دولت تدبیر و امید پیچیده ترین پرونده سیاسی دنیا را حل و فصل کرد | اتاق خبر
کد خبر: 374477
تاریخ انتشار: 15 مهر 1395 - 08:12
استاندار مرکزی گفت: دولت تدبیر و امید با دیپلماسی سیاسی و تعامل، پیچیده ترین پرونده سیاسی دنیا را حل و فصل کرد.

اتاق خبر:محمود زمانی قمی روز چهارشنبه در دیدار با سفیر بلغارستان افزود: قطع روابط دیپلماتیک و تحریم های ظالمانه در سال های گذشته، شرایط جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر قرار داد، اما درایت تیم مذاکره کننده ایرانی یکی از سخت ترین پرونده های سیاسی دنیا را حل و فصل کرد.
وی اظهار کرد: برجام یکی از موفقیت های ارزشمند در کارنامه تاریخی جمهوری اسلامی ایران است که تعامل بر پایه احترام متقابل کشورها را به منصه ظهور رساند و امروز ایران اسلامی به عنوان یکی از قدرت های مهم منطقه معرفی شد.
نماینده عالی دولت در استان مرکزی بیان کرد: ارتباط دوسویه و برد برد در فضای پسابرجام فرصت مغتنمی برای افزایش همکاری های مشترک تجاری و اقتصادی است و امروز جمهوری اسلامی ایران، شرکای اقتصادی مختلفی در جای جای دنیا دارد.
وی افزود: نقش استان مرکزی در صنعت، کشاورزی، صنایع فلزی و شیشه ایران بسیار برجسته است و به طوری که 27 درصد بنزین ایران در این استان تولید می شود.
زمانی قمی با یادآوری، استقرار صنایع مادر تخصصی در استان مرکزی گفت: شرکت آلومینیوم ایران، هپکو، واگن پارس، ماشین سازی و آذرآب از جمله واحدهای صنعتی بزرگ کشور هستند که در این استان استقرار دارند.
استاندار مرکزی گفت: سالانه 180 میلیون تن انواع مصنوعات شیشه ای در ایران مصرف می شود که حدود 130 میلیون تن آن در استان مرکزی تولید و روانه بازار مصرف داخل و خارج کشور می شود.
زمانی قمی افزود: استان مرکزی از صادرکنندگان مهم خدمات فنی و مهندسی در کشور است و زمینه همکاری های مشترک خارجی و تلفیق دانش و فناوری ایرانی برای تولیدات مشترک وجود دارد.
وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران مخالف تنش و افراطی گری است و تعامل و همکاری بر پایه احترام متقابل از مولفه های اصلی دولت تدبیر و امید در دیپلماسی خارجی این کشور است.
نماینده عالی دولت در استان مرکزی حمایت از سرمایه گذاری های خارجی و ایجاد اشتغال پایدار بر پایه تولیدات مشترک خارجی در داخل را از جمله اولویت های دولت تدبیر و امید دانست .
زمانی قمی تصریح کرد: ورود دانش و فناوری خارجی و مشارکت نیروی کار و سرمایه ایرانی در تولید محصول صادرات محور از دیگر اولویت های دولت در توسعه اقتصادی کشور است.
همچنین سفیر بلغارستان در ایران نیز با ابراز خرسندی از سفر به استان مرکزی بیان کرد: کشور بلغارستان می تواند پل عبور جمهوری اسلامی ایران به اروپا باشد.
خریستو پولنداکف افزود: ظرفیت های ارزشمند استان مرکزی در بخش کشاورزی و صنعت، مزیت مطلوبی برای گسترش همکاری های مشترک اقتصادی ایران و بلغارستان است.
وی ادامه داد: بازار بلغارستان با توجه به اقتصاد رو به رشد اخیر، مقصد مناسبی برای ورود کالا و خدمات ایران است و استان مرکزی به عنوان یکی از استان های پیشرو در عرصه صنعت و کشاورزی ایران، می تواند شریک تجاری و اقتصادی مناسبی برای بلغارستان باشد.
سفیر بلغارستان در ایران افزود: شاخص اقتصادی کشور بلغارستان در سال های اخیر از 2 و هفت دهم درصد به سه و 2 دهم درصد رسیده که این امر ظرفیت ارزشمندی برای همکاری های اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران است.
وی عنوان کرد: بلغارستان بازار هدف مناسبی برای عرضه تولیدات جمهوری اسلامی ایران است و در آینده نزدیک با تقویت همکاری های مشترک زمینه تبادل اقتصادی 2 کشور ایران و بلغارستان فراهم می شود.
سفیر بلغارستان در ایران در سفر 2 روزه خود به استان مرکزی ضمن آشنایی با توانمندی های اقتصادی این منطقه، در نشست مشترک با فعالان اقتصادی، شرکت می کند.
بازدید از واحدهای صنعتی ایرالکو، آلومرول و لجور از دیگر برنامه های سفیر بلغارستان در سفر به استان مرکزی است.
حجم مبادلات تجاری ایران و بلغارستان سالیانه نزدیک به 150 میلیون دلار است و صادرات ایران به بلغارستان در سال های 2011 و 2012 به ترتیب بیش از چهار میلیون و 149 هزار یورو و افزون بر 6 میلیون و 871 هزار یورو ثبت شده و درعین حال میزان واردات نیز از این کشور بیش از 56 میلیون و 81 هزار یورو و افزون بر 17 میلیون و 925 هزار یورواست.
مهمترین اقلام صادراتی کشورمان به بلغارستان مواد پلاستیکی و پلاستیک، سوخت های فسیلی و روغن های معدنی، میوه و مرکبات، خرما مضافتی، اجزا و قطعات لکوموتیو و غیره و برخی از کالاهای وارداتی از این کشور نیز ماشین آلات صنعتی، کشاورزی، غلات، تولیدات چوبی و مواد غذایی ثبت شده است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید