Performancing Metrics

روحانی: از شما کارگران می پرسم، سال 90 و 91 برای نان سفره ما، نگاه ما به بیرون بود یا خیر؟ | اتاق خبر
کد خبر: 392637
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1396 - 12:37
رئیس جمهوری 29 اردیبهشت امسال را روز انتخاب بزرگ و سرنوشت ساز توصیف کرد و گفت: بیاید در این روز بین وعده و عمل؛ یکی را انتخاب کنیم.
به گزارش اتاق خبر، به نقل از «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم روز جهانی کارگر که در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، افزود: همانطور که در خرداد 92 آمدید و ایران را آبادتر، آزادتر و پیشرفته تر کردید و زنجیرهای تحریم را از سر مردم برداشتید، باز هم برای 29 اردیبهشت ماه با هم پیمان می بندیم .
 
رییس جمهوری اظهار کرد: می خواهیم با مردان و زنان کارگر پیمان ببندیم که این دولت بود که فضا را برای کار کارگران، بانوان و زنان فراهم کرد و اعلام کرد کار مساوی بین کارگر همراه با حقوق مساوی باشد.
 
روحانی تصریح کرد: 29 اردیبهشت روز تصمیم ملت برای سرنوشت ایران عزیزمان است. دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره امید و دوباره اعتدال.
 
رییس جمهوری گفت: امروز روزی است که ما در برابر کشورمان و در برابر ملت و کارگران شجاع، غیور و سخت کوش پیمان می بندیم که برای عظمت بیشتر ایران و ایرانی بودنمان و برای پیشرفت کشور تلاش مضاعف کنیم.
 
روحانی افزود: ما باید در مساله کار، اشتغال و زندگی کارگران واقعیت ها را ببینیم و اگر کسی امروز مدعی است کارگران مشکل ندارند، آنها واقعیت زندگی کارگران را نمی بینند.
 
روحانی: آن هایی که امروز شعار می دهند واقعیت های کشور را ببینند؛ وعده دادن آسان است / از شما کارگران می پرسم، سال 90 و 91 برای نان سفره ما، نگاه ما به بیرون بود یا خیر؟
 
وی با اشاره به اینکه متاسفانه در سال های گذشته در زمینه بهبود زندگی کارگران تلاش خوبی انجام نشده است، ادامه داد: وقتی به هشت سال قبل از سال 92 می نگریم، در این سال ها فقط 76 هزار اشتغال خالص بوجود آمده است. آیا این معنایش رونق است؟ البته مفهومش برای همه روشن است. وقتی می بینیم صدها و هزاران کارگاه تولیدی چراغش خاموش شده، روشن است که چه مشکلاتی برای قشر کارگران جامعه پیش آمده است.
 
رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه دو راه بیشتر نداریم، اظهار داشت: یک راه، راه شعار و وعده است که مدام شعار دهیم و به مردم وعده بدهیم که فردا چنین و چنان خواهیم کرد و راه دیگر، راه دیدن واقعیت ها، طرح و برنامه برای مسیر بهبود و پیشرفت زندگی مردم و بویژه کارگران است.
 
روحانی اضافه کرد: اولین کاری که در این کشور باید انجام شود، افزایش فضای کار و مطالبه برای به کار گرفتن کارگر بیشتر است. آن روزی که آزادی برای کارگر برای انتخاب شغل وجود ندارد او مجبور است کاری را با شرایط سخت و حقوق کم بپذیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: آزادی که از آن سخن می گوییم اولین مرحله آن آزادی در انتخاب راه، مسیر و آزادی در انتخاب تنوع شغل، متناسب بودن شغل با حقوق دریافتی و منصفانه بودن دستمزد با کاری که کارگران و کارکنان در سراسر کشور در کارگاه های تولید انجام می دهند، است.
 
رییس جمهوری افزود: من از شما کارگران می پرسم؛ آیا امروز در مقایسه با سال 91 کارگاه ها و بنگاه های اقتصادی و کارخانه های متعدد و مزارع در مسیر گشایش و فعالیت بیشتر است یا در مسیر بسته شدن و بیکار شدن کارگران؟
 
روحانی ادامه داد: از شما کارگران می پرسم آیا امروز سرزمین و مزارع ما، گندم بیشتری را در اختیار مردم قرار می دهد یا برای واردات گندم دست ما به خارج و بیرون دراز است؟
 
وی تصریح کرد: اینکه رهبری فرمودند نگاهتان به بیرون باشد، از شما کارگران می پرسم سال 90 و 91 برای نان سفره ما، نگاه ما به بیرون بود یا خیر؟ در سال 90 و 91 چند میلیون تن گندم را از خارج وارد کردیم و در سال 95 وضع ما چگونه بود؟
 
رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: آیا ما وارد کننده گندم بودیم یا صادرکننده آن؟ آرزوی ملت ایران این بود که روزی صادرکننده گندم باشیم. امروز ما سه میلیون تن گندم را به خارج صادر می کنیم و این فقط در سایه دستان پینه بسته کشاورزان است.
 
روحانی گفت: گندم 11.5 میلیون تنی که از کشاورزان خریداری کردیم در برابر 4.5 میلیون تن سال 92 زمین کمتری را تحت کشت قرار دادیم و با زمین کمتر، بذر درست تر و مکانیزه کردن کشاورزی توانستیم به خودکفایی برسیم.
 
وی افزود: دیروز که روز افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود و ما را در مسیر خودکفایی بنزین قرار می دهد، با دستان کارگران و مهندسان ایرانی ساخته شد و مایه افتخار بود؛ قبلا بنزین را از خارج وارد می کردیم اما امروز در مسیری قرار گرفتیم که بنزین را با دستان کارگران خود تولید می کنیم.
 
رییس جمهوری تصریح کرد: آن هایی که شعار می دهند امروز واقعیت های کشور را ببینند؛ با اینکه قیمت نفت نسبت به سال 91 به یک سوم و یک چهارم کاهش یافت ، آیا امروز افتخار نمی کنیم که دیروز وارد کننده گازوئیل بودیم و امروز صادرکننده هستیم. اگر می خواهیم کشور در مسیر پیشرفت و عظمت قرار گیرد، باید عمل کنیم.
 
روحانی افزود: دولت یازدهم عمل کرده و با عمل به کارگران و کشاورزان در سراسر کشور نشان داده که شرایط بهتر برای زندگی امکان پذیر است.
 
وی با اشاره به اینکه وعده دادن و سخن گفتن آسان است، گفت: برادران! در این دولت دو میلیون شغل جدید برای جوانان و میانسالان انجام شده است اما هنوز غصه و رنج ما تمام نشده است. اگر دو میلیون سرکار رفتند بیش از سه میلیون نفر بیکار هستند که درد و رنج بیکاران باید خواب را از چشم ما برباید.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید