افزایش ۲۸ در صدی گردشگران خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 366116
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1395 - 10:01
در طول سه سال گذشته آمار ورود گردشگران خارجی به کشور ۲۸ درصد افزایش یافته که ۳ برابر متوسط رشد گردشگری در سایر کشورها است.

اتاق خبر: جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سه‌شنبه ۲۶ مرداد به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری برگزار شد. در این نشست به احداث ۴۰۰ هتل ۴ و ۵ ستاره اشاره شد، از ظرفیت یک میلیارد دلاری صنایع دستی برای صادرات سخن به میان آمد و از ایجاد ۱۴۰ هزار شغل در حوزه صنایع دستی و گردشگری صحبت شد، همچنین از وجود ۲۰۰ فروشگاه مجازی صنایع‌دستی خبر داده شد.

 معاون اول رییس‌جمهوری بر ضرورت ایجاد زیربناهای مورد نیاز برای توسعه گردشگری تاکید کرد و گفت: بخش گردشگری و صنایع دستی از مهم‌ترین بخش‌های اشتغالزایی هستند.
جهانگیری با بیان اینکه بیکاری یکی از چالش‌های جدی کشور است، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های اجرایی است که می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی نقش‌آفرینی کند. هیچ بخشی در کشور به اندازه حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی نمی‌تواند به اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم کمک کند.
معاون اول رییس‌جمهوری توسعه گردشگری را یکی از برنامه‌های اصلی دولت دانست و اظهار کرد: برای این منظور باید زیربناهای مورد نیاز در جهت جذب گردشگران خارجی فراهم شود و این موضوع یکی از راهبردهای جدی دولت است که در اقتصاد مقاومتی نیز بر آن تاکید شده است.
جهانگیری با اشاره به طرحی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ایجاد ۱۴۰ هزار فرصت شغلی مستقیم ظرف دو سال تدوین کرده است، افزود: خوشبختانه براساس گزارش ارائه شده، اجرای این طرح نیازمند تسهیلات و منابع مالی زیادی نیست اما لازم است این برنامه به گونه‌ای تعریف شود که دغدغه بانک‌های ارائه‌کننده تسهیلات نیز به حداقل برسد و از بازپرداخت این تسهیلات اطمینان حاصل کنند.
وی خواستار تشکیل کمیته‌ای متشکل از سازمان میراث فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی شد تا ظرف حداکثر دو ماه راهکارهای اجرایی طرح اشتغالزایی سازمان میراث فرهنگی را بررسی و نتیجه را اعلام کنند.


دستاوردهای دولت یازدهم
در این جلسه که وزیر علوم و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز حضور داشتند، مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گزارشی از دستاوردهای این سازمان به‌ویژه در سطح بین‌المللی سخن گفت.
وی گفت: دولت تدبیر و امید دستاوردهای استثنایی و منحصر به فردی در بخش میراث فرهنگی داشته است و ظرف ۳ سال اخیر ۵ اثر به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده و این در حالی است که مجموع تعداد آثار به ثبت رسیده تا پیش از دولت تدبیر و امید ۱۶ اثر بوده است.
سلطانی‌فر افزود: برای نخستین‌بار ۴ محموله اشیای تاریخی ـ فرهنگی در دولت تدبیر و امید به کشور بازگردانده شده که این تعداد در تاریخ فعالیت یک دولت بی‌سابقه است.
وی همچنین پیگیری برای بازگرداندن الواح دوران هخامنشی به کشور را یکی از برنامه‌های در دست اقدام سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد و افزود: این الواح به عنوان مهم‌ترین محموله فرهنگی ـ تاریخی کشور در سال ۱۳۱۴ برای بررسی و مطالعه به موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو منتقل شده و پس از آن فقط بخشی از این محموله به کشور بازگردانده شد. هم‌اکنون سازمان میراث فرهنگی پیگیری‌های لازم را برای بازگرداندن تمامی این محموله در دست اقدام دارد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دستاوردهای حوزه گردشگری در دولت تدبیر و امید نیز اشاره کرد و افزود: در طول ۳ سال اخیر میزان ورود گردشگران خارجی به کشور حدود ۲۸ درصد افزایش پیدا کرده که این میزان رشد، دو برابر میزان رشد متوسط در سایر کشورها است.
ظرفیت صنایع دستی در صادرات
سلطانی‌فر به ظرفیت‌های موجود در بخش صنایع دستی نیز اشاره و اظهار کرد: در بخش تولید و ارائه تسهیلات مربوط به بخش صنایع دستی نیز دستاوردهای خوبی داشته‌ایم و از ظرفیت یک میلیارد دلار صادرات صنایع دستی در سال برخوردار هستیم.
وی تصریح کرد: بر اساس اهداف تعیین شده برای ۱۰ سال نخست سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، میزان ورود گردشگران خارجی باید ۹ میلیون نفر باشد اما هم‌اکنون از اهداف تعیین شده عقب هستیم و امیدوارم با استمرار نرخ رشد ورود گردشگران خارجی در ۳ سال اخیر، بتوانیم عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.
معاون رییس‌جمهوری، توسعه گردشگری مذهبی با عنوان گردشگری حلال را یکی از برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی دانست و گفت: ایران سالانه میزبان یک درصد از شیعیان جهان است و اگر بتوانیم این میزان را افزایش دهیم، گام مهمی در جهت توسعه گردشگری خواهد بود.


برای ساخت ۴۰۰ هتل
سلطانی‌فر همچنین از برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای احداث ۴۰۰ هتل ۴ و ۵ ستاره در کشور خبر داد و گفت: برای اینکه بتوانیم زیربناهای لازم را برای جذب گردشگران خارجی فراهم کنیم، نیازمند احداث ۴۰۰ هتل هستیم که برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه انجام شده و توافقنامه‌هایی نیز با کشورهای دیگر برای سرمایه‌گذاری در این بخش منعقد کرده‌ایم.
ایجاد ۱۴۰ هزار شغل
وی همچنین گزارشی از طرح ویژه ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی ارائه کرد و گفت: در صورت تامین منابع مالی به میزان ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، سازمان قادر خواهد بود ۱۴۰ هزار شغل در بخش‌های گردشگری و صنایع دستی ایجاد کند که این برنامه علاوه بر توسعه اشتغال، کمک شایانی به رونق و توسعه بخش‌های صنایع دستی و گردشگری خواهد بود.
بزرگترین اجلاس صنایع دستی جهان
رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به ظرفیت افزایش تولید در بخش صنایع دستی، به وجود ۲۰۰ فروشگاه مجازی صنایع دستی اشاره کرد و گفت: سازمان در حال احیای مراکزی برای فروش صنایع دستی در خارج از کشور است.
سلطانی‌فر همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر ایران دارای ۴ شهر جهانی است، افزود: ایران در این زمینه دومین کشور پس از چین است و به زودی بزرگترین اجلاس صنایع دستی دنیا در اصفهان برگزار خواهد
 شد.


یک دستور به دستگاه‌ها
در ادامه این نشست دستورالعمل اعطای پروانه مجموعه داری اموال فرهنگی، تاریخی و هنری منقول مجاز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه گزاش رییس سازمان میراث فرهنگی، این دستورالعمل به تصویب رسید. بازنگری اساسنامه انجمن‌های میراث فرهنگی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد نظر معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در این زمینه اخذ شود و دستگاه‌های اصلی عضو شورا نیز پیشنهادات خود را ظرف حداکثر دو هفته ارائه کنند.
در این نشست همچنین بر ضرورت استفاده دستگاه‌های اجرایی از تولیدات صنایع دستی اصیل ایرانی برای هدایا و برنامه‌های تشویقی تاکید شد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید