صادرات سیمان توجیه اقتصادی ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 376616
تاریخ انتشار: 28 مهر 1395 - 13:27
جعفر سلیمانی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز در گفت و گو با اتاق خبر
به دلایل اقتصادی و هزینه های بالای تولید صادرات سیمان توجیه اقتصادی ندارد.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز صادرات سیمان را توجیه پذیر ندانست.

به گزارش اتاق خبر جعفر سلیمانی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز و از فعالان صنعت سیمان کشور در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت ضمن تاکید بر وجود رکود در صنعت ساخت و ساز و مسکن کشور این وضعیت را به ضرر صنعت سیمان دانست و گفت: به دلیل وجود رکود و کم شدن ساخت و ساز در کشور، به نظر می رسد که صنعت سیمان کشور همچنان با کمبود مشتری رو به رو باشد.

سلیمانی با اشاره به مصوبه کارخانه جات تولید سیمان در مورد تولید سیمان گفت: تولید کنندگان سیمان کشور در توافقی که با یک دیگر داشتند و برای جلوگیری از بروز رقابت نامناسب میان تولید کنندگان، تصمیم به اعمال نوعی سقف تولید برای تولید سیمان شدند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز در مورد آینده وضعیت صنعت سیمان در کشور تا پایان امسال گفت: پیش بینی وضعیت بازار در بخش صنعت سیمان مشکل است. به نظر می رسد که با اعمال قوانینی که از سوی سازمان نظام مهندسی برای ساخت مسکن در نظر گرفته و اعلام شدهزینه ساخت و ساز مسکن در کشور افزایش پیدا کند. متاسفانه با این کار شاهد افزایش قیمت خانه و در نتیجه بروز رکود در بازار مسکن و به تبع آن بازار مصالح ساختمانی خواهیم بود.

وی افزود: در چنین شرایطی به نظر نمی رسد که بازار مسکن و مصالح ساختمانی با تغییر خاصی رو به رو شود. با این حال در صورتی که شوکی به بازار مسکن وارد شود می تواند انتظار تحرک را در این بازار داشت. این شوک می تواند به صورت های مختلفی از جمله کاهش نرخ سود بانکی اعمال شود.

سلیمانی در مورد صنعت سیمان کشور و شانس سرمایه گذاری در این بخش از صنعت کشور با منتفی دانستن این امر گفت: صنعت سیمان کشور از نظر تولید و سرمایه در حد اشباح قرار دارد. به همین دلیل سرمایه گذاری در این بخش منتفی است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز ادامه داد: در زمینه صادرات هم به نظر می رسد که در دنیا، کشور ها ترجیح می دهند که صنعت سیمان خود را داشته باشند و به همین دلیل به جز موارد معدودی واردات سیمان صورت نمی گیرد. در حقیقت به دلیل قیمت تمام شده بالا در زمینه تولید سیمان در ایران صادرات این محصول توجیه اقتصادی ندارد. صنعت سيمان به دلیل انرژى بر بودن وهم به دلیل اینکه برای توليد هرتن سيمان دو تن دى اكسيد كربن وارد هوا می شود کالایی صادراتی مناسبی نیست. ضمن اینکه کشوری مانند عراق که وارد کننده سیمان از ایران است بعد از رسیدن به آرامش داخلی خود به تولید سیمان اقدام خواهد کرد و صادرات سیمان از ایران به عراق فاقد توجیه اقتصادی خواهد شد.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید