اقتصاد مقاومتی از طریق جایگزینی مالیات به جای درآمدهای نفتی محقق می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 371635
تاریخ انتشار: 29 شهریور 1395 - 14:46
معاون سازمان امور مالیاتی در زنجان:
معاون سازمان امور مالیاتی با تأکید بر قطع وابستگی اقتصاد کشور به نفت گفت: درآمدهای مالیاتی و اقتصاد درون‌زا راهی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

اتاق خبر: نادر جنتی در آیین تودیع و معارفه مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان اظهار داشت: موضوع اقتصاد مقاومتی در حال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل در سطح کلان کشور مطرح است.

وی با اشاره به سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری ابراز کرد: با توجه به اینکه کشور در شرایط بحرانی قرار دارد موضوع سرنوشت‌ساز اقتصاد مقاومتی باید در همه حوزه‌های کاری مطرح شود.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی بهره‌مندی از اقتصاد درون‌زا را موثرترین راه برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی عنوان کرد و افزود: در کشورهای پیشرفته که دچار مشکلات اقتصادی شده بودند همه مردم را به استفاده از تولیدات داخلی تشویق می‌کردند.

وی با اشاره به کشورهایی که از نظر اقتصادی پیشرفت کرده و به الگوی جهانی تبدیل شدند بیان کرد: کشور کره جنوبی در سال 1945 مستعمره ژاپن بود و در جنگ خونین با کره شمالی با چهار میلیون کشته تمام راههای ارتباطی آن قطع شد و در آن زمان کره جنوبی 22 درصد باسواد داشت و فقیرترین کشور دنیا بود.

جنتی ابراز کرد: صادرات کشور کره جنوبی تنها ماهی و کار شرکت سامسونگ بسته‌بندی سبزیجات بود اما مردم این کشور در شرایط بحران‌زده از کالاهای داخلی استفاده کردند و این موضوع به طوری فرهنگ‌سازی شده بود که اگر کسی کالای خارجی وارد می‌کرد از طرف خانواده خود نیز مذمت می‌شود.

وی تحقق اقتصاد مقاومتی و برطرف شدن مشکلات اقتصادی کشور را در گرو قطع وابستگی شدید به نفت عنوان کرد و افزود: باید درآمدهای پاک و زوال‌ناپذیر مالیات جایگزین درآمدهای زوال‌پذیر نفتی شود.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی بیان کرد: فروش نفت به تعبیر برخی واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای است و ما با این اقدام دارایی‌های خود را به فروش می‌رسانیم و یکی از راههای برون رفت از مشکلات این است که مالیات را جایگزین کنیم.

وی به بیماری اقتصادی معروف به بیماری هلندی اشاره کرد و گفت: در این شرایط با استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی سایر مولفه‌های اقتصادی در کشور فراموش می‌شود.

جنتی خاطرنشان کرد: کشور هلند در گذشته با کشف منابع گازی برنامه‌های اقتصادی خود را کنار گذاشت و به فروش گاز پرداخت که با پایان این منابع اقتصاد آن دچار مشکل شد و به این دلیل نام بیماری هلندی ایجاد شد.

 

منبع: تسنیم

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید