دخالت نظامی لندن در لیبی با استناد به اطلاعات نادرست بود | اتاق خبر
کد خبر: 370837
تاریخ انتشار: 24 شهریور 1395 - 20:03
پارلمان انگلیس:
پارلمان انگلیس در گزارشی فاش کرد که دخالت نظامی انگلیس در لیبی در سال 2011 که به دستور دیوید کامرون انجام شد، با استناد به اطلاعات اشتباه بوده است؛ مداخله‌ای که در نهایت به فروپاشی سریع سیاسی و اقتصادی این کشور آفریقایی منجر شد.

اتاق خبر: این گزارش که امروز چهارشنبه به استناد مدارک محکمی از سوی کمیته روابط خارجه پارلمان انگلیسی منتشر شده تاکید می‌کند، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس که از سال 2010 قدرت را به دست گرفته بود در این تصمیم‌گیری نقش مستقیم داشته و باید مسئولیت این اقدام را پذیرا باشد.

انگلیس و فرانسه در آغاز سال 2011 دخالت نظامی در لیبی را آغاز کردند. جنگنده‌های این دو کشور تلاش بسیاری برای سرکوب معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع لیبی انجام دادند که سرانجام به سرنگونی وی منجر شد. لیبی پس از قذافی دچار ناآرامی شد و گروه تروریستی داعش بخش‌هایی از این کشور را اشغال کرد.

علاوه بر این سالانه ده‌ها هزار مهاجر غیرقانونی نیز با استفاده از اوضاع آشفته لیبی توسط قاچاقچیان انسان از راه این کشور به اروپا فرستاده می‌شوند.

 رئیس کمیسیون روابط خارجه پارلمان انگلیس و عضو حزب محافظه کار این کشور گفت: اقدامات انگلیس در لیبی و دخالت نظامی در این کشور نتیجه اندیشه‌ای درست نبود و نتایج و پیامدهای آن تا به امروز ادامه داشته است. سیاست انگلیس در لیبی قبل و بعد از مداخله نظامی در مارس 2011 بر پایه فرضیاتی نادرست وفهم ناقص از اوضاع این کشور بود.

 در گزارش کمیسیون مذکور آمده که مسئولیت اصلی این مساله بر عهده دیوید کامرون است.

 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر اعلام کرده بود که همپیمانان اروپایی‌اش پس از دخالت نظامی در بحران لیبی حالا خود را از موضوع این کشور کنار کشیده‌اند.

 دیوید کامرون پس از شکست در همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از نخست وزیری این کشور استعفا داد و روز دوشنبه نیز به عضویت خود در پارلمان این کشور پایان داد.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید