افزایش احتمال توافق بر سر فریز نفتی | اتاق خبر
کد خبر: 372776
تاریخ انتشار: 6 مهر 1395 - 04:23
قیمت نفت خام روز دوشنبه پس‌ازاینکه وزیر انرژی الجزایر گفت که تمام گزینه‌ها برای کاهش تولید نفت در جلسه این هفته تولیدکنندگان اوپک ممکن است مورد توافق قرار گیرد، روند صعودی به خود گرفت.

اتاق خبر: قیمت نفت روز جمعه گذشته با نمودارشدن نشانه‌هایی از اینکه ممکن است عربستان سعودی و ایران به توافق درزمینهٔ اجرای طرح فریز نفتی نرسند، ۴ درصد کاهش داشت اما این کاهش با صحبت‌های وزیر نفت الجزایر جبران شده و قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفت.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت در حاشیه همایش بین‌المللی انرژی در الجزایر که از ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر برگزار می‌شود ممکن است به توافقی در خصوص کاستن از میزان تولیدات و صادرات خود برسند. نورالدین بوطرفا روز یکشنبه در الجزایر گفت: «ما نمی‌خواهیم از این جلسه دست‌خالی بیرون بیاییم.

البته کاهش ارزش دلار نیز به بالا رفتن قیمت نفت کمک کرده است. نفت خام آتی برنت با این افزایش قیمت، بعد از کاهش ۱.۷۶ دلاری در روز جمعه، افزایش ۳۹ سنتی را شاهد بود و به بشکه‌ای ۴۶.۲۸ دلار رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز ۳۲ سنت افزایش داشت و بعداز کاهش ۱.۸۴ دلاری قبلی، به ۴۴.۸۰ دلار در هر بشکه رسید.

به نظر می‌رسد الجزایر و ونزوئلا همچنان تلاش‌های خود برای راضی کردن کشورهای اوپک در جهت رسیدن به توافق نفتی را ادامه می‌دهند. سیگنال‌های ارسال‌شده از کشورهای نفتی درباره اینکه طرح فریز نفتی با توافق این کشورها روبه‌رو می‌شود یا خیر، با پیچیدگی‌های زیادی روبه‌رو بوده است اما با نزدیک شدن به زمان برگزاری این اجلاس به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای رسیدن به این توافق افزایش یافته و احتمال دستیابی به این توافق نیز بیشتر از گذشته شده است.

منابع خبری دراین‌باره به رویترز گفته‌اند که عربستان سعودی انتظار ندارد که در این نشست، کشورهای عضو به توافقی در این زمینه برسند. بااین‌حال مسئولان سعودی پیشنهاد داده‌اند که اگر ایران این کاهش میزان تولیدات را بپذیرد، آن‌ها نیز با این موضوع موافقت می‌کنند. ایران تاکنون بیان کرده است که تنها در صورتی با این طرح موافقت می‌کند که سقف تولیداتش به ۴ میلیون بشکه در روز برسد. این مسئله با موافقت عربستان مواجه نشده است اما ایران قول داده است که در این زمینه با کشورهای عضو اوپک همکاری داشته باشد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید