رها سازی مرحله دوم حق آبه زیست محیطی تالاب هامون | اتاق خبر
کد خبر: 370083
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1395 - 07:26
مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان از رهاسازی مرحله دوم حق آبه زیست محیطی تالاب هامون خبر داد.

اتاق خبر: سعید محمودی گفت: با توجه به وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه و افزایش تبخیر در منطقه سیستان، به منظور برقراری چرخه اکولوژیکی تالاب هامون، تثبیت کانونهای بحرانی ریزگردها، تعدیل هوای منطقه، اکوتوریسم و اشتغال حاشیه نشینان تالاب، با همکاری سازمانهای ذیربط مرحله دوم رهاسازی حق آبه داخلی تالاب هامون به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب از ذخایر چاه نیمه ها اختصاص یافت و این حجم آب از روز شنبه مورخ ۲۳ مرداد به سمت تالاب هامون صابوری و هیرمند در رودخانه سیستان در جریان است.

وی افزود: مرحله اول از حق آبه زیست محیطی ۶۰ میلیون متر مکعبی مورد توافق با وزارت نیرو از منابع داخلی ذخایر چاه نیمه ها به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب در تیرماه سال جاری در بستر تالاب هامون رهاسازی شد و تأثیرات قابل توجه ای در چرخه اکولوژیکی تالاب و بهره برداری بهینه از کارکردهای مختلف تالاب هامون داشت.

محمودی ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست در نظر دارد باقیمانده حق آبه تالاب به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب را در زمان مناسب قبل از کاهش دما و شروع نزولات جوی در تالاب هامون رهاسازی کند. این حجم آب از طریق رودخانه سیستان به رودخانه های لورگ باغ و افضل آباد و در نهایت هامون صابوری و هامون هیرمند (سنگل) هدایت می شود.

منبع: مهر

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید