Performancing Metrics

از اعلام شماره شبا برای سود سهام عدالت تا افتتاح پارس جنوبی | اتاق خبر
کد خبر: 392081
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1396 - 08:20
اقتصاد در هفته ای که گذشت؛
اقتصاد ایران در هفته ای که گذشت اگرچه تحت‌الشعاع ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری بود،افتتاح فازهای ۱۷تا۲۱ پارس جنوبی،خرید هواپیماهای مرجوعی، افزایش۱۰ درصدی حقوق کارمندان از جمله اتفاقات بود.
 
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، اقتصاد ایران در هفته ای که گذشت بیشتر از همیشه تحت تاثیر ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری قرار داشت، ضمن اینکه برخی پروژه ها نیز برای دولت خبرساز شد. افتتاح فازهای ۱۷ تا ۲۱ پارس جنوبی از سوی رئیس جمهور، خرید هواپیماهای مرجوعی، آغاز دریافت شماره حساب شبا برای دریافت سود سهام عدالت، مصوبه افزایش ده درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان و ماجرای روغن زیتون های تقلبی از جمله مهترین عناوین اخبار بودند.

رستگای در دقیقه ۹۰ با افتتاح فازهای ۱۷ تا ۲۱ پارس جنوبی

رییس جمهور برای پر کردن برگی دیگر از کارنامه فعالیت خود درحالی وارد عسلویه شد که ۵فاز از میدان گازی پارس جنوبی، ۴ طرح پتروشیمی و افتتاح لایه نفتی پارس جنوبی انتظارش را می‌کشیدند. حسن روحانی طی این سفر یک روزه به پایتخت انرژی ایران قرار داشت فازهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ و همچنین فازهای ۲۰ و۲۱ پارس جنوبی  را بصورت رسمی افتتاح کرده و روبان چهار طرح تولیدی پتروشیمی و در نهایت لایه نفتی پارس جنوبی را نیز قیچی کند.

هواپیماهای مرجوعی در راه ایران

هواپیماسازان همچنین این قمار را پذیرفتند که تحویل فوری این هواپیماهای مرجوعی به ایران که در سایه توافق این کشور با ۱+۵ انجام شده، ممکن است به زودی و در اثر مخالفت های افراطیون در واشنگتن، از بین برود. به نوشته رویترز، ایران در حال حاضر و پس از رفع تحریم ها منتظر ورود ۲۰۰ فروند هواپیمای نو در طول ۸ سال آینده است که از شانس خوب این کشور، رفع تحریم های ایران همزمان شده با مشکلات اقتصادی شرکت های هواپیماساز دنیا و ایرلاین های سایر کشورهای سفارش دهندۀ ساختِ هواپیمای نو به این هواپیماسازان.

بازارهای معدنی را باختیم

معاون وزیر صنعت گفت: عمده چالش ما در صنایع معدنی این است که به دلیل افت تولیدی که طی سال های قبل داشتیم بخشی از بازارهای بین‌المللی را از دست داده‌ و بازارهای بین‌المللی ما تضعیف شده اند. جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با ذخایری که ما طی سال گذشته و امسال شناسایی کردیم اکتشافات عمقی ما رونق بیشتری پیدا کرده و تا پایان سال چند ذخیره عمقی با ظرفیت بسیار بالا  و محصول سنگ آهن و مس معرفی می کنیم.

اعلام شماره شبا برای دریافت سود سهام عدالت

مشاور سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به آغاز دریافت شماره شبای بانکی برای واریز سود سهام عدالت از نخستین دقایق بامداد ۳۰ فروردین ماه، از ثبت ۵۰۰ هزار شماره حساب بانکی(شبا) برای دریافت سود سهام عدالت خبر داد و گفت: مردم تا شهریورماه فرصت دارند که شماره خود را اعلام کنند. جعفر سبحانی با اشاره به آغاز دریافت شماره حساب از مشمولان سهام عدالت از نخستین دقایق بامداد امروز(۳۰ فروردین ماه) گفت: تا ساعت دوازده ظهر امروز، بیش از ۵۰۰ هزار نفر به سامانه ساماندهی سهام عدالت مراجعه کرده و شماره حساب شبای خود را به ثبت رسانده‌اند.

ربیعی اصلاحیه قانون کار را پس می گیرد

احمد مشیریان با اشاره به اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه‌ای به کمیسیون اجتماعی دولت خواستار بازگشت لایحه اصلاح قانون کار شد، گفت: این نامه دو روز پیش از رد کلیات این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس در هفته گذشته به دولت ارسال شد. وی در پاسخ به این سوال که با توجه به رد کلیات این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس آیا همچنان بازگشت لایحه از طرف خود دولت پیگری می‌شود یا خیر گفت: قطعا اولویت وزارت کار بازگشت لایحه از طرف دولت است و امیدواریم پیش از طرح موضوع بازگشت در صحن علنی، این لایحه توسط دولت پس گرفته شود.

روغن زیتون های تقلبی دوباره دردسرساز شدند

عضو شورای ملی زیتون با بیان اینکه مصرف روغن پومیس برای انسان خطرناک است، از مردم خواست از خریدن روغن زیتون‌های قاچاق خودداری کنند. نادر جلالت با بیان اینکه روغن زیتون درجه‌ بندی‌های مختلف از جمله فرابکر، بکر، معمولی، لامپانت، تصفیه شده و پومیس دارد، اظهارداشت: فرابکر بهترین نوع روغن زیتون است، اما در ایران متاسفانه گاهی ما شاهد هستیم روغن پومیس به جای بکر یا فرابکر و با قیمت‌های بالا به مصرف کنندگان عرضه می‌شود.  

خبر بد برای مشترکان پرمصرف برق

سیدعلی حسینی گفت: تمامی مصرف کنندگان برق بالای ۵ مگاوات اعم از مصرف کنندگان خانگی و صنعتی از ابتدای امسال باید برای تامین نیاز خود به بورس انرژی مراجعه کنند. مدیرعامل بورس انرژی افزود: اگر مجتمع های مسکونی وجود دارند که سرجمع اشتراک آنها بالای ۵ مگاوات است مشمول این مصوبه دولت هستند و اگر مصرف کننده صنعتی باشد و بالای این رقم مصرف کند از ابتدای امسال باید خرید برق را از طریق بورس انرژی انجام دهد.

پیش بینی جدید صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران

صندوق بین‌المللی پول گزارش چشم انداز اقتصادی جهان را منتشر کرده که بر اساس آن،  رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶، نخستین سال اجرای توافق هسته‌ای را ۶.۶ درصد برآورد کرد .بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۲.۵ درصد بوده است؛ ضمن اینکه رقم بیکاری ایران در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۱ درصد برآورد شده است.

بخش خصوصی از دولت دوازدهم چه می خواهد

دربیانیه ای که از سوی فعالان اقتصادی در ۹ بخش تدوین شده، با عناوین بازتعریف نقش و جایگاه بخش خصوصی، بهبود محیط کسب و کار، مبارزه جدی با فساد، رقابتی کردن اقتصاد، رشد درون‌زا و برون‌گرا، تجدید ساختار دولت، تعمیق رونق اقتصادی، استمرار ثبات اقتصادی و حفظ دستاوردهای تورم پایین، کاهش بیکاری و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی، بهره‌برداری کارآمد از منابع طبیعی و زیست‌محیطی تدوین و در هر بخش ادقامات مورد انتظار بخش خصوصی از دولت بیان شده است.

برنامه کارگران برای هفته کارگر چیست

نخستین روز از هفته کارگر تجدید میثاق با آرمان های امام راحل در دستور کار قرار گرفته است. دومین روز از هفته کارگر دیدار با رهبر معظم انقلاب برنامه ریزی شده است و روز سوم هفته کارگر به نام کارگر، تامین اجتماعی و بهداشت کار و همچنین روز چهارم نیز به نام کارگران، مهارت، معنویت و اجتماعی نامگذاری شده است که در روز سوم و چهارم به ترتیب دیدار با مراجع عظام و همچنین حضور کارگران در نمازهای جمعه سراسر کشور به عنوان برنامه های این دو روز پیش بینی شده است.

اما و اگرهای نوسازی ناوگان هوایی

بر اساس آخرین آماری که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در اسفند ماه ۹۵ اعلام کرد، ایران در حال حاضر ۲۶۶ فروند هواپیمای مسافری و ۷ هواپیمای باری دارد که از این تعداد تنها ۱۵۶ فروند هواپیما قابلیت حمل مسافر و عملیات پروازی داشته و ۱۱۰ فروند هواپیمای مسافری نیز به دلیل سالخوردگی زمینگیر است. میانگین عمر این ناوگان، ۲۳ سال است. برآورد می شود ایران طی ۱۰ سال آینده به ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داشته باشد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید