کد خبر: 385921
تاریخ انتشار: 7 دی 1395 - 18:38
علی فاضلی مطرح کرد

علی فاضلی امروز نشست خبری رؤسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه انتظار اتاق اصناف ایران از دولت برای توسعه بازار کسب و کار چیست، گفت: اصناف کشور سهم 25 درصدی در بخش اشتغال کشور را دارا هستند.

رئیس اتاق اصناف ایران بیان داشت: انتظار ما از دولت این است که گره‌های موجود پیش پای بنگاه‌ها را باز کند، چرا که بیش از 2 هزار دستورالعمل برای گرفتن مجوز سر راه ایجاد اشتغال است.

فاضلی تصریح کرد: مجلس و دولت باید کمک کنند تا این سدها برای توسعه فضای کسب و کار برداشته شود.

وی همچنین در مورد مالیات اظهارداشت: در سال 92-91 یکی از مشکلات اصناف این بود که در شرایط رکود تورمی و بیکاری حاکم بر جامعه افزایش مالیات جایی از اعراب ندارد.

فاضلی با بیان اینکه فلسفه مالیات برای همه مشخص است، گفت: اما متاسفانه شرایط اصناف را دوستان نمی‌شنیدند، ولی در یک سال اخیر خوشبختانه تعامل بین اصناف و نظام مالیاتی کشور به حد بسیار خوبی رسیده و حدود 80 درصد مشکلات حل شده و این سازمان در صدور برگ مفاصاحساب مالیاتی همکاری بسیار خوبی با اصناف داشته است.

وی با اشاره به بسته حمایتی اصناف اظهارداشت: بسته حمایت از صنوف پس از بسته حمایتی بخش صنعت در دستور کار قرار دارد که پیشنهاد ما 10 هزار میلیارد تومان برای 100 هزار بنگاه کوچک و متوسط است که مورد توجه شده و تا یک ماه آینده شاهد اجرای این بسته خواهیم بود.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: در 2 دهه گذشته علیرغم تلاش‌هایی که برای توجه به اصل 44 قانون اساسی شده شاهد توفیقات خوبی در این راستا نبوده‌ایم و تصدی‌گری نه‌تنها کاهش نیافته، بلکه دولت پربال‌تر شده است.

وی تصریح کرد: احکام باید به گونه‌ای باشد که شاهد حداقل حضور دولت در تصدی‌گری‌ها باشیم و هرساله باید 10 درصد تصدی‌گری‌ها به سمت بخش غیر دولتی پیش رود که این مهم تاکنون محقق نشده است.

وی بیان داشت: این موضوع سبب شده که سهم بهره‌وری در برنامه پنجم توسعه به بیش از نیم درصد هم نرسد.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: دولت بیش از 2 میلیون نان خور دارد و هرس کردن این شاخ و برگ‌ها سخت است، ضمن آنکه رانت موجود در اقتصاد دولتی برای برخی گوارا و برای برخی آنقدر گوارا است که حاضر نیستند، آن را از دست بدهند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید