تدوین 100فرصت سرمایه گذاری در کردستان؛ استقبال از سرمایه گذاری بخش خصوصی | اتاق خبر
کد خبر: 374472
تاریخ انتشار: 15 مهر 1395 - 08:12
به همت مسوولان حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری در کردستان 100 فرصت سرمایه گذاری در بخش های مختلف در استان شناسایی و تدوین شده و دراختیار سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گرفته است تا از میان آنها به تناسب علاقه و نوع فعالیتشان فرصتی را انتخاب کنند.

اتاق خبر:با وجود فرصت های فراوان سرمایه گذاری در کردستان به دلیل عدم تدوین این فرصت ها و اطلاع رسانی به سرمایه گذاران، اغلب سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در استان داشتند با ظرفیت ها و استعدادهای استان آشنایی چندانی نداشتند اما با رویکرد توسعه ای دولت تدبیر و امید و استقبال از جذب سرمایه گذاری و تلاش مسوولان استانی، این فرصت ها تدوین و در اختیار علاقه مندان به سرمایه گذاری قرار داده شده و در پایگاه اطلاع رسانی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان به نشانی http://kuinvestment.com/ نیز درج شده است.
استان کردستان با وسعتی معادل 28 هزار و 817 کیلومتر مربع در غرب ایران و 227کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق قرار دارد این استان در مجموع یک میلیون و 493 هزار و 645 نفر جمعیت دارد که در 29 شهر و هزار و 703 روستا ساکن هستند.
مرزی بودن، وجود بازارچه های مرزی و گمرک های رسمی و 2 مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه، آب فراوان، دشت های حاصلخیز، منابع معدنی، جاذبه های گردشگری و تاریخی، کشاورزی و دامداری از جمله مزیت های کردستان است که هر کدام به تنهایی می تواند در توسعه استان نقش بسزایی داشته باشد.
کردستان را می توان جزء استان های کمتر برخوردار کشور محسوب کرد و دولت بنا دارد با همراهی بخش خصوصی و از طریق جذب سرمایه های داخلی و خارجی در راستای توسعه استان تلاش کند و گام های خوبی را برای بسترسازی در این جهت برداشته است.
یکی از اقدامات مهم دولت تدبیر و امید در استان کردستان راه اندازی مرکز خدمات سرمایه گذاری است که سایت آن 15 آبان سال 93 در سنندج راه اندازی شد و در ادامه بنا به دستور استاندار، مراکز خدمات سرمایه گذاری شهرستانی نیز فعالیت خود را آغاز کردند که راه اندازی این مراکز شروع خوبی برای بحث سرمایه گذاری است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کردستان که نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان نیز هست در این ارتباط گفت: با راه اندازی مرکز خدمات سرمایه گذاری توانستیم خلاء اطلاعاتی فرصت های سرمایه گذاری را در استان پر کنیم چرا که در مذاکرات سرمایه گذاری اکثرا صحبت ها بدون پشتوانه اطلاعاتی و علمی بود که خودش مانع سرمایه گذاری بود اما اکنون به سرمایه گذار یک دیدگاه فرصت سرمایه گذاری منتقل می شود.
حسین دهقانی به خبرنگار ایرنا افزود: در سال 91 تنها یک فرصت سرمایه گذاری تدوین شده بود که اکنون به 100 فرصت رسیده است.
وی اظهار کرد: ثمره دیگر مرکز خدمات سرمایه گذاری، تقویت کار تیمی است اکنون نمایندگان تام الاختیار ادارات سه روز در هفته در این مرکز حضور می یابند و مشکلات سرمایه گذارانی که مراجعه می کنند پیگیری و برای حل آن تلاش می شود و بسیاری از بروکراسی اداری کاسته شده و ارتباط سرمایه گذار و دستگاه اجرایی به صورت رودرو انجام می شود که این موضوع اعتماد سرمایه گذاران را جلب کرده است.
وی گفت: مرکز خدمات سرمایه گذاری به تدریج جایگاهش را به عنوان مرجع تخصصی سرمایه گذاری در استان پیدا کرده و باعث شده چون بی طرفانه کار را پیگیری می کنیم سرمایه گذاران بیشتر اعتمادشان جلب شود.
وی افزود: تعامل نمایندگان دستگاه های اجرایی در مرکز خدمات سرمایه گذاری هم موجب افزایش هم افزایی شده است و از قوانین و بخشنامه ها و فرآیندهای هم مطلع شوند و هم باعث می شود آن نمایندگان چند مهارته شوند و تبادل تجارب انجام شود.
این مقام مسوول در ادامه گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه سرمایه گذاری تسهیل کننده و کمک کننده است وقتی سرمایه گذاری به مرکز خدمات سرمایه گذاری مراجعه می کند آمادگی تسهیل گری در فرآیند را داریم اما در کار دستگاه های اجرایی دخالت نمی کنیم.
وی اظهار کرد: فرصت های قابل سرمایه گذاری را به این شرکت ها داده ایم و استانداری هم پیگیر جذب سرمایه گذار است و تلاش می کنیم که خروجی خوبی داشته باشیم و زمانی که به نتیجه رسیدیم از طریق رسانه ها به مردم استان اعلام می کنیم.
*** تدوین فرصت های سرمایه گذاری در چهار بخش
مرکز خدمات سرمایه گذاری استان کردستان در پایگاه اطلاع رسانی خود در شبکه اینترنت فرصت های سرمایه گذاری در استان را در حوزه های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و بازرگانی را به تفکیک حجم سرمایه گذاری، میزان اشتغالزایی، دوره زمانی ساخت و سایر اطلاعات مرتبط را درج کرده و از این طریق به اطلاع علاقه مندان به سرمایه گذاری در استان رسانده است.
در حوزه صنعتی می توان به طرح های تولید بتن گازی و قطعات سبک بتنی AAC، تولید آهک، تولید انواع پیچ و مهره، تولید الیاف و شیشه، تولید قطعات بتنی و خانه های پیش ساخته، تولید پودر لاستیک و تولید سلول و ماژول خورشیدی، تولید ورق فلزی رنگی، تولید گچ و تولید کیسه های کوچک و بزرگ و جامبوبگ به عنوان فرصت سرمایه گذاری نام برد.
در حوزه کشاورزی تولید فرآورده های طیور و احداث پالایشگاه دام در سایت مرکز خدمات سرمایه گذاری به عنوان فرصت این حوزه درج شده است.
ستاد خدمات سرمایه گذاری استان کردستان همچنین در پایگاه اطلاع رسانی خود از احداث مجتمع فرهنگی- تفریحی، احداث پارکینگ طبقاتی و احداث پارک آبی به عنوان سه فرصت سرمایه گذاری این حوزه نام برده است.
*** بخش معدن ظرفیت بزرگ سرمایه گذاری در کردستان
مرکز پژوهش های مجلس هم در گزارشی با عنوان 'مطالعات پیش امکان سنجی برای شناسایی فرصت های سرمایه گذاری استان کردستان در بخش معدن و صنایع معدنی' آورده است: وجود ذخایر قابل توجه معدنی (سنگ های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ به عنوان یکی از شاخص ترین منابع معدنی منطقه) در استان کردستان و برخورداری از 230 کیلومتر مرز مشترک با عراق و نزدیکی به اروپا برای صادرات زمینی، شرایط مناسبی را برای ایجاد سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی فراهم کرده است.
برخی فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی استان کردستان شامل 'ایجاد واحدهای تولیدی شمش روی'، «ایجاد کارخانجات جدید سیمان»، «ایجاد کارخانجات جدید آهن و فولاد»، «سرمایه گذاری در استخراج و فرآوری دولومیت»، «سرمایه گذاری در استخراج و فرآوری باریت»، «سرمایه گذاری در استخراج و فرآوری خاک طلا»، «ایجاد واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی نسوز»، «تولید سنگ های ساختمان با کیفیت مطلوب و پیشرفته»، «ایجاد کارخانجات جدید تولید فروآلیاژها»، «سرمایه گذاری در صنایع تولید پوکه معدنی» و «سرمایه گذاری در سنگ های تزئینی و آنتیک» است.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید