تایلند ارتباط موج انفجارها در 7 استان و بمب گذاری های پاتانی را رد کرد | اتاق خبر
کد خبر: 367329
تاریخ انتشار: 4 شهریور 1395 - 23:34
دولت نظامی تایلند اعلام کرد هیچ ارتباطی بین دو بمب گذاری شهر 'پاتانی' و موجی از حملات مرگبار حدود دو هفته پیش در نقاط گردشگرپذیر این کشور وجود ندارد.

اتاق خبر: انفجار سه شنبه شب دو بمب در شهر جنوبی 'پاتانی' تایلند یک کشته و 30 مجروح به همراه داشت. این کشور حدود دو هفته پیش نیز شاهد 15 انفجار در 7 استان بود که دولت اعتقاد دارد این انفجارها ارتباطی با بمب گذاری پاتانی ندارند.
هیچ گروهی مسئولیت بمب گذاری های دو هفته پیش در شهرهای گردشگرپذیر تایلند را که چهار کشته و ده ها زخمی از جمله چند خارجی را به همراه داشت نپذیرفته است، اما برخی سوء ظن ها در مورد جدایی طلب مسلمان که عمده فعالیت ها و مبارزاتشان در جنوب تایلند متمرکز است، وجود دارد.
به نوشته روز پنجشنبه شبکه خبر آسیا، 'پراویت وونگسووان' وزیر دفاع تایلند با این حال روز چهارشنبه هرگونه ارتباط بین حملات قبلی و انفجار دو بمب در پاتانی در نزدیکی مرز مالزی را رد کرد.
وی بدون توضیحی، گفت: من مطمئن هستم حادثه پاتانی ارتباطی با انفجارهای در 7 استان دیگر ندارد.
شهرهای گردشگرپذیر بخش هایی از جنوب تایلند طی سال های گذشته از خشونت در امان مانده است و تحلیلگران معتقدند دولت نمی خواهد موجی از بمب گذاری های هماهنگ این ماه را با شورشیان جنوب به دلیل ترس از آسیب رسیدن به صنعت گردشگری ارتباط دهد.
در نبردهای 12 سال گذشته میان نیروهای دولتی و استقلال طلبان جنوب تایلند بیش از 6 هزار و 500 نفر در سه استان پاتانی، یالا و ناراتیوات کشته شده اند.
مذاکرات بین دولت و تعداد انگشت شماری از گروه های استقلال طلب که در دولت های غیرنظامی 'یینگلوک شیناواترا' نخست وزیر سابق آغاز شده بود، پس از کودتای اول خرداد ماه سال 1393 متوقف شد.
'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر نظامی گفت تا زمانی که صلح وجود دارد دولت نظامی نمی خواهد با جدایی طلبان مذاکره کند.
برخی کارشناسان معتقدند این بمب گذاری ها می تواند بازتاب سرخوردگی گروه های استقلال طلب از توقف طولانی مذاکرات صلح باشد.
نظامیان تایلند اصرار دارند امنیت در جنوب این کشور بهبود یافته است و یک سخنگوی نظامی، گفت، تعداد نظامیان در جنوب کاهش یافته است.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید