کاهش ۸۴درصدی پیش‌پرداخت ال‌سی | اتاق خبر
کد خبر: 380435
تاریخ انتشار: 22 آبان 1395 - 16:27
جدیدترین آمار بانک مرکزی حکایت از رشد ۱۰.۴ درصدی نقدینگی در شهریور سال جاری نسبت به اسفندماه سال گذشته دارد؛ به نحوی که حجم نقدینگی به ۱۱۲۲ میلیارد تومان رسیده است.

اتاق خبر: بانک مرکزی در جدیدترین آمارهای اقتصادی، جزئیات دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی را اعلام کرده است. بر این اساس دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در شهریورماه امسال به حدود ۵۷۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان(۵۷۵۲.۸ هزار میلیارد ریال) رسیده که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱.۲ درصد کاهش و نسبت به شهریور سال ۹۴ نیز ۱.۵ دشرصد رشد داشته است.

همچنین بدهی‌ بخش دولتی در این بازه زمانی به حدود ۱۲۹ هزار میلیارد تومان(۱۲۸۹.۶ هزار میلیارد ریال) رسیده که نسبت به شهریورماه سال ۹۴ معادل ۲۶.۵ درصد رشد و نسبت به اسفندماه همین سال، ۱۷.۴ درصد رشد را نشان می‌دهد. در این میان بدهی بخش غیردولتی به سیستم بانکی ۵۷۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان(۵۷۸۴.۷ هزار میلیارد ریال) رسیده که نسبت به شهریورماه پارسال ۲۷.۶ درصد رشد و نسبت به اسفند ۹۴ معادل ۱۴.۵ درصد رشد را تجربه می‌کند.

حجم نقدینگی، پول و شبه‌پول

در این میان نقدینگی به هزار و ۱۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان(معادل ۱۱۲۲۷.۱ هزار میلیارد ریال) رسیده که نسبت به شهریورماه سال گذشته ۲۸.۶ درصد و نسبت به اسفندماه همین سال ۱۰.۴ درصد رشد داشته است.   در این میان سهم پول ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و سهم شبه‌پول ۹۷ هزار میلیارد و ۴۶۰ میلیارد تومان بوده است که به ترتیب نسبت به شهریورماه سال ۹۴ حدود ۲۵.۴ و ۲۹.۱ درصد رشد و نسبت به اسفندماه همین سال به ترتیب ۸.۳ و ۱۰.۷ درصد رشد داشته است.

وام‌ها و سپرده‌های بخش دولتی

بر اساس اعلام بانک مرکزی، میزان وام‌ها و سپرده‌های بخش دولتی در شهریورماه امسال به ۵۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به شهریورماه سال گذشته ۲۱.۸ درصد کاهش و نسبت به اسفندماه سال قبل ۱۳.۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. بر این اساس سهم دولت ۵۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و سهم شرکتها و موسسات دولتی ۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

موجودی حساب سرمایه نیز ۸۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به شهریورماه سال گذشته ۱۴.۱ درصد و نسبت به اسفندماه سال قبل ۸.۱ درصد رشد داشته است.

وام‌ها و اعتبارات دریافتی از خارج و سپرده‌های ارزی

بر اساس آمارهای رسمی، میزان وام‌ها و اعتبارات دریافتی از خارج و سپرده‌های ارزی در شهریورماه سال جاری به ۳۳۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به شهریورماه سال گذشته ۰.۶ درصد کاهش و نسبت به اسفندماه سال گذشته ۰.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

پیش‌پرداخت اعتبارات اسنادی

میزان پیش‌پرداخت اعتبارات اسنادی در بخش دولتی ۴۰ میلیارد تومان در شهریورماه سال جاری به ثبت رسیده که نسبت به شهریورماه سال گذشته کاهش ۳۴ درصدی و نسبت به اسفند سال قبل نیز کاهش ۸۴ درصدی را نشان می‌دهد.

مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید