مقامات آمریکایی مدعی شلیک‌های اخطار یک ناو آمریکایی به شناورهای ایرانی شدند | اتاق خبر
کد خبر: 367509
تاریخ انتشار: 6 شهریور 1395 - 03:41
برخی مقامات آمریکایی مدعی شدند که شناورهای ایرانی طی دو نوبت در هفته جاری به ناو جنگی در خلیج فارس نزدیک شده که با پرتاب شلیک‌های اخطار ناو آمریکایی روبرو شدند.

اتاق خبر: یک مقام پنتاگون گفت که ناوهای ایران نخستین بار روز سه‌شنبه مانورهایی را در نزدیکی ناوشکن آمریکایی در تنگه هرمز انجام دادند. در روز چهارشنبه نیز شناورهای ایرانی تا چند صد متری یک ناو دیگر آمریکا نزدیک شدند که باعث شد ناو آمریکایی شلیک‌های هشدار را پرتاب کند.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون در این باره گفت: این اقدامات قایق‌های ایرانی از نظر کارکنان ناوهای آمریکایی خطرناک بوده است. این اقدامات در واقع ناوها را با خطر نابودی روبرو کرده است و البته اجازه نخواهیم داد این اقدامات ما را با خطر روبرو کند.

او افزود: کشتی های آمریکایی سال‌هاست که در آب‌های مناطق مختلف جهان فعالیت می‌کنند.

ویلیام اربن، سخنگوی ناوان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت: روز سه‌شنبه چهار شناور متعلق به نیروی دریای سپاه پاسداران به ناو v.s.s.witze نزدیک شدند.

به ادعای وی، شناورهای ایرانی که به این ناو آمریکایی نزدیک شدند اخطارهای مکرر رادیویی را نادیده گرفتند و تنها زمانی که به فاصله حدود 300 متری ناو آمریکایی رسیدند سرعت خود را کاهش دادند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز در این باره گفت: مقصود چهار شناور ایرانی که در این هفته به ناوشکن آمریکایی که در آب‌های بین المللی تنگه هرمز بود نزدیک شدند، مشخص نیست، اما چنین اقداماتی باعث افزایش تنش خواهد شد.

او با بیان این که با وجود مشخص نبودن مقصود قایق‌های ایرانی اما چنین رفتاری قابل قبول نیست ادعا کرد: ناو آمریکایی در آب‌های بین المللی بوده است. این اقدامات، ظرفیت آن را دارد تا باعث افزایش تنش ها شود.

 سردار حسین دهقان صبح روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در توضیح علت حرکت قایق‌های تندرو به سمت ناوشکن آمریکایی گفت: تامین امنیت ما در ایران و خلیج‌فارس برعهده واحدهای دریایی ایران است؛ بنابراین موظف هستند بر تردد و اقدامات شناورهای بیگانه در منطقه نظارت داشته باشند. این شناورها همواره در حال رصد و گشت آب‌های سرزمینی ایران هستند. اقدامی که برای این شناورها طبیعی، واقعی و مستمر است. اگر ناوگان آمریکایی وارد حوزه آبی ایران شود قطعا اخطار خواهد گرفت. به او توجه خواهیم داد و اگر جنبه‌ای از تجاوز به آب‌های ما تلقی شود با آنها مقابله خواهیم کرد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید