عربستان از بمب‌های فسفری در حمله به یمن استفاده می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 371837
تاریخ انتشار: 31 شهریور 1395 - 10:35
واشنگتن پست:
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی اعلام کرد که عربستان از بمب‌های ممنوعه فسفر سفید علیه یمنی‌ها استفاده می‌کند.

اتاق خبر: این روزنامه آمریکایی در گزارش خود آورده است که عربستان تاکنون چند بار از بمب‌های فسفر سفید که آمریکا در جنگش با یمن در اختیار این کشور قرار داده، استفاده کرده است.

به نوشته این روزنامه، استفاده از این بمب‌های ممنوعه نگرانی‌های زیادی را در محافل حقوق بشری ایجاد کرده است. از این مواد آتش‌زا می‌توان علیه شهروندان استفاده کرد.

واشنگتن پست ادامه داد: این که چگونه عربستان از این بمب‌ها استفاده کرده است، دقیقا مشخص نیست اما دولت عربستان عملا به دلیل بمباران مناطق غیرنظامی یمن از زمان شروع حمله به این کشور در 2015 با محکومیت‌های گسترده‌ای مواجه است.

این روزنامه افزود که دولت آمریکا در گذشته فسفر سفید در اختیار سعودی‌ها قرار داده است اما آنها از بیان اینکه چگونه و چه زمانی این بمب‌ها به کشورشان منتقل شده، خودداری کردند.

به نوشته این روزنامه تصاویر و فیلم‌ها حاکی از آن است که نیروهای عربستانی از سیستم‌های مختلفی برای پرتاب این ماده به شدت آتش‌سزا استفاده کرده‌اند از جمله خمپاره، گلوله‌های تانک و بمب‌های پرتاب شده از هواپیماها.

این روزنامه نوشت که از این نوع سلاح در نزدیکی مرز عربستان و یمن در منطقه نجران و در اطراف صنعاء پایتخت یمن استفاده شده است. هم‌چنین بر اساس اسناد منتشر شده از سوی تفنگداران دریایی در سال 2015 ، شرکت General Dynamics Ordinance تنها شرکتی است که حق فروش فسفر سفید به کشورهای دیگر را دارد

مبنع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید