Performancing Metrics

چرا ایران در تجارت جهانی مرغ ناکام ماند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 392888
تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1396 - 13:20
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی دلیل اصلی ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغ عدم توان رقابت با کشورهای ترکیه و برزیل عنوان کرد و گفت:صادرات مرغ در سال قبل۳۰درصد کاهش داشته است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، محمد یوسفی درباره دلایل عدم موفقیت ایران در صادرات مرغ اظهارداشت: مشکل اصلی در بحث صادرات مرغ این است که با کشورهایی مانند ترکیه و برزیل نمی‌توانیم رقابت کنیم.  

وی با بیان اینکه روسیه ۳ کشتارگاه در اطراف تهران را به عنوان کشتارگاه‌هایی که مجاز به صادرات مرغ به این کشور هستند برگزیده است، افزود: با این وجود ما نمی‌توانیم در روسیه با کشور برزیل رقابت کنیم بخاطر اینکه هزینه حمل تا مسکو بسیار زیاد است و کشورهای برزیل و ترکیه هم مشوق صادراتی دریافت می‌کنند هم اینکه زیان صادرات‌شان از محل سود فروش داخل‌شان جبران می‌شود یعنی قیمت کالای صادراتی این کشورها از قیمت فروش داخل‌شان کمتر است اما در کشور ما هیچ کدام از این موارد وجود ندارد.  

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی اضافه کرد: ما از نظر کشتارگاه مشکل چندانی نداریم و این مساله اصلیِ صادرات نیست.  

یوسفی با اشاره به اینکه از آبان ماه سال گذشته هم، صادرات مرغ و تخم مرغ به دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور  متوقف شده است، افزود: سال گذشته حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تن مرغ از کشور صادر شد که نسبت به سال ۹۴ تقریبا  ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش داشت، دلیل این کاهش هم شیوع آنفلوانزا بود و اگر این اتفاق رخ نمی‌داد میزان صادرات به بالای ۱۰۰ هزارتن می‌رسید.  

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید