راهکار دولت برای تامین‌مالی فرودگاه امام(ره) | اتاق خبر
کد خبر: 374934
تاریخ انتشار: 17 مهر 1395 - 19:28
بر اساس مصوبه اخیر هیات دولت، شرکت شهرفرودگاهی امام(ره)که برای تکمیل پروژه ترمینال سلام نیازمند تامین ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، می‌تواند از مشارکت مالی بنیاد مستضعفان استفاده کند.

اتاق خبر: درحالی که طبق آخرین اظهارات محمود نویدی، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره)، ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار وعده داده شده برای بهره برداری از ترمینال سلام تامین نشده و این شرکت برای تامین مالی این پروژه با سه سرمایه‌گذار اعم از دو سرمایه‌گذار خصوصی و یک دولتی، در حال مذاکره است. بر این اساس، هیات‌وزیران مجوز مشارکت بنیاد مستضعفان را در تأمین مالی هزینه‌های این ترمینال، شامل مطالعات، طراحی، احداث، ‌تکمیل، راه‌اندازی، اجاره به شرط تملیک و انتقال را صادر کرد.

نویدی چندی پیش به تمایل چین، فرانسه و کره‌جنوبی برای سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز ترمینال سلام اشاره و گفته بود: پیشنهاداتی از سوی این سه کشور ارائه شده است که با توجه به زمان‌بر بودن ورود سرمایه‌گذار خارجی، شرکت فرودگاهها علاقه‌مند به بهره‌گیری از پتانسیل شرکت‌های ایرانی است و در این زمینه بخش‌خصوصی در اولویت قرار دارد.

در عین حال، به نظر می‌رسد با توجه به جدیدترین مصوبه هیات دولت، مشارکت یک نهاد دولتی در تامین مالی پروژه ترمینال سلام قطعی به نظر می‌رسد و حضور دو سرمایه‌گذار خصوصی و همچنین شرکت‌های خارجی، منوط به میزان مشارکت این نهاد دولتی در تکمیل این پروژه باشد.

نیاز کنونی پروژه ترمینال سلام به تامین ۳۰۰ میلیارد اعتبار برای تکمیل، درحالی است که کل هزینه ‌تکمیل ترمینال سلام حدود۴۰۰ میلیاردتومان معادل۱۳۰میلیون دلار است.

ترمینال سلام از حرف تا عمل

پروژه ترمینال سلام که پس از چندین دوره تاخیر در زمان افتتاح، قرار بود مردادماه سال‌جاری تکمیل شود، بر اساس آخرین اظهارات وزیر راه و شهرسازی اردیبشهت سال ۹۶ آغاز به کار می‌کند. این ترمینال در دو طبقه به علاوه همکف در حال ساخت است که طبقه همکف آن، برای ارائه خدمات بار مسافران، طبقه اول ویژه خدمات پاسپورت و همچنین ورودی و خروجی و طبقه دوم هم به عنوان سالن ترانزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با ساخت ترمینال سلام، ظرفیت فرودگاه امام‌خمینی (ره) سالانه بین ۳ تا ۵ میلیون مسافر ‌افزایش خواهد داشت؛ البته در حال حاضر حدود ۶ میلیون مسافر از این فرودگاه اعزام و پذیرش می‌شوند که بیش از ظرفیت این فرودگاه است.

گفتنی است که در مصوبه اخیر هیات دولت در هفته گذشته، شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) برای تأمین مالی هزینه‌های تکمیل «ترمینال سلام» شامل مطالعات، طراحی، احداث، تکمیل، ‌راه‌اندازی، اجاره به شرط تملیک و انتقال، می تواند قراردادی با شرکت «احداث وراه‌اندازی ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)» به سهامداری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منعقد کند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید