ناکامی جامعه بین‌المللی در تحقق اهداف آموزشی جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 369562
تاریخ انتشار: 17 شهریور 1395 - 10:27
گزارش جدید یونسکو نشان می‌دهد تنها ۶۴ کشور جهان به اهداف تعیین شده در بخش آموزش ابتدایی در سال ۲۰۱۵ دست پیدا کرده‌اند.

اتاق خبر: در بررسی یونسکو همچنین آمده است ۴۰ درصد کشورها به اهداف ۲۰۳۰ در بخش آموزش مقطع راهنمایی تا سال ۲۱۰۰ دست نخواهند یافت.

طبق اهداف توسعه هزاره در سال ۲۰۱۵ هر کودکی در جهان باید به تحصیلات ابتدایی دسترسی پیدا می‌کرد در حالیکه از میان ۱۵۷ کشور تنها ۶۴ کشور به این هدف رسیده‌اند.

همچنین در هیچ یک از کشورهایی با میزان درآمد پایین این هدف محقق نشده در حالیکه پیش از تعیین اهداف توسعه هزاره، بسیاری از کشورهای با درآمد بالا به این هدف رسیده بودند. نیجر، رواندا و جمهوری آفریقای مرکزی در میان ۱۱ کشوری هستند که انتظار نمی‌رود تا سال ۲۱۰۰ به هدف جهانی آموزش ابتدایی دست پیدا کنند.

اهداف توسعه هزاره از اهداف توسعه پایدار که سپتامبر سال گذشته ارائه شد، متمایز است اما هر دوی آنها اقداماتی جهانی برای مقابله با فقر، گرسنگی و بی عدالتی است.

اهداف آموزشی برنامه توسعه پایدار جامع تر و در برگیرنده آموزش‌های ابتدایی و راهنمایی است و دانش آموزان را مستلزم می‌کند تا تحصیلات خود را به اتمام برسانند. فقیرترین کودکان جهان چهار برابر بیشتر احتمال دارد از رفتن به مدرسه محروم شوند.

همچنین تنها ۱۲ کشور در حال حاضر در مسیر تحقق "اهداف توسعه پایدار ۴" قرار دارند که در میان آنها دو کشور اروپایی مشاهده می‌شود. همچنین انتظار نمی‌رود آمریکا تا پیش از ۲۰۴۰ به این هدف دست پیدا کند و همچنین پیش بینی می‌شود هند اولین کشور در جنوب آسیا باشد که آن را محقق می‌کند که البته آن هم تا پیش از سال ۲۰۸۵ امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گزارش روزنامه گاردین، به اعتقاد کارشناسان نابرابری اجتماعی، اقتصادی در کنار جنگ، بزرگترین موانع در تضمین آموزش و تحصیل جهانی هستند اما جامعه بین المللی باید در مورد تامین سرمایه‌های مرتبط با این نیاز هوشیارتر باشد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید