نیجر به دومین پایگاه آمریکا در آفریقا تبدیل می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 373415
تاریخ انتشار: 9 مهر 1395 - 13:40
آمریکا در حال ساخت دومین پایگاه نظامی خود در آفریقاست که گفته می‌شود برای استفاده پهپادهای نظامی این کشور احداث می شود.

پهپاد

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، این پایگاه نظامی در صحرای طوارق در مرکز نیجر واقع شده و ایالات متحده درحال گسترش دادن آن است تا بتواند شماری از هواپیماهای بدون سرنشین نظامی خود را در آنجا مستقر کند. با ساخت این پایگاه هوایی آمریکا صاحب دومین پایگاه خود بعد از پایگاه نظامی این کشور در جیبوتی خواهد بود.

این اطلاعات را پایگاه اینترسپت منتشر کرده و پنتاگون نیز بر آن صحه گذاشته است.

نیروهای آمریکایی هم اکنون نیز در نیامی، پایتخت غرب نیجر حضور دارند و از هواپیماهای بدون سرنشین MQ-9 برای حمایت از عملیات نیروهای فرانسوی‌ها علیه شبه نظامیان مسلح در مالی و کشورهای مجاور استفاده می‌کنند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت، "ایالات متحده از تلاش‌هایی که برای ایجاد امنیت در منطقه ساحل صورت می‌گیرد حمایت می‌کند و 50 میلیون دلار برای ساخت پایگاه و تجهیزات نظامی هزینه می‌کند". اما این مبلغ را پایگاه اینترسپت یکصد میلیون دلار اعلام کرده است.

بنا بر اعلام این پایگاه، نیجر تنها کشور در آفریقا بوده که با میزبانی پهپادهای MQ-9 آمریکا که توان انجام حملات هوایی را دارند مواقفت کرده است و اکنون این کشور به پایگاهی مهم برای آمریکا در منطقه تبدیل شده است.

یک کارشناس مسائل آفریقا می‌گوید: این اقدام ایالات متحده نشان می‌دهد که واشنگتن به دنبال حضور پررنگ‌تر و خونین‌تر در غرب آفریقا و منطقه ساحل است. سرمایه‌گذاری در نیجر به این معنی است که این کشور به دومین پایگاه مهم آمریکا در آفریقا بعد از نیجر تبدیل می‌شود و با استفاده از این پایگاه آمریکا می‌تواند حملاتی را در نیجر، چاد،‌ لیبی و نیجریه انجام دهد.

انتهای پیام/

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید