Performancing Metrics

بهتر است هر چه زودتر توافق هسته‌ای را کنار بگذاریم | اتاق خبر
کد خبر: 381653
تاریخ انتشار: 2 آذر 1395 - 05:04
جان بولتون:
نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل توافق هسته ایران و گروه 1+5 را یک فاجعه راهبردی برای آمریکا خواند و گفت که بهتر است دولت هر چه زودتر از این توافق خارج شود.

جان بولتون

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل که یکی از گزینه های احتمالی دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا برای سرپرستی وزارت امور خارجه به شمار می آید در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ترامپ درباره توافق هسته ای چه کاری انجام خواهد داد گفت: من بارها گفته ام که این توافق یک فاجعه راهبردی برای آمریکاست و هر چه زودتر آن را کنار بگذاریم، بهتر است. من فکر می کنم که دولت باید در اولین روزهای آغاز به کارش این مساله را روشن کند.

بولتون افزود: من با این نظر مخالفم که باید ایران را برای اجرای توافق هسته ای تحت فشار قرار دهیم و اجازه دهیم تا آنها از توافق خارج شوند، چرا که این کار زمان بندی خروج از توافق هسته ای و به علاوه منافع آمریکا را در دستان ایران قرار می دهد. این یک اشتباه است و نباید چنین باشد. چه ما از توافق هسته ای خارج شویم و چه آنها توافق را کنار بگذارند، در هر صورت آنها (ایرانی ها) ما را به دلیل این اتفاق مقصر خواهد دانست.

وی در ادامه گفت: چیزی که مشخص است این است که آنها نباید اجازه یابند، بیش از این از توافق بهره ببرند و توافقات سرمایه گذاری بیشتری با اروپایی ها امضا کنند. این خود یکی از بزرگترین اشتباهات توافق هسته ای بود که سبب شد اروپایی ها در برنامه های اقتصادی ایران وارد شوند و این کار را برای اینکه آنها بخواهند تصمیم درست را بگیرند سخت و سخت تر خواهد کرد.

جان بولتون که به دلیل مواضع ضد ایرانی اش شهرت دارد، تصریح کرد: ما نباید با متحدان‌مان با ابهام صحبت کنیم، بلکه باید به آنها بگوییم که این توافق یک اشتباه بود و ایرانی ها دارند آن را نقض می کنند. ما باید این توافق را کنار بگذاریم.

وی در پاسخ به این سوال که حامیان توافق می گویند برجام مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته ای را مسدود کرده است، به تکرار ادعاهای بی اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته ای کشورمان پرداخت و مدعی شد که ایران در حال حاضر نیز در مسیر ساخت بمب قرار داد و این تفکر که نظارت بر رفتار آنها وضعیت را بهتر می کند، کاربردی نخواهد بود.

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل در ادامه آن چه آن را مذاکرات بد و نگارش بسیار ضعیف خواند را از نقاط ضعفی دانست که منجر به شکل گیری چنین توافقی شد.

وی همچنین درباره هدف دولت آمریکا از حصول توافق هسته ای با ایران گفت: هدف از این توافق فقط حل مساله هسته ای ایران نبود، بلکه هدف این بود که نشان دهیم آمریکا هیچ خصومتی با ایران ندارد تا این کشور رفتار خود را تغییر دهد. در حالی که عکس آن اتفاق افتاد و رفتار ایران از زمان توافق هسته ای بدتر شده است.

جان بولتون که همواره مواضعی کاملا ضد ایرانی داشته است، در حالی این ادعا را مطرح می کند که مقامات ایرانی هرگونه ادعا علیه برنامه هسته ای گذشته کشورمان را رد و تاکید می کنند که ایران هیچگاه به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته ای نبوده است و این تسلیحات در دکترین دفاعی ایران جایی ندارد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید