Performancing Metrics

کاهش 10درصدی آلودگی هوا، خوب اما ناکافی | اتاق خبر
کد خبر: 381030
تاریخ انتشار: 26 آبان 1395 - 10:18
محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست تهران
در چند سال اخیر دولت با اقداماتی که انجام داده تاثیر قابل توجهی در بهبود سلامت هوای کلان شهر ها داشته است.

اتاق خبر: معاون نظارت و پایش محیط زیست تهران در گفتگو با اتاق خبر گفت: دلایل اصلی آلودگی هوای تهران انتشار آلاینده هایی هستند که در فضا وجود دارند که بیشتر آن ها مربوط به منابع متحرک و وسایل نقلیه است.

محمد رستگاری در این خصوص افزود: به طوری که بیش از 80 درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از ذرات آلاینده خودروها و موتور سیکلت ها هستند و بخشی از سایر منابع مانند کارخانجات و نیروگاه ها در تشدید این آلودگی دخیل هستند.

وی با اشاره به اینکه برای مدیریت بحران آلودگی هوای استان لازم است مدیریت درستی داشته باشیم تصریح کرد: باید برای هر نوع از این منابع آلودگی، سیاست های مرتبط و مقتضی در نظر گرفته شود به عنوان مثال ارتقای سطح کیفی خودرو ها می تواند اقدام مناسبی برای مقابله با آلاینده های متحرک باشد.

رستگاری بهبود کیفیت سوخت را عاملی برای کنترل آلودگی هوای کلانشهر ها دانست و گفت: اگر با فرهنگسازی بتوانیم سلیقه افراد جامعه را تغییر دهیم و میل آن ها را به سفر کمتر کنیم خیلی از مشکلات محیط زیستی که در حال حاضر با آن ها مواجه هستیم قابل اصلاح است.

وی با اشاره به اینکه همه نهادها و ارگان ها چه خصوصی، چه دولتی می توانند در رفع بحران آلودگی هوا کمک کنند اظهار داشت: خوشبختانه بسیاری از سازمان های مربوط علاوه بر اینکه در این راستا نهایت تلاش خود را می کنند همواره با سایر بخش ها هماهنگی و همکاری های لازم را انجام می دهند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست تهران در ادامه گفت: یکی از اصلی ترین راهکارها در این خصوص افزایش حمل و نقل عمومی است و اگر مسئولان بتوانند همکاری های لازم را انجام دهند به همان نسبت به کاهش آلودگی هوا کمک خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه تا به امروز اقدامات قابل توجهی در جهت بهبود سطح کیفی هوای استان تهران صورت گرفته گفت: از جمله مهم ترین این کارها این بوده که طی 3 سال اخیر خودرو هایی که در داخل تولید شده اند اغلب با سوخت یورو 4 هستند که این گامی بلند در جهت رسیدن به هوای پاک خواهد بود.

رستگاری در پایان تصریح کرد: دولت به عنوان یک نهاد اجرایی می تواند نقش مهمی در رفع مشکل آلودگی هوا ایفا کند.

 وی همچنین افزود: در چند سال اخیر با اقداماتی که انجام داده تاثیر قابل توجهی در بهبود سلامت هوای کلان شهر ها داشته است به طوری که تعداد روزهای آلاینده در 3 سال اخیر کاهش چشمگیری داشته، پیش از این 40 درصد از سال هوای آلوده داشته ایم و در حال حاضر این عدد به 30 درصد کاهش یافته است.

 95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید