Performancing Metrics

هیجان بورسی ها پس از یک «انتخاب» | اتاق خبر
کد خبر: 393878
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1396 - 12:54
هفته گذشته در تالار شیشه ای چه گذشت
در هفته گذشته با پیروزی حسن روحانی در انتخابات دوازدهم ریاست جهموریِ ایران، نگرانی های فعالان بازار سرمایه نسبت به آینده تفاهمات ایران با جهان، کمرنگ شد و با این خوش‌بینی دماسنج بازار سرمایه بعد از مدتها کانال ۸۱ هزار واحدی را رد کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، با برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران از بامداد شنبه همه مردم ایران از جمله اهالی بازار سرمایه لحظه به لحظه به آمارهای وزارت کشور چشم دوخته بودند تا با شنیدن آمارهای ابتدایی حدس بزنند آینده اقتصادی ایران در ۴ سال پیش رو به کدام سمت خواهد رفت.

وقتی وزارت کشور آمارهایی از پیشی گرفتن حسن روحانی را اعلام کرد، فعلان اقتصادی و  بازار سرمایه کشور به شرایط اقتصادی کشور در طی ۴ سال آینده خوش‌بین شدند و این هیجانات مثبت باعث شد بورس تهران از ابتدای باز شدن معاملات شرایط رو به رشدی به خود گیرد و شاخص کل بازده نقدی و قیمتی حدود ۸۰۰ واحد رشد کند. اما این روند صعودی در روزهای بعدش چندان پایدار نماند و با فروکش هیجانات نماگر بازار شروع به اصلاح خود کرد.

در شنبه هفته گذشته اکثریت گروه‌های بورسی از جمله گروه‌های خودرو، نفت و سوخت هسته ای، فلزات اساسی و قندی ها یک دست رشد کردند اما یک روز بعد خودرویی ها و تعداد زیادی از نمادهای فلزات اساسی روند نزولی را از سر گرفتند.

در ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۸۰ هزار و ۳۳۴ واحد قرار داشت، اما با خوش‌بینی‌ها نسبت به پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در شنبه گذشته دماسنج بازار سرمایه توانست کانال ۸۱ هزار واحدی را رد کند اما در روزهای بعد از آن با کاهش هیجانات نماگر بازار با کاهش‌هایی مواجه شد و در نهایت در آخرین روز دادوستدهای تالار شیشه‌ای این عدد در تراز ۸۱ هزار و ۱۴۶ واحدی رسید و با این حساب در پنج روز کاری بورس تهران شاخص کل بازده نقدی و قیمتی توانست در مجموع ۸۱۲ واحد نسبت به ابتدای هفته بالاتر بنشیند.

همچنین شاخص آزاد شناور که در ابتدای هفته در تراز ۸۷ هزار و ۶۲۴ واحدی قرار داشت، در چهارشنبه گذشته به رقم ۸۸ هزار و ۷۵۸ واحدی رسید و در نتیجه توانست ۱۱۳۴ واحد رشد کند. شاخص کل هم وزن نیز در این مدت ۲۸۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۷۰۲ واحدی رسید.

علاوه بر این شاخص بازار اول با رشد ۲۲۶ واحدی از رقم ۵۵ هزار و ۷۸۴ واحدی به عدد ۵۶ هزار و ۱۰ واحدی رسید و شاخص بازار دوم با صعود ۳۶۶۳ واحدی در تراز ۱۸۱ هزار و ۵۷۱ واحدی رسیده است.

بعد نیست نگاهی هم داشته باشیم به شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورسی که در هفته گذشته در رقم ۳۱۳۰ واحدی قرار داشت و طی پنج روز کاری توانست ۱۵ واحد رشد کند و به رقم  ۳۱۴۵ واحدی برسد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید