نگاهی به نوزدهمین دوره لیگ برتر بسکتبال | اتاق خبر
کد خبر: 377970
تاریخ انتشار: 6 آبان 1395 - 07:06
نوزدهمین دوره لیگ برتر
لیگ برتر بسکتبال ایران به نوزدهمین دوره خود رسیده و فصل جدید این مسابقات از فردا و با برگزاری سه دیدار آغاز می‌شود.
دیدار تیم های بسکتبال شیمیدر و پتروشیمی بندر امام

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نوزدهمین دوره از رقابت‌های لیگ برتر بسکتبال از فردا (پنجشنبه) با سه دیدار در شهرهای اراک،‌ تبریز و آبادان آغاز می‌شود و تیم‌های لیگ برتری رقابت‌هایشان را با شرایطی جدید شروع خواهند کرد. در این فصل از لیگ برتر بسکتبال نیز 10 تیم حضور دارند و نحوه مسابقات نسبت به فصل گذشته لیگ برتر تغییر پیدا کرده‌است.

تعویق در همان شروع کار

طبق برنامه‌ریزی فدراسیون در هفته نخست لیگ برتر سه بازی برگزار می‌شود و دو مسابقه از همین ابتدا به تعویق افتاده که یازدهم آذرماه برگزار خواهد شد. در اولین هفته مسابقات، شهرداری تبریز میزبان شهرداری‌کاشان یکی از تازه‌واردهای این فصل است،‌ پتروشیمی مدافع عنوان قهرمانی مهمان شهرداری اراک تیم قدرتمند شده این فصل خواهد بود و لوله آ.اس شیراز دیگر تیم تازه وارد نیز به آبادان سفر کرده و با نایب قهرمان مسابقه خواهد داد. در دیدارهای به تعویق افتاده نیز قرار بود نیروی زمینی که امسال در سالن اختصاصی خود به مصاف حریفان می‌رود برابر دانشگاه آزاد به میدان برود که با درخواست عجیب دانشگاهی‌ها بازی لغو شد و شهرداری گرگان نیز میزبان شیمیدر بود که دو تیم توافق کردند تا مسابقه در زمان دیگری برگزار شود.

*یک مسابقه در هفته و گروه‌بندی

فصل جدید لیگ برتر بسکتبال همانند سال‌های گذشته با تغییراتی همراه بوده‌است. نخست اینکه دور رفت مرحله اول لیگ برتر به صورت هر هفته یک مسابقه برگزار خواهد شد اما دور برگشت دوباره مسابقات در دو روز انجام می‌گیرد. هفته نخست لیگ پنجشنبه است اما دیدارهای بعدی روز دوشنبه هر هفته برگزار می‌شود. دومین تغییر نحوه مسابقات در مرحله دوم است. با به پایان رسیدن مرحله اول تیم‌ها برای مرحله بعدی در دو گروه پنج تیمی تقسیم می‌شوند و رقابت می‌کنند. تیم‌های اول، سوم،‌پنجم،‌هفتم و نهم در یک گروه و تیم‌های دوم،‌ چهارم، ششم، هشتم و دهم در گروه دیگر حضور خواهند داشت که چهار تیم نخست هر گروه به مرحله پلی‌آف صعود خواهد کرد و به صورت ضربدری با تیم گروه دیگر مسابقه می‌دهد.

*بازگشت به عقب

بعد از چند سالی که فدراسیون با کم کردن تعداد بازیکنان خارجی به بازیکنان جوان ایرانی فرصت خودنمایی داد دوباره امسال تعداد خارجی‌های لیگ بیشتر شده‌است. در سال‌های گذشته حتی شاهد برگزاری لیگی بدون بازیکن خارجی بودیم و یا هر تیم تا مرحله پلی‌آف می توانست تنها یک بازیکن خارجی داشته باشد اما امسال تصمیم بر این شده که هر تیم بتواند از دو مهره خارجی و به طور همزمان استفاده کند. اکثر تیم‌ها نیز جز نیروی زمینی و لوله آ.اس شیراز خارجی‌های خود را جذب کرده‌اند.

*افزایش سهمیه‌های ملی

یکی دیگر از تغییراتی که در این فصل از لیگ برتر بسکتبال ایجاد شد افزایش تعداد بازیکنان سهمیه ملی در تیم‌ها بود. در سال‌های گذشته هر تیم می‌توانست از سه بازیکن ملی استفاده کند و در صورت افزایش آن نفرات بازیکن خارجی محسوب می‌شدند اما امسال هر تیم می‌تواند از چهار ملی‌پوش در ترکیب تیمش استفاده کند. صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی، مهدی کامرانی،اوشین ساهاکیان، سجاد مشایخی، محمد جمشیدی، محمد حسن زاده، بهنام یخچالی، اصغر کاردوست، فرید اصلانی، آرمان زنگنه، امیر صدیقی، ارسلان کاظمی، روزبه ارغوان، حامد آفاق، جواد داوری، سعید داورپناه، بنی کوچویی، عرفان نساج پور و یونس لاله‌زاده بازیکنان سهمیه ملی هستند. البته به این سهمیه‌ها نیز انتقادهای زیادی وارد شد. مثلا یکی از شبهه‌ها این بود که چرا عدنان دورقی که در یک سال گذشته در تمام رقابت‌های ملی حضور داشته سهمیه ملی‌ نشده‌است. از میان سهمیه‌های ملی فرید اصلانی و یونس لاله‌زاده هنوز وضعیتشان مشخص نشده‌است. آرمان زنگنه هم به دلیل مصدومیت لیگ را از دست داده‌است. حامد حدادی، صمد نیکخواه‌بهرامی و مهدی کامرانی هم در لیگ چین حضور دارند.

*بازگشت کوهیان و رفتن هاشمی

این فصل از لیگ برتر بسکتبال هم تغییراتی زیاد داشت. اصلی‌ترین رفتن مصطفی هاشمی از تیم بسکتبال دانشگاه آزاد بود که جایش را فرزاد کوهیان گرفت. هاشمی و دانشگاه در فصل گذشته به دلیل برخی اتفاق‌ها نتیجه خوبی نگرفتند اما قرار بود این مربی در دانشگاه بماند که این اتفاق نیفتاد و کوهیان بعد از مدت‌ها با تیمی قرارداد بست.

مصطفی هاشمی بعد از سالی که مهرام را قهرمان همه مسابقات کرد و به یکباره برکنار شد و جایش را به مهمد بچیروویچ سرمربی تیم ملی داد امسال برای دومین بار تیمی ندارد و از بیرون لیگ برتر را دنبال خواهد کرد. این مربی پرافتخار بسکتبال کشور قرار بود برای دومین بار هدایت دانشگاه آزاد را برعهده داشته باشد که به یکباره پشتش را خالی  و صندلی مربی‌گیری‌اش را در اختیار کس دیگر دید و با کسر دستمزد سال قبلش مواجه شد.

انحلال تیم بسکتبال ثامن مشهد هم جزو اتفاق‌های این فصل بود. این تیم که در دو فصل قبل حضور خوبی در بسکتبال داشت سال قبلی با برخی تصمیم‌های نادرست به مشکل خورد و امسال به طور رسمی اعلام انحلال کرد.

بازگشت شیراز به بسکتبال خبر خوبی برای مردم استان فارس بود. بعد از پنج سال لوله آ.اس شیراز با همت فریدون رییسی رییس هیات بسکتبال استان به این رشته دانشگاهی بازگشت و امسال در لیگ برتر حضور دارد.

کاشانی‌ها نیز با تیم شهرداری این شهر به بسکتبال بازگشتند. بعد از توزین الکتریک این شهر نماینده‌ای در بسکتبال نداشت. البته در سال‌های گذشته بسکتبال استان اصفهان روزهای بسیار بدی را پشت‌سر می‌گذاشت که حالا امید است با بازگشت کاشان شرایط این استان بهتر شود. البته جای نگرانی دارد که خود شهر اصفهان نماینده‌ای در لیگ نخواهد داشت. هدایت این تیم را مجید صالحی برعهده خواهد داشت.

خیلی‌ها فکر می‌کردند مهرام بعد از یک فصل دوری از بسکتبال امسال دیگر به لیگ برتر بازخواهد گشت اما این اتفاق نیفتاد. پرافتخارترین تیم بسکتبال کشور برای دومین سال پیاپی است که در لیگ برتر حضور نخواهد داشت.

یکی از تغییرات جالب در لیگ رفت و آمد بازیکنان از نفت به پتروشیمی و برعکس بود. محمد جمشیدی و مهراد آتشی از آبادان به ماهشهر رفتند و میثم میرزایی و سعید داورپناه‌ هم امسال در آبادان به میدان خواهند رفت. حماد سامری سرمربی نفت آبادان هم با اینکه بعد از نایب قهرمانی در فصل قبل لیگ استعفا داد بازهم امسال سرمربی این تیم خواهد بود.

 

*برنامه هفته اول لیگ برتر:

شهرداری اراک – پتروشیمی

شهرداری تبریز – شهرداری کاشان

نفت آبادان – لوله آ.اس شیراز

 

انتهای پیام/

کد:94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید