کودتاچیان به دنبال ربودن اردوغان بودند | اتاق خبر
کد خبر: 377851
تاریخ انتشار: 5 آبان 1395 - 20:47
براساس پرونده‌های تشکیل شده درباره کودتای 15 ژوئیه، کودتاچیان در نظر داشتند که رئیس جمهور ترکیه را ربوده و وی را به یک ناو منتقل کنند.

اتاق خبر: این نقشه در جریان بازجویی‌های دادستانی در ازمیر براملا شده است. دولت ترکیه می‌گوید، اعضای سازمان وابسته به فتح الله گولن به دنبال کودتا بودند.

 

براساس مطالب ارائه شده توسط دادستانی در ازمیر، فتح الله گولن مظنون به طراحی کودتا بوده و 267 مقام ارشد نیز متهم به مشارکت در کودتا بوده‌اند که 13 نفر از آنها ژنرال هستند.

 

براساس مندرجات این پرونده، پیش از کودتا عادل اوکسوز که تئوریسین وابسته به فتح الله گولن خوانده می شود و یکی از افراد اصلی در نیروی هوایی ترکیه بوده با مقامات نظامی وابسته به گولن در ویلایی در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کرده اسصت. وی در این دیدار نقشه کودتا را اعلام کرده است. سپس اوکسوز به آمریکا رفته و با گولن دیدار کرد و پس از بازگشت از آمریکا کودتا را آغاز کرد اما آن شب وی در آنکارا بازداشت شد.

 

دادستان ازمیر می‌گوید، اگر اردوغان در استانبول بود، "گولنیست‌های" موجود در نیروهای ویژه ارتش ترکیه، او رلا دستگیر و سوار بر هلیکوپتر به یک ناو که در ساحل استانبول مستقر بود، منتقل می‌کردند بر این اساس. همچنین قرار بود بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه به پایگاه نظامی آکینجی منتقل شد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید