74 ساله شدن اسکورسیزی | اتاق خبر
کد خبر: 381276
تاریخ انتشار: 27 آبان 1395 - 18:03
"مارتین اسکورسیزی" کارگردان مطرح سینمای هالیوود و جهان و برنده اسکار امروز 17 نوامبر 2016، تولد 74 سالگی اش را جشن می گیرد.
به گزارش اتاق خبر به نقل از  میزان، "مارتین اسکورسیزی"کارگردان مطرح سینمای هالیوود و جهان و دارنده جوایز معتبر سینمایی از جشنواره های مختلف امروز 17 نوامبر 2016 تولد 74 سالگی را جشن می گیرد.
 
تولدت مبارک
 
مارتین اسکورسیزی کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده، بازیگر و تاریخ‌دان ایتالیایی آمریکایی فیلم و سینما است. این کارگردان شهیر سینمای آمریکا، عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب، جایزه بفتا، جایزه انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا و البته جشنواره کن، جشنواره فیلم ونیز و انجمن‌های مهم مختلف منتقدین آمریکا و جهان و همچنین معروف‌ترین جایزه تلویزیونی آمریکا جایزه امی می‌باشد.
 
تولدت مبارک
 
اسکورسیزی 17 نوامبر 1942 در کویینز نیویورک منطقه ایتالیایی‌های آمریکا به دنیا آمد. نیویورک دهه 40 و 50 محل جنایت کاران و گانگسترهای قومیت‌های مختلف بود. اسکورسیزی در محله‌هایی بزرگ شد که پاتوق ایتالیایی‌هایی خلاف کار بود و همین عامل باعث شد تا در شخصیت اسکورسیزی همیشه ردی از گانگسترها به جای بماند و نمود عینی این واقعیت هم دیالوگ معروف یکی از فیلمهایش به نام "رفقای خوب" است که شخصیت اصلی فیلم در بخشی که هنوز نوجوان است چنین می‌گوید که برای من گانگستر بودن بهتر از رئیس جمهور آمریکا شدن است. با دانستن این واقعیت که جامعه و اجتماع بی رحم است و با دانستن این واقعیت تلخ که همیشه ضعیف تر نابود می‌شود اسکورسیزی رشد کرد و به فیلم سازی محبوب بدل گشت.
 
تولدت مبارک  
 
او تنها فرزند خانواده اش بود و پدر و مادرش، چارلز و کاترین اسکورسیزی هر دو در صنعت پوشاک مشغول بودند. اما مارتین کودک نحیف و رنجوری بود که اکثر اوقات به خاطر بیماری آسم در خانه به سر می‌برد. در کودکی مذهب و حضور در کلیسا مهمترین وجه زندگی اسکورسیزی را تشکیل می‌دادند. اما در دوران نوجوانی با رفتن به سینما و دیدن فیلمهای آن زمان به همراه پدرش هوای سینما به سرش زد.
 
تولدت مبارک  
 
به همین خاطر آرزوی اصلی‌اش که کشیش شدن بود را رها کرد و از مدرسه علوم مذهبی مستقیماً به دانشگاه فیلمسازی نیویورک رفت تا در سال 1966 مدرک تحصیلی اش را دریافت کند. پدر و مادر اسکورسیزی که از همان ابتدا از فیلمساز شدن مارتی تعجب کرده بودند و حتی به طعنه می‌گفتند که او دیوانه شده هست! به تدریج در فیلمهای پسرشان، خودشان نیز نقشهای کوتاهی را بازی می‌کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به بازی هر دو در "رفقای خوب" اشاره کرد.
 
تولدت مبارک
 
در بسیاری از رده‌بندی‌های سینمایی اسکورسیزی را به عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می‌دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به 5 دهه، همچنیان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما می‌باشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع می‌شود.
 
تولدت مبارک
 
او را با فیلمهای ماندگارش، خیابان‌های پایین شهر، راننده تاکسی، گاو خشمگین، رفقای خوب و البته دوستی و همکاری متناوبش با بازیگر بزرگ سینما، رابرت دنیرو می‌شناسند. اسکورسیزی اسکار کارگردانی اش را برای فیلم موفق "رفتگان" به دست آورد.
 
تولدت مبارک 
 
نکته جالب توجه در مورد رکورد منحصربه‌فرد او اینکه، از 6 فیلم اسکورسیزی که در قرن بیست و یکم کارگردانی کرده‌است، 5 فیلم کاندید بهترین فیلم و کارگردانی سال در مراسم جایزه بفتا، جایزه گلدن گلوب و جایزه اسکار شدند و در این بین جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای "رفتگان" و جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را برای سه فیلم "دار و دسته‌های نیویورکی" و "رفتگان" و "هوگو" دریافت کرده‌است.
 
تولدت مبارک  
 
اسکورسیزی در تمامی ژانرهای سینمایی فیلم ساخته است. از نمونه فیلم هایی که وی در ژانر های مختلف پدید آورده می توان به آثار زیر اشاره کرد:
 
سینمای وحشت و دلهره: جزیره شاتر و تنگه وحشت
 
سینمای معمایی: جزیره شاتر
 
سینمای جنایی: راننده تاکسی، تنگه وحشت،
 
سینمای مافیا و گنگستری: رفقای خوب، کازینو، رفتگان، خیابان‌های پایین شهر
 
سینمای کمدی سیاه: سلطان کمدی، بعد از ساعت‌ها، گرگ وال استریت
 
سینمای رمانتیک: آلیس دیگر اینجا زندگی نمی‌کند، عصر معصومیت
 
سینمای ورزشی: گاو خشمگین و رنگ پول
 
سینمای هیجانی: جزیره شاتر، تنگه وحشت
 
سینمای تاریخی: آخرین وسوسه مسیح، دار و دسته‌های نیویورکی و عصر معصومیت
 
سینمای بیوگرافی: گاو خشمگین، رفقای خوب، آخرین وسوسه مسیح، کوندان، هوانورد و گرگ وال استریت
 
سینمای موزیکال: نیویورک، نیویورک
 
سینمای جنگ: کوندان
 
سینمای خانوادگی: هوگو
 
تولدت مبارک
 
او در حال حاضر فیلم "سکوت" را که یکی از شانس های اصلی اسکار است را در اکران دارد و همچنین بار دیگر در همکاری مشترک دیگری با آل پاچینو و رابرت دنیرو فیلم "مرد ایرلندی" را در دست تولید دارد.
 
94105
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید