رشد 62 واحدی شاخص کل بورس | اتاق خبر
کد خبر: 388004
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1395 - 17:02
شاخص کل بورس امروز (دوشنبه) با 62 واحد رشد به رقم 76 هزار و 678 واحد رسید.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، در معاملات امروز بیش از یک میلیارد و 647 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش دو هزار و 157 میلیارد ریال در 60 هزار و 85 نوبت داد و ستد شد.

بیشتر شاخص های بازار در معاملات امروز مثبت بودند، به طوری که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) 21 واحد، شاخص کل (هم وزن) 32 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 25 واحد، شاخص آزاد شناور 162 واحد، شاخص بازار اول 96 واحد و شاخص 30 شرکت برتر 10 واحد افزایش یافت.

تنها شاخص منفی بازار امروز یعنی شاخص بازار دوم 155 واحد کاهش یافت.

نمادهای خودرویی (ایران خودرو و سایپا) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر بورس داشته اند، نمادهای بانکی تجارت و ملت که به تازگی به تالار معاملات بازگشته اند نیز با استقبال خریداران روبرو شده و بر شاخص تاثیر مثبت گذاشتند.

کارشناسان می گویند اگرچه نمادهای بانک ملت و بانک تجارت در صورت های مالی خود، زیان های سنگینی را شناسایی کرده بودند اما به علت افت شدید قیمتی، اکنون در شرایط مناسب برای خریدار قرار گرفته اند.

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص امروز بورس را نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس) و شیراز (پتروشیمی شیراز) داشتند که مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

بیشترین رشد قیمت در معاملات امروز به ایران ترانسفو، درخشان تهران، نورد آلومینیوم، تامین ماسه ریخته گری و الکتریک خودرو شرق تعلق داشت.

حق تقدم لیزینگ رایان سایپا، حق تقدم بیمه پارسیان، خورک دام پارس، عمران و توسعه فارس و پتروشیمی شیراز نیز با بیشترین کاهش قیمت روبرو شدند.

**افت شاخص فرابورس

برخلاف بورس، شاخص فرابورس به روند نزولی خود ادامه داد و با افت یک واحدی در جایگاه 835 واحدی ایستاد.
در معاملات امروز، بیش از 145 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 927 میلیارد ریال در 24 هزار و 28 نوبت خرید و فروش شد.

**دلسردی از نخستین عرضه اولیه به روش ثبت سفارش

موضوعی که در بازار امروز دلسردی فعالان بورس را موجب شد، حمایت ناکافی از سهام گروه دارویی برکت بود که می تواند زنگ خطری برای بازار سرمایه باشد.

سهام این شرکت دیروز (یکشنبه) به روش ثبت سفارش در بورس تهران عرضه شد.

بر اساس عرف بازار، عرضه اولیه سهام به طور معمول در روزهای اولیه عرضه سودآوری قابل توجهی را نصیب خریداران می کند و فعالان بازار سرمایه به این موقعیت به عنوان فرصتی برای خرید می نگرند.

با این همه، سهام گروه دارویی برکت در نخستین روز پس از عرضه اولیه نه فقط با صف خرید روبرو نشد، بلکه قیمت آن نیز رشدی را تجربه نکرد.

برخی کارشناسان دلیل توقف رشد قیمت سهام برکت و حتی افت آن را ناشی از گران فروشی این سهم در عرضه اولیه می دانند.

در مجموع، توقف رشد نرخ سهام گروه دارویی برکت که فقط یک روز از عرضه اولیه آن می گذرد، دلسردی موقت سهامداران را به دنبال می آورد.

به عقیده کارشناسان، فعالان بازار سرمایه برای ماندن در بازار بی رمق کنونی، به انگیزه نیاز دارند که عرضه های اولیه با هدف تحرکت بخشی به بازار یکی از این انگیزه هاست.

بنابراین، گسترش این تفکر میان سهامداران که در عرضه اولیه سهام با سوءاستفاده روبرو شده اند (به شکل گرانفروشی سهام یا حمایت ناکافی پس از عرضه)، اتفاق خوشایندی برای بازار راکد کنونی نیست و سبب می شود فعالان بازار سرمایه بیش از گذشته از این بازار پرریسک فاصله بگیرند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید