتی که به دلیل رکود در این بخش ایجادشده، برآید، ظرفیت‌های بسیاری در تولید محصولاتی که در صنعت ساختمان کاربرد دارد، آزاد می‌شوند.
برخی تولیدکنندگان در محل نمایشگاه بین‌المللی معتقدند بودند این صنعت در سال‌های گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشته اما متاسفانه به دلیل رکود مجالی برای به نمایش گذاشتن این دستاوردها وجود ندارد. عمده تولیدکنندگان در تمام بخش‌های صنعت ساختمان اکنون به دنبال بازارهای صادراتی می‌گردند.
آنها در بخشی از گفت‌وگوهایشان عنوان کردند که تولید آنها اکنون رقابت‌پذیرشده و می‌توانند در بازارهای جهانی حضور یابند. اکنون مشکلی که برای این دسته از تولیدکنندگان وجود دارد. این است که کسی در دنیا آنها را نمی‌شناسد. شاید حضور شرکت‌های خارجی که قصد رقابت با واحدهای تولیدی داخل را دارند در شرایط رکود برای تولیدکنندگان ایرانی مناسب نباشد، اما در این صنعت این‌طور نبود. تولیدکنندگان ایرانی نه‌تنها از حضور شرکت‌کنندگان خارجی ناراحت نبودند بلکه زمینه‌هایی را برای همکاری مشترک جست‌وجو می‌کردند. هزینه شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی خارجی برای تولیدکنندگان ایرانی زیاد است و اگر حضور خارجی‌ها در این نمایشگاه‌ها بیشتر شود، ظرفیت‌های اقتصادی و همکاری بسیاری برای تولیدکنندگان ایرانی ایجاد می‌شود و این در حالی است که تولیدکنندگان الزامی به پرداخت هزینه‌های هنگفت نمایشگاه‌های خارجی ندارند.
در این نمایشگاه یکی از محصولات که بیش از دیگر صنایع و محصولات ساختمانی به چشم می‌خورد، محصولات پلیمری بود و همچنین یکی از جدیدترین محصولاتی که در ایران با استفاده از صنایع پلیمری تولید می‌شود، لوله‌های ۵ جداره است. بر این اساس، گفت‌وگوهایی با برخی از مدیران و کارشناسان محصولات پلیمری انجام شد که در ادامه می‌خوانید.

 
همکاری مشترک، رفع مشکلات تولید
یکی از سیاست‌هایی که در پسابرجام در نظام تولید ایران درپیش گرفته شده، تولید مشترک(جوینت‌ونچر) است. به گفته کارشناسان، اکنون تامین مواد اولیه محصولات پلیمری که در داخل کشور تولید نمی‌شود یکی از چالش‌های صنعت تولید لوله‌های پروفیلی است که در ساختمان کاربرد بسیاری دارد. بر این اساس، اگر تولیدکنندگان داخلی بتوانند با شرکت‌های خارجی به‌طور همکاری مشترک تولید داشته باشند، مشکل تامین مواد اولیه برطرف خواهد شد.
آرش صدقیانی، کارشناس تولید لوله‌های پروفیل درباره ظرفیت‌هایی که در این نمایشگاه وجود داشت گفت: «محصولات پلیمری که اکنون در کشور تولید می‌شود، کیفیت قابل قبولی دارند و از حداقل‌های استاندارد برای ورود به این صنعت برخوردارند. با این حال، یک مشکل موجود در این زمینه، کم‌تنوعی تولیدات پتروشیمی در ایران است. »
وی با تاکید بر اینکه محصولات تولید شده از کیفیت مناسبی برخوردارند اما این صنعت در کشور نمی‌تواند صنایع پایین‌دستی را به‌طور کامل پوشش دهد، گفت: «به این دلیل در برخی موارد نیاز به واردات هست و دولت نیز در این زمینه اقداماتی را انجام داده تا واردات این محصولات برای شرکت‌های تولیدی کار دشواری نباشد. با اینکه حمایت‌هایی وجود دارد اما هنوز قیمت تمام‌شده محصولات پلیمری وارداتی، برای صنایع پایین‌دستی و تولیدکنندگان لوله‌های پروفیلی بسیار است و این موضوع باعث می‌شود در برخی از لوله‌های ۵ جداره تولیدات ایران با دیگر کشورهای دنیا رقابت‌پذیر نباشد. »
این کارشناس تولید لوله‌های پروفیلی چندجداره با بیان اینکه باید درنظر داشت برای بقا در بازار اقتصادی باید تولیدات رقابت‌پذیر باشند، افزود: «یکی از شاخص‌های تاثیرگذار در تولید رقابت‌پذیر، میزان و کیفیت تولید بود که به ماشین‌آلات موجود در واحدهای تولید بستگی دارد. خوشبختانه عمده تولیدکنندگان ایرانی در این زمینه مشکلی ندارند و توانسته‌اند حتی در زمان تحریم‌های اقتصادی هم ماشین‌آلات مورد نیاز را وارد کنند. مهم‌ترین مانعی که اکنون برای تولید رقابت‌پذیر وجود دارد، مواد اولیه است. »
صدقیانی با بیان اینکه اگر تولیدکنندگان بتوانند با قراردادهای همکاری مشترک تولید را ادامه دهند، این مشکل برطرف خواهد شد، گفت: «شرکت‌های خارجی که در این نمایشگاه شرکت کردند، از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده آلمان، ژاپن، کره‌جنوبی، ایتالیا و... بودند. این شرکت‌ها با پتروشیمی‌های معتبر در دنیا قراردادهای طولانی‌مدت دارند که آنها موظف هستند مواد اولیه مورد نیاز این واحدها را در هر جای جهان که باشند، تامین کنند. بر این اساس، اگر تولیدکنندگان ایرانی بتوانند از ظرفیت‌های این‌چنینی استفاده کنند، مشکل تامین مواد اولیه‌ای که در ایران تولید نمی‌شود، برطرف شده و مانع بزرگ دیگری پیش روی تولید رقابت‌پذیر نخواهد بود. »


فروش پلیمر در تناژ پایین
تامین مواد اولیه برای راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی با استفاده از مشتقات پلیمر چالش دیگری هم دارد که در خرید تناژ پایین نمایان می‌شود. اگر تولیدکنندگان به این محصول تا ۴۰تن نیاز داشته باشند، نمی‌توانند به‌طور مستقیم از پتروشیمی‌ها و بورس تامین کنند. در این شرایط آنها باید محصولات مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند. تهیه مواد اولیه از بازار آزاد اما مشکلات دیگری را برای این دسته از تولیدکنندگان به همراه دارد که درکیفیت و قیمت تمام‌شده نمود پیدا می‌کند. به گفته کارشناسان، در بازار آزاد فروشنده هیچ تعهدی نسبت به محصولی که می‌فروشد، ندارد. از این‌رو، اگر محصول فروخته شده به لحاظ کیفیت با مشکلات روبه‌رو باشد هیچ نهادی پاسخگو نخواهد بود و مناسبات خرید و فروش مواد اولیه فقط مبنی‌بر شناخت و اعتماد طرف‌ها است که متاسفانه در برخی موارد تولیدکنندگان در این سیستم تامین مواد اولیه ضررهای بسیاری کرده‌اند. در شرایط کنونی یکی از نیازهایی که این صنایع دارند، این است که دولت برای تامین مواد اولیه آنها سیاست‌های حمایتی در پیش داشته باشد.
مجید توتونی آذر، تولیدکننده قطعات پلیمری ساختمان در این نمایشگاه گفت: «یکی از مشکلاتی که در تولید رقابت‌پذیر وجود دارد، تامین مواد اولیه است. اکنون واحدهای تولیدکننده محصولات پلیمری می‌توانند بازارهای جهانی برای خود پیدا کنند و محصولات خود را نیز به دیگر کشورها بفروشند اما در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که دولت باید آنها را از پیش روی تولید بردارد. یکی از مشکلاتی که در تامین مواد اولیه وجود دارد، خرید در حجم پایین است. »
وی با اشاره به اینکه پتروشیمی‌ها در تناژ پایین محصول خود را نمی‌فروشند، گفت: «تولیدکننده‌ای که توان تولید اندکی دارد یا محصول خاصی را تولید می‌کند که نیاز کمتری به مواد پلیمری دارد در این زمینه با مشکلات بسیاری روبه‌رو است. این دسته از تولیدکنندگان باید مواد اولیه و مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد به‌دست آورند. در بازار آزاد علاوه‌بر اینکه قیمت مواد اولیه نسبت به بورس افزایش دارد، کاهش کیفیت محصولات نیز مشاهده می‌شود. این مشکلات در حالی است که اگر پتروشیمی‌ها محصولات خود را در تناژ پایین هم ارائه کنند، تولیدکنندگان با این مشکلات روبه‌رو نخواهد شد. »
این تولیدکننده قطعات پلیمری ساختمان با اشاره به اینکه نیاز اندک به مواد پلیمری فقط به معنی کاهش تولید نیست، گفت: «بسیاری از محصولات ساختمانی به پلیمر زیادی نیاز ندارند و در دنیا از این سیستم برای تولید استفاده می‌شود. در ایران یکی از موانعی که باعث شده عمده محصولات هنوز بر پایه پلیمر باشد، خودداری از فروش محصولات در تناژ کمتر از ۴۰ تن از طرف پتروشیمی‌هاست. در صورت رفع این مشکل در کشور، بسیاری از تولیدکنندگان می‌توانند از سیستم‌های جدیدتری در تولید محصولات خود استفاده کنند. سیستم‌هایی که علاوه‌بر کاهش مواد پلیمری به کاهش قیمت تمام‌شده هم منجر می‌شود، در حالی که کیفیت محصول افت نمی‌کند. »
توتونی آذر افزود: «شیوه فروش محصولات پتروشیمی در بورس باعث شده برخی از محصولات پلیمری در ایران که پتروشیمی‌های بسیاری دارد، گران‌تر از تولید در کشورهایی باشد که پتروشیمی ندارند و محصولات را وارد می‌کنند. البته این اختلاف قیمت جبران‌پذیر است و تولیدکنندگان با استفاده از برخی شیوه‌ها در تولید توانسته‌اند قیمت تمام‌شده محصولات خود را تا حد قابل توجهی رقابت‌پذیر کنند اما اگر دولت بتواند واحدهای پتروشیمی را به سمت فروش در تناژ پایین هدایت کند به‌طور مشخص تولیدات داخل از بسیاری از کشورهای دنیا قیمت کمتری خواهد داشت. »
وی با اشاره به اینکه اکنون بیش از ۲ سال است که ساخت‌وساز در شرایط رکودی قرار گرفته است، گفت: «اگر دولت بتواند با حمایت‌های لازم مواد اولیه را تامین کند به‌طور قطع رکود داخل بر تولید داخل تاثیر نخواهد گذاشت و تولیدکنندگان در این شرایط می‌توانند بر بازارهای صادراتی تمرکز بیشتری داشته باشند.
یکی از دلایلی که رکود ساخت‌وساز باعث رکود صنایع ساختمانی شد، این بود که نگاه تولید در کشور صادرات‌محور نبود و اکنون خوشبختانه این نگاه وجود دارد. »

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید