انتقاد نماینده تربت حیدریه از عملکرد شورای ملی زعفران | اتاق خبر
کد خبر: 379292
تاریخ انتشار: 13 آبان 1395 - 20:05
نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد شورای ملی زعفران در مشهد، که توسط عده ای خاص اداره می شود، مورد قبول نیست.

اتاق خبر:سعید باستانی چهارشنبه شب در آیین پایانی دومین جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه گفت: ما تصمیمات شورایی را قبول داریم که کشاورزان و بازرگانان این منطقه، به عنوان بزرگترین قطب تولید کننده زعفران ایران، در تصمیم گیری های آن دخیل باشند.
وی افزود: اکنون شهرستان های زاوه و تربت حیدریه، به عنوان پایتخت زعفران ایران، در زمین مشهدی ها بازی می کنند و هیچ چیزی هم عایدشان نمی شود.
نماینده تربت حیدریه همچنین از عملیاتی نشدن طرح جامع ملی زعفران نیز انتقاد کرد و گفت: هر چند این طرح در مجالس قبلی به تصویب رسیده اما هنوز برای اجرایی شدن آن اعتباری منظور نشده است.
طرح ملی جامع زعفران از سال 1390 بین دولت و مجلس رد و بدل می شود که بر اساس آن بنا بود صندوق توسعه زعفران با مشارکت بخش خصوصی و دولتی، در خطه خراسان راه اندازی شود اما به علت کوتاهی بخش خصوصی در تامین آورده خود و از سویی منابع محدود دولت و عدم تامین سهم دولت، همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: متاسفانه در سال های اخیر به کشاورزی به عنوان یک موضوع غیراقتصادی نگاه شده و لذا شاهد بحران سرمایه گذاری در این بخش شده ایم.
مجتبی مزروعی افزود: این در حالی است که ایجاد تحول در بخش کشاورزی، نیازمند نگاه دانش محور است که هر چند در سال های اخیر اقدامات خوبی در این مسیر صورت گرفته، اما هنوز کافی نیست.
وی گفت: امسال سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی محصول زعفران مامور شده و از شنبه آینده آنرا با قیمت هر کیلوگرم 50 میلیون ریال خریداری می کند.
وی افزود: البته قیمت زعفران تابعی از متغیرهای جهانی است اما ما در هر شرایطی تنها به سود کشاورزان فکر می کنیم.
مزروعی در خصوص طرح جامع ملی زعفران نیز گفت: طرح در قالب یک برنامه پنج ساله باید عملیاتی شود که اعتبار مورد نیاز برای آن 2500 میلیارد ریال است که تاکنون هیچ رقمی به آن تخصیص نیافته است.
وی در مورد بورس و برند زعفران که همچنان بر زمین مانده، نیز گفت: عادت کرده ایم که تنها از دولت متوقع باشیم و حال آنکه کسانی که زعفران را تولید کرده و در بسته بندی، فراوری و صادرات آن دخیل هستند باید نیازهای حیاتی این کالا را برطرف کنند.
مزروعی در خصوص تاثیر شرایط پسابرجام و توسعه روابط بین الملل در حوزه زعفران گفت: برای نخستین بار در استان بعد از شرایط تحریم، یک شرکت فراوری زعفران مشغول مذاکره و صادرات به طرف های تجاری خود در آمریکا است و در نمایشگاه 2 هفته قبل صنایع غذایی فرانسه نیز شرکت های ایرانی موفق به عقد قراردادهای مناسبی با طرف های اروپایی شدند.
دومین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه با حضور یکصد عکاس از سرتاسر کشور از 9 تا 12 آبان، به میزبانی تربت حیدریه و زاوه برگزار شد.
از مجموع 70 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران در استان خراسان رضوی، هشت هزار و 400 هکتار یعنی معادل حدود 12 درصد آن مربوط به شهرستان تربت حیدریه است.
در استان خراسان رضوی 117 هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان 14 تا 15 هزار خانوار در تربت حیدریه به این کار اشتغال دارند.
هم اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، 220 نفر روز مشغول کار هستند که در کل 70 هزار نفر اشتغال مستقیم و 2 تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.
در حالی که میانگین تولید زعفران در استان خراسان رضوی چهار کیلوگرم در هکتار است، این رقم در تربت حیدریه به 4.2 کیلوگرم می رسد.
مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید