تسهیل روابط تجاری و اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان | اتاق خبر
کد خبر: 388563
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1395 - 17:59
کارشناس روابط بین‌الملل گمرک ایران تاکید کرد
کارشناس روابط بین الملل گمرک ایران به ضرورت استفاده از فرصت‌های موجود برای تسهیل روابط تجاری و اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حبیب‌وند در نشست با مدیرکل IT گمرک جمهوری آذربایجان در بیله‌سوار استان اردبیل گفت: به منظور تبادل اطلاعات گمرکی به صورت الکترونیکی و در راستای پیاده سازی و اجرای سند شرایط فنی تبادل اطلاعات گمرکی که در هفتمین اجلاس کل گمرکات سازمان اکو در تهران به امضای روسای کل گمرکات دو کشور رسید، مقامات گمرک آذربایجان و گمرک ایران و همچنین مقامات محلی دو گمرک بیله سوار و آذربایجان طی نشست مرزی در سالن اجتماعات پایانه مرزی بیله سوار به بحث و گفت‌وگو  پرداختند.

وی خاطر نشان کرد: ایران و جمهوری آذربایجان از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و دینی وجه مشترکی دارند و ارتباط فرهنگی و دوستانه مردم ایران با جمهوری آذربایجان بیشتر از سایر کشورهاست و از این فرصت باید برای تسهیل روابط تجاری و اقتصادی دو کشور استفاده شود.

کارشناس روابط بین الملل گمرک ایران افزود: بررسی آخرین وضعیت همکاری‌های گمرکی و مسائل و مشکلات مرزی در حوزه صادرات و واردات، تسهیل در تجارت و تردد کامیون‌ها و گذر مرزی، بررسی اسناد و مدارک در کوتاه‌ترین زمان و بهنگام، اجرای تبادل اطلاعات گمرکی به صورت الکترونیکی و اجرای مسیر سبز برای تفکیک مسافران جهت هماهنگی بهتر  از جمله موارد مورد بحث در این جلسه بود.

حبیب‌وند تصریح کرد: بر اساس توافق بین روسای کل گمرک ایران و جمهوری آذربایجان، مدیران گمرکات محلی هر دو کشور باید برای تسهیل روابط مرزی، دیدار ماهانه داشته باشند و مسایل و مشکلات جزئی باید در حوزه گمرکات محلی حل و فصل شود و در صورت عدم نتیجه گیری در حوزه محلی، این مشکلات  توسط مقامات عالی گمرک دو کشور طی دیدار و گفت‌وگو حل شود.

وی افزود: اقدامات مناسبی در جهت حل و فصل مشکلات گمرکات دو کشور انجام شده است و روابط دو کشور در طول دولت تدبیر و امید رو به افزایش و در جهت توسعه همکاری های اقتصادی و فرهنگی وتوریستی بوده است.

وی بیان کرد: باید برای تسهیل روابط دو گمرک از آخرین فناوری اطلاعات بهره‌مند شویم و مسیر سبز برای گذر گردشگران بین دو کشور ایجاد کنیم تا این قشر که در رونق اقتصادی نقش مهمی دارند، از دلالان و مسافرانی که برای تأمین مایحتاج روزانه بین دو کشور تردد می‌کنند، جدا شوند.

اسدزاده - رئیس گمرک بیله سوار - نیز در این دیدار با مثبت ارزیابی کردن روابط تجاری دو کشور در مرز بیله‌سوار افزود: برای افزایش ساعات کاری و شبانه روزی شدن گمرک بیله سوار، آمادگی لازم را داریم که منوط به توافق روسای گمرک دو کشور است.

اسد زاده عنوان کرد: تردد روزانه دو هزار و ۵۰۰ نفر از گمرک بیله‌سوار بین دو کشور نشان از وجود کمترین مشکل در بین گمرکات دو کشور است و تلاشمان این است که در کنار ارائه خدمات، رضایتمندی مسافران کشور مقابل را نیز فراهم کنیم.

رئیس گمرک بیله سوار با اشاره به اینکه طرح ساماندهی مسافرین آذری باعث کاهش دلالان و واسطه گران در گمرک و پایانه مرزی شده است افزود: این دلالان با دریافت مبالغ نامتعارف و غیرقانونی از مسافران، برای گمرکات بدنامی به ارمغان می‌آورند که با برنامه ریزی و هماهنگی نقش این افراد کاهش یافته است.

وی افزود: مرز دو کشور در بسیاری از مواقع شاهد افزایش تردد است و استفاده از سیستم‌های یکپارچه الکترونیکی گمرکی و همچنین تعاملات بین گمرک مقابل می‌توان این روند را تسهیل کرد.

اقبال بابایف - مدیرکل IT گمرک جمهوری آذربایجان - نیز در این دیدار  با اشاره به اینکه در دنیا برای تردد گردشگر و شخصیت‌های علمی و سیاسی مسیر سبز پیش‌بینی‌شده است، بیان کرد: این مسیر سبز برای سهولت در تردد و ارزش‌گذاری به گردشگران و شخصیت‌های علمی و سیاسی باید در گمرکات ایران و جمهوری آذربایجان نیز ایجاد شود و با ایجاد مسیر سبز در گمرکات دو کشور ضمن تفکیک مسافران می‌توان به گردشگران و شخصیت‌های علمی و سیاسی تسهیلات ویژه اعطا کرد.  

وی با بیان اینکه در طول تاریخ روابط بین دو کشور به لحاظ تجاری، اقتصادی و سیاسی خوب بوده است و مسیر کشور ایران برای مسافران جمهوری آذربایجان به «جاده امید» معروف است، تصریح کرد: روسای گمرکات دو کشور نیز روابط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و مشکل خاصی در این حوزه وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل تردد افراد و خودروها همواره در نوارهای مرزی بین کشورهای همسایه مشکل وجود دارد و هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در نوار مرزی مشکل ندارد، گفت: باید دست ‌به‌ دست هم دهیم تا مشکلات موجود در نوار مرزی و گمرکات بین دو کشور برطرف شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید