Performancing Metrics

اوراق «منفعت» در کمیته فقهی نهایی شد | اتاق خبر
کد خبر: 392052
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1396 - 13:33
رئیس سازمان بورس:
رئیس سازمان بورس از نهایی شدن اوراق «منفعت» به عنوان یک ابزار مالی اسلامی در کمیته فقهی خبر داد و گفت: سال گذشته موافقت برای انتشار یک میلیارد یورو اوراق قرضه با کره جنوبی نهایی شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، شاپور محمدی در حاشیه نهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی در جمع خبرنگاران در خصوص انتشار اوراق قرضه گفت: انتشار اوراق قرضه نیازمند اخذ مجوز مجلس است، چرا که باید جایگاه قانونی داشته باشد؛ اما از نظر سازمان بورس آمادگی این کار وجود دارد و سال گذشته مذاکراتی با کره جنوبی برای انتشار یک میلیارد یورو اوراق قرضه صورت گرفت که متأسفانه عملیاتی نشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: اما امسال در قانون انتشار اوراق مشارکت به صورت داخلی و بین‌المللی دیده شده و البته به لحاظ تعهدات ارزی، بانک مرکزی باید آمادگی لازم را داشته باشد.

وی گفت: اوراق «منفعت» در کمیته فقهی نهایی شده و امیدواریم منتشر شود.

محمدی در پاسخ به این سؤال که آیا بسته شدن نمادها و توقف طولانی مدت آنها به لحاظ اوراق شرعی مشکلی ندارد؟ گفت: در ابزار مالی اسلامی باید این نکته را لحاظ کرد که این ابزار برای هدف خاص، معین و با ریسک مشخص، منتشر می‌شود؛ بنابراین ما اگر ابزار مالی اسلامی داشته باشیم که ابزار مشتقه از آن تعریف شده باشد که اکنون در بازار این مورد را نداریم، بعد از اتمام دوره مالی، مشتقه آن نیز تمام می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای غیراسلامی علیرغم اینکه الزامی به انتشار اوراق اسلامی ندارند، اما مایل به استفاده از ابزارهای مالی اسلامی هستند که نمونه آن، آلمان، بلژیک، فرانسه و چین است که البته چین بخش مسلمان هم دارد.

وی گفت: در کشورهایی که دین رسمی آنها اسلام نیست، ابزارهای اسلامی رواج دارد و در نظام مالی استفاده می‌شود؛ هم‌اکنون نیز میهمانانی از کشور آلمان در نهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی حضور دارند.

محمدی تصریح کرد: در نهمین دوره بازار سرمایه اسلامی ۱۷ کشور حضور داشتند که ۵ کشور از آنها برای اولین بار در این رویداد شرکت می‌کنند؛ ضمن اینکه ۳۲ میهمان خارجی نیز تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارند، به نحوی که یافته‌های مربوط به ابزارهای مالی و اسلامی و تشریک مساعی در جهت گسترش ابزار در بازار سرمایه بین‌المللی لحاظ شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید