تضمین‌های کافی برای کمک به مجروحان در حلب وجود ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 377663
تاریخ انتشار: 4 آبان 1395 - 19:54
سازمان ملل
در پی ناکامی در تضمین توافق تخلیه مجروحان و بیماران سوری از شهر حلب، سازمان ملل همه طرف‌های درگیر در سوریه را مورد انتقاد قرار داد.

اتاق خبر: آژانس‌های امدادی سازمان ملل، جمعیت هلال احمر سوریه، صلیب سرخ و سایر گروه‌های امدادی چندین روز درباره عبور امن بیماران و مجروحان از حلب مذاکره داشتند اما این تلاش‌ها با از سرگیری درگیری‌ها متوقف شد.

استفن اوبراین، هماهنگ‌کننده کمک‌های امدادی سازمان ملل گفت: مایه تاسف است که نتوانستیم هیچ بیمار و یا عضو خانواده‌ای را از حلب خارج کنیم. عملیات تخلیه به دلیل عوامل بسیاری به مانع برخورد کرد؛ از جمله اینکه مقام‌های محلی شرق حلب دیر اقدام به تایید عبور امن کردند.  

اوبراین مدعی شد: ‌"گروه‌های مسلح شرایطی فراهم کردند تا امنیت عملیات خروج مجروحان و بیماران را تضمین کنند اما دولت سوریه به گروه‌های امدادی و سایر گروه‌ها اجازه دسترسی به مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب را نداد!"

روسیه به عنوان متحد اصلی نظام سوریه علیه شورشیان و تروریست‌ها، هفته گذشته آتش‌بس انسانی در شرق حلب اعلام کرد.

اوبراین در بیانیه‌ای گفت: پس از سه روز وقفه، طرفین این درگیری هنوز توافق نکردند و عملیات‌های نظامی از سر گرفته شد و خشونت اکنون تشدید شده است. مسیرهای سیاسی و نظامی بار دیگر بر دسترسی به حقوق انسانی در سوریه پیشی جست.

همزمان ینس لارکی، سخنگوی دفتر امور بشر دوستانه سازمان ملل نیز اعلام کرد که عملیات خروج بیماران و مجروحان از شرق حلب به خاطر عدم وجود تضمین‌های امنیتی کافی آغاز نشده است.

وی گفت: امیدوارم طرفین تضمین‌های لازم را برای آغاز این عملیات بدهند .

پیشتر معاون استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه اعلام کرده بود که این سازمان طرحی را برای خارج کردن بیماران و مجروحان از شرق حلب دارد.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید