نبود ثبات اقتصادی، دلیل کم بودن سرمایه گذاری در صنعت ساخت تجهیزات پزشکی | اتاق خبر
کد خبر: 376545
تاریخ انتشار: 28 مهر 1395 - 13:33
فرشته محمودی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
نبود ثبات اقتصادی و به تبع آن متغیر بودن قیمت ارز باعث شده که سرمایه گذاری در صنعت اپتیک کشور کم شود

اتاق خبر- گروه اقتصادی: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز در گفت و گو با اتاق خبر وضعیت صنعت ساخت تجهیزات پزشکی و بخش اُپتیک آن را نوپا و در حال رشد توصیف کرد.
فرشته محمودی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز  در گفت و گو با اتاق خبر با بیان این نکته که بخش تولید تجهیزات پزشکی در کشور صنعتی نوپا و در حال رشدی است گفت: در زمینه تولید دارو و دارو های مربوط به بیماری های خاص ایران حرف هایی برای گفتن دارد و محصولات دارویی ساخت ایران به خارج از کشور نیز صادر می شود. این در حالی است که در بخش تولید محصولات و تجهیزات پزشکی تولید کنندگان ایرانی به دلیل نوپا بودن این صنعت در ایران همچنان در ابتدای راه هستند.
محمودی افزود: خوشبختانه در زمینه نیروی انسانی ، کمبودی را در بخش پزشکی و سلامت احساس نمی شود و از این نظر کشور وضعیت خوبی را در زمینه نیروی انسانی متخصص دارد اما بخش تولید تجهیزات پزشکی همچنان خود را وابسته به واردات از خارج از کشور برای تامین نیاز های داخلی می بیند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز بزرگترین مشکل تولید کنندگان تجهیزات پزشکی در کشور را در نبود ثبات اقتصادی توصیف کرد و گفت: نبود ثبات اقتصادی در کشور باعث شده تمام تولید کنندگان از نظر سرمایه گذاری مواجه باشند که تنها شامل صنعت اپتیک نمی باشد. در حقیقت می توان گفت که نبود ثبات اقتصادی که نمونه آن را می توان در مورد قیمت ارز و نوسانات قیمتی آن دید باعث شده که سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در ایران را دارند برای سرمایه گذاری در این بخش تمایلی به ورود سرمایه های خود در این حوزه از دانش پزشکی نداشته باشند و تولید کنندگان تجهیزات پزشکی با مشکلات بسیاری از نظر سرمایه گذاری رو به رو شوند.
این تولید کننده صنعت اُپتیک ادامه داد: در بخش تولید تجهیزات و لوازم پزشکی از نظر نیروی کاری و داشتن دانش فنی ساخت تجهیزات پزشکی کمبودی احساس نمی شود و این بخش از نظر نیروی انسانی مشکلی ندارد. اما سرمایه گذاران تنها به دلیل نبود ثبات اقتصادی علاقه ای به سرمایه گذاری در این بخش نشان نمی دهند.
وی در مورد نقش برجام در بخش تولید تجهیزات پزشکی در ایران گفت: اجرای برجام و لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای تاثیر خاصی در این بخش نداشته است و همچنان وضعیت به مانند دوران تحریم باقی مانده است. متاسفانه به علت مشکلات زیرساختی در بخش تولید محصولات اپتیکی شاهد این هستیم که حتی لغو تحریم ها نتوانسته رونقی در این صنعت ایجاد کند. با این حال شاهد هستیم که فضای عمومی کشور و به تبع آن تولید کنندگان و صنعتگران ایرانی شاهد نوعی امیدواری به آینده است و امیدوار هستیم که این صنعت با برنامه ریزی های درست بتواند علاوه بر رفع نیازهای داخلی و خودکفایی در ساخت عدسی های طبی تخصصی چشم ، به صادرات تجهیزات و محصولات پزشکی نیز چشم داشته باشد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز بخش تولید تجهیزات مربوط به اُپتیک را دارای قابلیت صادرات به خارج از کشور دانست و تصریح کرد: بخش تولید تجهیزات پزشکی و اُپتیک قابلیت این را دارد که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری صحیح راه خود را به بازار های جهانی باز کند. اما شاهد این موضوع هستیم که به دلیل اینکه در این بخش افراد معدود و انگشت شماری فعال هستند این کار صورت نمی گیرد.
عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران گفت: در حال حاضر بخش تولید تجهیزات مربوط به اُپتیک رقیب قدرتمندی به نام چین را پیش روی خود می بیند ولی در چند ساله اخیر شاهد بودیم که علیرغم حضور افراد انگشت شمار در این صنعت، این بخش توانسته تا حدی زیادی نیاز های داخلی کشور را تامین کرده و واردات تجهیزات مشابه چینی را به کشور کمتر کند.
محمودی عنوان کرد: متأسفانه هنوز در تهیه مواد اولیه این صنعت کاملا به خارج از کشور وابسته هستیم که امیدار اس در اینده نزدیک این نیاز را نیز مرتفع کند.
وی اضافه کرد: امیدوار هستم که با اجرای برجام و لغو تحریم های مربوط به برنامه هسته ای صنعت تولید تجهیزات پزشکی بتواند سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در این صنعت تشویق کند. متاسفانه واردات غیررسمی و قاچاق تبدیل به معضلی برای تولید کنندگان در کشور و به تبع آن تولید کنندگان عدسی های طبی چشم شده است به همین دلیل فعالان این صنعت امیدوار هستند که با رفع تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای اقتصاد کشور از حالت سکونی که در دوران تحریم ها با آن مواجه بود بیرون بیاید و دوباره رونق به صنایع ایران و بخش تولید تجهیزات پزشکی بازگردد.
در پایان محمودی گفت امیدوارم هر روز به تعداد زنان صنعتگر در کشور افزوده شود زیرا زنان این مرز وبوم توانایی این حضور ارزشمند را دارند.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید