آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و کلینتون | اتاق خبر
کد خبر: 376789
تاریخ انتشار: 29 مهر 1395 - 09:19
مناظره انتخاباتی میان دو رقیب انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار شد.

اتاق خبر: آخرین مناظره هیلاری کلینتون، کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و دونالد ترامپ، رقیب جمهوری‌خواه او در لاس وگاس انجام شد. کریس والاس از شبکه خبری فاکس مجری این مناظره بود. بیشتر ادعاها و اتهام‌ها در این مناظره تکراری بود اما به نسبت دو مناظره قبلی تندتر و چالشی‌تر برگزار شد.

بحث ترامپ و کلینتون در مورد زنان، خودداری ترامپ از گفتن این که نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت و صحبت درباره روسیه و سلاح هسته‌ای از جمله مواردی بود که مناظره را پرچالش کرد. در مناظره اول در آغاز و پایان مناظره، دو کاندیدا مصافحه کردند و در مناظره دوم فقط در پایان دست دادند اما این در مناظره آخر این اتفاق نه در آغاز و نه در پایان مناظره نیفتاد که نشان‌دهنده فضای پرتنش میان دو نامزد بود. 

نام رییس‌جمهوری روسیه از واژگان پرتکرار در آخرین مناظره دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. در سومین و آخرین مناظره دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، اتهاماتی مبنی بر گرایش به روسیه و پوتین میان دو رقیب تبادل شد.

کلینتون با اشاره به انتشار اسناد ویکی‌لیکس گفت: از نظر ترامپ، اشکالی ندارد که روسیه از آمریکا جاسوسی کند، زیرا ترامپ می‌خواهد همچنان از کمک‌های پوتین برخوردار باشد.

اما ترامپ که به نظر می‌رسید از گفته‌های کلینتون خشمگین شده، گفت: پوتین همه مراحل را با هوشمندی پشت سر گذاشته است. شما از پوتین خوشتان نمی‌آید چون در سوریه در برابرتان ایستاده است. پوتین از کلینتون و اوباما باهوش‌تر است و روسیه را به پیشرفت هسته‌ای رسانده و بر خاورمیانه غلبه کرده است.

کلینتون ترامپ را عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین خواند و در واکنش ترامپ خطاب به کلینتون گفت: من آلت دست پوتین نیستم؛ این شمایید که عروسکی در دست روسیه هستید.

در ابتدای این مناظره از کاندیداها درباره انتصاب قضات جدید دیوان عالی سوال شد. کلینتون در این باره گفت: دیوان عالی باید در کنار مردم قرار بگیرد نه در کنار ثروتمندان. دادگاه عالی باید از حقوق زنان و جامعه همجنس‌گرایان حمایت کند.

کلینتون بار دیگر بر حمایت خود از متمم دوم قانون اساسی اشاره کرد که در مورد حق داشتن سلاح است. وی اضافه کرد که خواهان کنترل بیشتری برای خرید سلاح است. کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تصریح کرد، لابی سلاح از ترامپ حمایت می‌کند.

در واکنش ترامپ قاطعانه گفت که به حمایت لابی سلاح مفتخر است. کاندیدای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا درباره این‌ که چرا هیچ نوع ممنوعیت اسلحه را نمی‌پذیرد، مدعی شد: در شیکاگو که قوانین سختگیرانه در این خصوص دارد، شدیدترین خشونت‌ها با اسلحه اتفاق می‌افتد. ما قضاتی را به دیوان عالی منصوب می‌کنیم که به متمم دوم قانون اساسی ضربه نزنند.

دو کاندیدا درباره حکم دیوان عالی آمریکا درباره قانونی شدن سقط جنین صحبت کردند که کلینتون موافق اما ترامپ مخالف بود. کلینتون درباره ممنوعیت سقط جنین گفت که از حق زنان درباره این موضوع که درباره سلامت خود تصمیم بگیرند، دفاع می‌کند. نباید زنان را به خاطر سقط جنین مجازات کرد. در صلاحیت دولت نیست که درباره بدن زنان و سقط جنین تصمیم بگیرد.

ترامپ که مخالف سقط جنین است، با تعجب به کلینتون گفت: چطور ممکن است موافق این موضوع باشید که یک جنین نه ماهه در روزهای آخر سقط شود؟

در بخش دیگری از این مناظره ترامپ با بیان این که کلینتون خواهان مرزهای باز است، تأکید کرد: ما به مرزهای مستحکمی نیاز داریم. کاندیدای جمهوری‌خواه گفته است در مرز با مکزیک دیوار می‌کشد.

ترامپ همچنین خاطرنشان کرد که کلینتون قبلا از ایده احداث دیوار در مرز حمایت کرده است.

کلینتون نیز به نگرانی مهاجران از اخراج از کشور اشاره کرد و گفت، نمی‌خواهد خانواده‌ها را از هم جدا کند. وی اضافه کرد: ما مرزهای باز نخواهیم داشت. مرزهای ما امن خواهد بود.

در همین حال، ترامپ گفت: سیاست کلینتون این است که سوری‌ها به کشور ما بیایند.

در این بخش از مناظره کاندیدای جمهوری‌خواهان گفت که اوباما بسیاری را از آمریکا اخراج کرده است و در مقابل کلینتون نیز ترامپ را به استفاده غیرقانونی از کارگران متهم کرد.

مسأله پوتین و دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بار دیگر در این مناظره مطرح شد. کلینتون روسیه و به طور خاص پوتین را متهم کرد که قصد دارند با انتشار اسناد در انتخابات اثر بگذارند. وی افزود، سابقه نداشته که دولتی خارجی در مسأله انتخابات آمریکا دخالت کند.

به گفته کلینتون، ۱۷ سازمان اطلاعاتی آمریکا این موضوع را تایید کرده‌اند که روسیه به دنبال دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری است.

ترامپ نیز خطاب به کاندیدای دموکرات گفت، کلینتون از روسیه بیزار است چون پوتین درباره سوریه و بقیه مسائل جهان آنها را فریفته است. کلینتون پوتین را دوست ندارد چون از او هوشمندتر بوده است.  پوتین هیچ احترامی برای کلینتون و اوباما قائل نیست.

در ادامه، کلینتون ترامپ را به این امر متهم کرد که می‌خواهد ائتلاف‌های آمریکا را از هم بپاشاند که ترامپ در پاسخ به حمایت ۲۰۰ ژنرال از وی اشاره کرد.

کلینتون در مورد برنامه اقتصادی خود، ایجاد شغل، مساله گرمایش زمین و کمک به مشاغل کوچک‌تر و مالیات صحبت کرد و ترامپ در واکنش گفت: برنامه کلینتون فاجعه است. کلینتون مالیات‌ها را زیاد می‌کند.

کاندیدای جمهوری‌خواه در تبیین برنامه‌های اقتصادی خود تصریح کرد: مالیات‌ها را به شدت کم می‌کنم. شغل‌ها را به کشور برمی‌گردانم. ترامپ همچنین اظهار کرد: باید به ژاپن و آلمان و کره‌جنوبی بگوییم که باید سهم خودتان را بپردازید.

ترامپ در جایی از سخنان خود از دولت اوباما با عنوان رژیم اوباما یاد کرد. وی گفت: کلینتون ۳۰ سال در سیاست بوده ولی چه کار کرده است؟ تجربه‌ای که او دارد تجربه‌ای بد بوده است.

در حالی که چندین زن طی هفته گذشته ترامپ را به آزار و اذیت جنسی متهم کردند، وی در واکنش گفت: این گزارش‌ها همه دروغ است و من هیچ کدام را نمی‌شناسم ولی می‌دانم چطور پیدا شدند. فکر می‌کنم این ماجرا از کمپین کلینتون نشأت می‌گرفت. آنها یا دنبال شهرت هستند یا ستاد کلینتون آنها را فرستاده است. هیچ کس به اندازه من به زنان احترام نمی‌گذارد.

کلینتون مانند مناظره قبلی درباره اتهام تعرض به زنان گفت، این شخصیت ترامپ است و چنین فردی نمی‌تواند رییس‌جمهور باشد.

ترامپ نیز واکنشی مشابه با مناظره‌های قبلی داشت و گفت: به جای مسأله زنان که جعلی است، باید به مسأله ایمیل‌های کلینتون پرداخت.

در این مناظره از کلینتون درباره بنیاد کلینتون سوال شد که او گفت: بنیاد کلینتون یک بنیاد مشهور خیریه است. ترامپ اما نظری دیگر داشت و عنوان کرد: بنیاد کلینتون یک بنیاد بزهکار است

کلینتون در ادامه اظهار کرد که ترامپ هنوز اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر نکرده که کاندیدای جمهوری‌خواهان در واکنش گفت: ما طبق قانون تخفیف مالیاتی گرفته‌ایم.

ترامپ گفت که واکنش وی به انتخابات و پذیرفتن نتیجه، به آرایی بستگی دارد که از صندوق‌ها بیرون می‌آید. این گفته‌ها، باعث انتقاد شدید کلینتون شد.

کاندیدای جنجالی جمهوری‌خواهان تصریح کرد، سیستم فاسد است و اگر فاسد نبود، کلینتون نمی‌توانست نامزد انتخابات شود.

ترامپ همچنین گفت: از الان نمی‌توانم درباره صحت انتخابات صحبت کنم. کلینتون در مقابل اظهار کرد: هر بار ترامپ می‌بیند اوضاع به نفع او نیست، درباره تقلب حرف می‌زند. ترامپ بارها در مورد همه سازمان‌ها و نهادهایی که نظرشان مطابق میل وی نیست؛ چنین ادعاهایی را مطرح کرده است. سال‌ها انتخابات برگزار شده و انتظار می‌رود که نامزدها نتیجه انتخابات را بپذیرند.

سئوال دیگر این مناظره در مورد موصل و عقب راندن داعش بود که ترامپ گفت: من از حضور سربازان آمریکایی در عراق حمایت نخواهم کرد. چرا از قبل اعلام می‌کنیم برای موصل برنامه داریم؟

ترامپ بار دیگر ضمن انتقاد از توافق هسته‌ای با تهران، اضافه کرد، ایران پیروز اصلی نبرد موصل خواهد بود. وی با بیان این که «ایران باید از آمریکا به خاطر آزاد شدن موصل تشکر کند!»، مدعی شد، ایران از تصرف موصل نفع می‌برد و به خاطر این موضوع از آمریکا سوءاستفاده می‌کند.

کلینتون نیز به برنامه خود برای ایجاد منطقه ممنوع پروازی در سوریه اشاره کرد. وی خطاب به ترامپ خاطرنشان کرد:وقتی تو در یک برنامه تلویزیونی مجری بودی، ما بن لادن را کشتیم و همان‌طور بغدادی را باید بکشیم.

مبنع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید