صدور بیش از ۲۶ هزار کد سهامدار جدید در یک ماه | اتاق خبر
کد خبر: 378704
تاریخ انتشار: 10 آبان 1395 - 12:26
مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از صدور بیش از ۲۶ هزار کد سهامدار جدید در بازار سرمایه خبر داد.

اتاق خبر: محمدرضا محسنی گفت: تعداد ۲۶ هزار و ۱۷۶ کد جدید در مهرماه امسال صادر شد تا تعداد کدهای سهامداران بورسی به رقم ۹ میلیون و ۲۷ هزار کد برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴ میلیون و ۶۱۵ هزار مرد و ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار زن در بازار سرمایه ایران کد سهامداری دریافت کرده اند و بیش از ۳۵ هزار کد حقوقی و ۷۲۶ کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.

مدیرعامل سمات درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: حدود ۲۰ هزار نفر در ماه گذشته از طریق فرابورس خانه‌دار شدند تا مجموع کل افرادی که از سال ۸۹ از این اوراق استفاده کرده‌اند، به رقم یک میلیون و ۲۴۳ هزار نفر برسد.

محسنی با بیان اینکه ۲۶ نماد جدید ماه گذشته در سامانه پس از معاملات ثبت شد، اظهار داشت: ۱۲ گواهی سپرده، ۹ نماد شرکتی، ۲ اوراق مشارکت و یک اوراق تسهیلات مسکن، اجاره و مرابحه در مهرماه در سامانه پس از معاملات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درج شد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۶ هزار و ۴۴۰ نماد در این بازار وجود دارد که ۵ هزار و ۴۳۴ نماد در بورس انرژی، ۴۲۰ نماد در بورس تهران، ۷۰ نماد در بورس کالا و ۵۱۶ نماد در فرابورس ایران فعال هستند.

مدیرعامل سمات در خصوص تعداد کدهای سهامداران خارجی اظهارداشت: ۱۴ کد در مهرماه امسال برای سرمایه گذاران خارجی صادر شد تا مجموع آنها به رقم ۷۲۶ کد برسد.

محسنی افزود: ۴ سهامدار حقیقی از عراق و افغانستان (۳ نفر) ماه پیش با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی فعالیت خود را دریافت کردند.

وی گفت: ۱۰ سرمایه گذار حقوقی خارجی از کشورهای انگلیس (۳ شرکت)، گرجستان، ارمنستان، امارات، نیجریه، عراق (۲ شرکت) و افغانستان مهرماه کد سهامداری خود را از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی کسب کردند تا تعداد سرمایه‌گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به عدد ۱۲۷ برسد.

همچنین نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون ۷۲۶ کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است. در حال حاضر سرمایه‌گذارانی از آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوئیس، سوئد، ازبکستان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ‌کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان و افغانستان فعال هستند.

بر اساس این گزارش، در این فهرست نام ۳۴ سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می‌شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید