آغاز فاز نخست خروج از رکود در بازار مسکن | اتاق خبر
کد خبر: 370567
تاریخ انتشار: 24 شهریور 1395 - 12:21
روند افزایشی حجم معاملات در بازار نشان می دهد که مسکن در روزهای گذشته از بهبود نسبی برخوردار شده است.

احسان احمدی- به گزارش اتاق خبر؛ روند افزایشی حجم معاملات در بازار نشان می دهد که مسکن در روزهای گذشته از بهبود نسبی برخوردار شده است و تداوم این شرایط نوید دهنده این خواهد بود که مسکن در مسیر رونق قرار خواهد گرفت. به گفته کارشناسان یکی از دلایل مهمی که موجب رشد حجم معاملات شده، کاهش قیمت اوراق تسهیلات از ۱۰۰ هزار تومان به حدود ۸۰ هزار تومان در هفته آخر مهرماه است. 

در این رابطه رییس اتحادیه مشاورین املاک تهران در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد: وضعیت مجموع معاملات در شهر تهران روند صعودی داشته و شاهد افزایش حجم معاملات بودیم که این می تواند خبر خوبی برای فعالان این صنف باشد.

حسام عقبایی افزود: اگر چه این افزایش معاملات به حدی نبوده است که اسم آن را رونق بگذاریم اما می توان گفت فاز نخست خروج از رکود آغاز شده است.

وی همچنین پیش بینی کرد: روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت تا حجم معاملات به حدی برسد که بازار مسکن تقریبا از رکود خارج شود و وارد دوران پیش از رونق شویم.

رییس اتحادیه مشاورین املاک تهران تصریح کرد: طی سال های 93 و 94 شاهد کاهش نسبی در ساختمان سازی بودیم که میزان صدور پروانه های ساختمانی بین 50 تا 60 درصد در تهران و شهرستان ها کاهش یافته بود.

عقبایی با تاکید بر اینکه بسیاری از صنایع به ساختمان سازی وابستگی مستقیم دارند گفت: رکود در بازار مسکن و ساخت و ساز می تواند فعالیت های تولیدی بسیاری از صنایع را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه از چند ماه قبل وضعیت ساخت و ساز مسکن بهبود یافته است اذعان داشت: مبنای ساخت و ساز مسکن بر واحد های کوچک، با متراژ کمتر از 100 متر است و رونق در ساختمان سازی می تواند عامل اساسی در جهت رونق معاملات مسکن و بالا رفتن حجم خرید و فروش در این حوزه باشد.

رییس اتحادیه مشاورین املاک تهران در خصوص این که برخی کارشناسان کاهش قیمت مسکن را در نیمه نخست سال آینده پیش بینی کرده اند گفت: لزوما باید شاخص هایی برای ارزیابی قیمت وجود داشته باشد لذا به نظر می رسد تا پایان سال ظرفیت افزایش و کاهش قیمت در بازار مسکن وجود نخواهد داشت.

عقبایی در پاسخ به این پرسش که پیش بینی می کنید بازار مسکن در سال آینده دستخوش چه تغییراتی می شود؛ اعلام کرد: تا پایان سال جاری در این حوزه با ثبات قیمت روبه رو خواهیم بود و برای پیش بینی قیمت های سال آینده فرصت زیادی باقی است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید