تلاش صلیب سرخ برای مذاکره با داعش درباره غیرنظامیان در موصل | اتاق خبر
کد خبر: 376631
تاریخ انتشار: 29 مهر 1395 - 04:30
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با درخواست از همه طرف‌ها در موصل از جمله داعش برای رعایت اصول انسانی در میادین نبرد، اعلام کرد در صدد مذاکره با داعش درخصوص قوانین جنگی است.

اتاق خبر: رابرت ماردینی، مدیر منطقه‌ای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای خاور نزدیک و میانه گفت: کمیته صلیب سرخ به گروهی که در راستای بیرون راندن داعش از موصل تلاش می‌کنند شامل دولت عراق، مسئولان و ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا وظایفاشان را طبق قوانین بین‌المللی حقوق بشر یادآوری کرده است اما تا این لحظه کمیته موفق به گفت‌وگو با داعش درخصوص "قوانین اصلی جنگ" نشده است.

ماردینی افزود: اما ما تلاش خود را برای گفت‌وگو با این گروه که کنترل شهر موصل را درخواست دارد خواهیم کرد و قطعا ما به این گفت‌وگو نیاز داریم و تنها چیزی که الان می‌توانم بگویم این است که ما با جدیت به این تلاش خود ادامه خواهیم داد.

این مسئولان صلیب سرخ اشاره‌ای به کانال‌هایی که جهت ارتباط با داعش از آنها بهره می‌برد، نکرد و تنها تاکید کرد: ما باید امیدوار باشیم چه بسا وضعیت در موصل به نحوی شود که همه طرف‌های جنگ از جمله داعش منافع خود را در اجرای قواعد اساسی جنگ و حفظ کرامت انسانی ببینند چراکه این موارد ضامن تعامل انسانی برای همه است.

وی در ادامه گفت: حدود 900 تن از کارمندان صلیب سرخ در مناطق مختلف عراق مستقر شده و چندین ماه است آماده هستند. در مرحله اول جنگ کمیته برای تامین غذا، آب و مسکن حدود 270 هزار تن از ساکنان فراری موصل خود را آماده کرده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال استفاده داعش از سلاح‌های شیمیایی گفت: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ 13 مرکز پزشکی را در مناطق اطراف موصل برای درمان قربانیان احتمالی حملات شیمیایی آماده کرده است.

ماردینی در شرح قواعد اصلی جنگ گفت: منظور از این قواعد عدم هدف قرار دادن غیرنظامیان، تاسیسات زیربنایی، مراکز پزشکی، کادر درمانی و نیز عدم استفاده از سلاح‌های دارای قدرت انفجاری شدید در مناطق پرجمعیت است.

وی افزود: پیام ما به طرف‌های جنگ بسیار ساده است: غیرنظامیان را در اولویت قرار دهید. انسانیت خود را در میدان جنگ حفظ کنید و ثابت کنید که اصول انسانی برای آنها اهمیت دارد. داعش طی دو سال گذشته که بر مناطق وسیعی از عراق و سوریه کنترل دارد به ارتکاب جنایات وحشیانه از جمله تجاوز و بریدن سر انسان‌ها شناخته می‌شود.

ماردینی در پایان اعتراف کرد که شاید درخواست رعایت اصول انسانی از داعش امری خیالی باشد.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید