کره جنوبی برای پاسخگویی به از سر گیری تولید پلوتونیوم کره شمالی رایزنی می کند | اتاق خبر
کد خبر: 365860
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1395 - 23:58
خبرگزاری کیودوی ژاپن روز پنجشنبه نوشت که کره جنوبی برای پاسخگویی درخور به ادعای کره شمالی برای از سرگیری تولید پلوتونیوم و غنی سازی اورانیوم به کشورهای مربوطه مشورت و رایزنی می کند.

اتاق خبر: مون سانگ گیون، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی امروز در یک کنفرانس خبری در سئول گفت که چنانچه ادعای دیروز پیونگ یانگ در این خصوص درست باشد این کشور بار دیگر قوانین و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است و باید به اشد مجازات برسد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سئول چه واکنشی به این ادعای پیونگ یانگ خواهد داشد، گفت: ما در حال حاضر چاره ای نداریم جز اینکه از نزدیک با کشورها و سازمان های مرتبط مشورت کرده و با هماهنگی آنها پاسخ لازم را به این مورد جدید نقض قوانین بین المللی بدهیم.
 موسسه انرژی اتمی کره شمالی دیروز(چهارشنبه) اعلام کرده بود که نه تنها این کشور تولید پلوتونیوم از میله های سوختی را از سر می گیرد، بلکه از آزمایش های هسته ای نیز دست نمی کشد.
مقامات این موسسه در یک مصاحبه کتبی با کیودو اعلام کردند تا زمانی که آمریکا از تهدید پیونگ یانگ دست نکشد، پیونگ یانگ نیز طرحی برای توقف آزمایش های هسته ای خود ندارد و همچنان به فعالیت های هسته ای برای تولید تسلیحات هسته ای بیشتر ادامه می دهد.
آنها در این مصاحبه نوشتند که این موسسه همچنان طبق برنامه ریزی قبلی، به تولید اورانیوم غنی شده خود برای تسلیحات و نیروگاه های اتمی ادامه می دهد و تاکنون مقادیر زیادی از میله های سوخت هسته ای استفاده شده در یک رآکتور گرافیتی متوسط را نیز فرآوری کرده است.
مسئولان این موسسه که کنترل کامل رآکتور اتمی یونگبیون این کشور را به عهده دارند بدون اشاره به مقدار دقیق پلوتونیوم تولید شده و یا اورانیوم غنی شده، انجام آزمایش های هسته ای بعدی در این کشور را بعید ندانسته و مدعی شدند که تاکنون در تلاش هایشان برای کوچک سازی، سبک کردن و ایجاد تنوع در تسلیحات هسته ای خود به موفقیت هایی نیز دست یافته اند.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید