شرکت بورس با کدال تفاهم‌نامه امضا کرد | اتاق خبر
کد خبر: 391908
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1396 - 19:51
به منظور ارتقاء شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه تفاهم نامه‌ای میان شرکت بورس تهران و شرکت رایان بورس امضاء شد تا این شرکت‌ها ضمن دریافت گواهی امضای دیجیتال و توکن از آموزشهایی مانند امکانات و حساسیت‌های سامانه جامع اطلاع‌رسانی و فرآیندهای آن برخوردار شوند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در حاشیه دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس اوراق بهادار تهران در بازدید از غرفه رایان بورس از امضای تفاهم نامه میان شرکت بورس و رایان بورس خبر داد.

روح اله حسینی مقدم از دسترسی ناشران بورسی ثبت شده نزد سازمان بورس به سامانه جامع اطلاع رسانی (کدال) به عنوان نقطه قوت بازار سرمایه نام برد که در بازدید هیاتهای خارجی از بازار سرمایه همواره مایه مباهات این بازار محسوب می شود، چراکه زیرساخت‌های موجود این امکان را به ناشران بورسی می‌دهد که اطلاعات خود را به خوبی در بازار سرمایه منعکس سازند.

وی اظهار کرد: در این میان به منظور ارتقاء شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه به موجب تفاهم نامه مزبور مقرر شده است تا همزمان با پذیرش شرکتها در کمیته پذیرش بورس، این شرکت ها ضمن دریافت گواهی امضای دیجیتال و توکن از آموزش‌های لازم مانند امکانات و حساسیت‌های سامانه جامع اطلاع‌رسانی و فرآیندهای آن برخوردار شوند.  

این مقام مسوول در شرکت بورس تهران یکی از مشکلات موجود در گزارشگری شرکت‌ها را عدم شناخت ناشران از سامانه کدال عنوان کرد که بازآموزی و شناخت بهتر می‌تواند منجر به ارتقای وضعیت گزارشگری شود.

وی با اشاره به آغاز به کار کدال در سال ۱۳۸۶، متوسط اطلاع‌رسانی شرکت‌ها از منظر قابلیت اطمینان و به موقع بودن اطلاعات را ۴۶ از ۱۰۰  ذکر کرد که امروز این عدد به ۸۲ رسیده است.

معاون ناشران شرکت بورس تهران با تاکید بر بهبود این وضعیت، تصریح کرد: باید علاوه بر بازآموزی مقررات، آشناسازی نیز با آنها نیز صورت گیرد.

این گزارش می افزاید: همچنین مدیر پذیرش شرکت بورس اوراق بهادار تهران  نیز از حضور متخصصین خوش فکر و جوان در بازار سرمایه به عنوان عاملی نام برد که منجر به ارتقای شفافیت اطلاعات بازار سرمایه و توسعه کدال در سال های اخیر شده است.

اسماعیل درگاهی در مقایسه سامانه اطلاع رسانی کشور نسبت به سایر کشورهای پیشرفته، اظهار کرد: در شرایطی که هیات مدیره شرکت ها از ارایه اطلاعات گریزان هستند، عملکرد شرکت رایان بورس در فراهم کردن زیرساخت های موجود سبب شده است که این اطلاعات به خوبی از  شرکت ها دریافت شود.

به گفته وی در حال حاضر در شرکت بورس تهران ۴۰ پرونده مفتوح در حوزه پذیرش شرکت  وجود دارد که در قالب تفاهم نامه صورت گرفته میان بورس تهران و رایان بورس، آموزش‌های لازم به شرکت ها ارایه می شود. براین اساس اجرای این تفاهم نامه با شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا آغاز شده است.

مدیر پذیرش شرکت بورس تهران تصریح کرد: در واقع همزمانی آموزش شرکت‌ها با پذیرش آنها در بورس منجر می‌شود تا سرعت انتقال اطلاعات و رضایتمندی و تعامل ناشران با شرکت بورس افزایش یابد.

 انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید