خطر گسترش سل در بین معتادان، زندانیان، حاشیه نشینان و مبتلایان به ویروس ایدز | اتاق خبر
کد خبر: 376283
تاریخ انتشار: 27 مهر 1395 - 18:25
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران متعهد شد تا سال 2030 حدود 80 درصد موارد بروز سل را کاهش دهد اما این بیماری در بین معتادان، زندانیان،فقرا،حاشیه نشینان و مبتلایان ایدز و هپاتیت کنترل نشده است.

اتاق خبر:محمد مهدی گویا روز دوشنبه در نشست خبری وزارت بهداشت،افزود: بر خلاف انتظار سازمان های بین المللی بیماری سل در دنیا نه تنها کنترل نشده است بلکه به یک مشکل پیچیده تبدیل شده و سل مقاوم به درمان نیز در حال گسترش است.
وی ادامه داد: مطالعات سال 2015 نشان داد، برآوردهای قبلی درباره کنترل سل نادرست است و وضعیت این بیماری در دنیا رو به بدتر شدن است، قرار بود دنیا تکلیف چهار بیماری سل، مالاریا،ایدز و بیماری های گرمسیری را روشن کند و به این معضلات پایان دهد اما در مورد سل این هدف محقق نشد.
گویا گفت: یکی از اهداف جهانی این است که تا سال 2030 حدود 80 درصد موارد ابتلا به سل کاملا درمان و کم شوند و کاهش 90 درصدی مرگ ناشی از سال را شاهد باشیم، بنابراین بایدهر سال حداقل 5 درصد از موارد این یبماری کم شود، در حالی که اکنون سالی 1.5 درصد از موارد سل در ایران کم می شود.
وی افزود: آمارها نشان می دهد از برنامه کاهش سل عقب هستیم،بنابراین باید تمام تلاشها، اقدامات، امکانات تشخیصی و درمانی برای این بیماری در کشور افزایش یابد، در غیر این صورت وضعیت بدتر می شود.
گویا گفت: اکنون باید سل را در بین افرادی که از خدمات بهداشتی محروم بوده اند،مثل معتادان، حاشیه نشینان، زندانیان و مبتلایان به ویروس ایدز جست و جو کنیم و اگر امروز این کار را نکنیم فردا دیر است.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید