مرغ زنده هفت هزار ریال زیرقیمت واقعی عرضه می شود | اتاق خبر
کد خبر: 378797
تاریخ انتشار: 11 آبان 1395 - 03:30
قیمت مرغ در چند روز گذشته نوسان اندکی به خود گرفت، به طوری که امروز (دوشنبه) هر کیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری ها 40 هزار ریال خریداری می شود.

اتاق خبر:در قیمت کارشناسی وزارت جهادکشاورزی نرخ هر کیلوگرم مرغ زنده بین 47 تا 48 هزارتومان و برای مصرف کنندگان بین 70 تا 75 هزار ریال محاسبه شده است.
این درحالیست که در هفته اخیر قیمت هرکیلوگرم مرغ زنده نقدی 40 هزار ریال و غیرنقدی 43 هزار ریال در محل مرغداری های کشور به فروش رسید.
در آغازین روزهای مهرماه قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده 47 هزار ریال، در واحدهای صنفی 63 هزار ریال و در خرده فروشی ها 71 هزار ریال به ثبت رسید.
اواخر مهرماه نیز قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری ها به 40 هزار ریال، در واحدهای صنفی 56 هزار و 500 ریال و در واحدهای خرده فروشی نیز 62 هزار و 500 ریال رسیده بود.
امروز (دوشنبه) قیمت هرکیلوگرم مرغ زنده نقدی 40 هزار ریال و غیرنقدی 43 هزار ریال، میدان بهمن 57 هزار ریال، میادین میوه و تره بار 59 هزار ریال، عمده فروشی سطح شهر 60 هزارریال و مصرف کننده 66 هزار ریال عرضه می شود.
رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغداران گوشتی ایران، ادامه نوسان اندک و حتی کاهش یک تا دو درصدی گوشت مرغ تا ابتدای آذرماه را پیش بینی کرد و گفت: علت کاهش مجدد قیمت این محصول وجود مرغ مازاد بر نیاز داخلی، کاهش توان خرید مردم (کاهش تقاضا) و پایین بودن قیمت خرید شرکت پشتیبانی امور دام از مرغداران است.
محمد یوسفی در گفت و گو با ایرنا افزود: اکنون مرغداران چاره ای جز عرضه مرغ با قیمت های حدود هفت تا هشت هزار ریال زیر قیمت واقعی تولید این محصول ندارند.
وی درباره قیمت فعلی جوجه یک روزه اظهارداشت: اکنون هر عدد جوجه یک روزه با قیمت 18 تا 20 هزار ریال به فروش می رسد که این قیمت به عنوان پایه تولید بالاست زیرا قیمت منطقی جوجه یک روزه با احتساب کرایه حمل و نقل حداکثر باید بین 15 تا 16 هزار ریال باشد.
وی قیمت فعلی دان را به طور تقریبی مناسب ارزیابی کرد و گفت: دان مورد نیاز واحدهای تولیدی تامین است و هر کیلوگرم کنجاله سویا با نرخ 14 هزار ریال و ذرت 820 تومان در بندر تحویل داده می شود.
یوسفی به دو دوره جوجه ریزی پایان سال اشاره کرد و افزود: آخرین دوره جوجه ریزی دی ماه جاری انجام می شود و به نظر می رسد اواخر سال جاری به علت نزدیک شدن به ایام نوروز و افزایش تقاضا، قیمت ها به طور مجدد روند افزایشی به خود بگیرد که می تواند بخشی از ضرر و زیان مرغداران را جبران کند.
سالیانه بیش از دو میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ در 20 هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه تولید می شود در حالی که ایران ظرفیت تولید بیش از 2.5 میلیون تن گوشت مرغ را دارد.
همچنین شرکت پشتیبانی امور دام وابسته به وزارت جهادکشاورزی هر ساله بخشی از مرغ تولید شده را به منظور تنظیم بازار از مرغداران خریداری و ذخیره می کند تا در صورت نیاز برای متعادل سازی قیمت ها این محصول را به بازار عرضه کند.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید